Jak rozmawiać z partnerem o seksie?

Komunikowanie swoich potrzeb seksualnych bywa jednym z trudniejszych aspektów bycia razem.

Jak rozmawiać z partnerem o seksie?
Jak rozmawiać z partnerem o seksie?

Partnerom często brakuje i słów i śmiałości, na co nakładają się dodatkowo różne
kulturowe bajki, że w prawdziwej miłości – i seksie – wszystko jest takie oczywiste i naturalne, że z partnerem nie ma powodu rozmawiać… Paradoksem jest, że o seksie mówią i trąbią wszyscy – tylko nie rozmawiają ze sobą o nim partnerzy seksualni. Dlaczego tak trudno rozmawia się o seksie? Technicznie rzecz biorąc język polski takim rozmowom nie sprzyja, bo możemy sięgać albo do słownika medycznego albo takiego, który – w zależności od wrażliwości – bywa uznawany za wulgarny lub jest gdzieś na granicy wulgarności. Brak nam więc często języka – takiego zwyczajnego – by o seksie porozmawiać. Po drugie brak komunikacji często wynika ze wstydu. Wstydzimy się, więc milczymy.

– Z moich rozmów z parami wynika, że często obawiamy się, że rozmawiając o swoich potrzebach możemy zranić partnera. Gdy powiemy szczerze, co chcielibyśmy zmienić – może się skulić w sobie – zawstydzić czy pomyśleć, że jest nie dość dobrym kochankiem czy kochanką. I w drugą stronę – boimy się poczuć zranieni, jeśli – mimo tego, że coś zakomunikowaliśmy – partner nie odpowie tak, jak sobie to wyobrażaliśmy – wylicza Anna Moderska, konsultantka erotyczna i ekspertka Fun Factory, czołowego producenta gadżetów erotycznych i podpowiada kilka zasad, których warto się trzymać przy rozmowie o seksie.

1. Ustalcie zasady

Jeśli to ma być Wasza pierwsza rozmowa, warto, by odbyła się poza sypialnią. Terapeuci par radzą też, by nie rozmawiać o seksie po seksie (chyba, że mamy do powiedzenia tylko dobre rzeczy). Przed właściwą rozmową ustalcie, jakich słów nie chcecie używać, jakich reakcji nie akceptujecie (np. nie krzyczymy i nie wychodzimy z pokoju zanim partner skończy mówić, nie przerywamy sobie, odkładamy komórki do szuflady etc).

1. Zadbaj o jasne zakomunikowanie celu rozmowy

Jeśli to Twoje początki rozmów o seksie – jasno wyraź, dlaczego chcesz o nim rozmawiać. Nie zostawiaj pola na domysły partnerowi („Już mnie nie kocha? Znudziłem się? Ma kogoś innego?). Powiedz: „Chcę z Tobą rozmawiać o naszym seksie, ponieważ Cię kocham i chcę, żebyśmy byli sobie jeszcze bliżsi”.

2. Mów o uczuciach. Bez oskarżania

Zacznij od tego, co Was teraz łączy, nie odwołując się do odległej przeszłości, gdy prawie nie wychodziliście z łóżka. Powiedz, co Ci się podoba w relacji z partnerem tu i teraz. Wymień co najmniej 5 rzeczy, które Was łączą. Nie oskarżaj – „Gdybyś mnie kochała/ kochał, to wiedziałabyś, że lubię dodatkową stymulację…”. Nie. Twój partner nie wie, jak długo mu nie powiesz lub nie pokażesz. Nie rób też partnerowi psychoanalizy, nie rób jej sobie. Najlepiej nie mów o tym, jaki on lub ona jest, tylko o tym, co czujesz i co dostrzegasz. Postaraj się zdefiniować problem możliwie neutralnie, np.- „Mam wrażenie, że jesteś ostatnio zmęczony i masz mniejszą ochotę na seks”. Zawsze upewniaj się, że partner rozumie co mówisz i daj mu prawo do wyjaśnienia lub sprostowania, zwłaszcza w chwilach kiedy mówisz o nim.

3. Twoje potrzeby są bardzo ważne. Tak ważne jak zdanie partnera

Rozmawiając o seksie mów o swoich potrzebach, a jednocześnie sygnalizuj, że opinia partnera jest dla Ciebie istotna: „Chciałabym spróbować tego czy tamtego, podnieca mnie myśl o robieniu takich rzeczy z Tobą. Co o tym sądzisz?”. Daj też partnerowi prawo do komunikowania swoich potrzeb w ten sam sposób. – W przypadku wielu par sprawdza się proste ćwiczenie. Robimy listę rzeczy „do zrealizowania” – każdy z partnerów spisuje co chciałby zrobić i jak. Potem wymieniamy się kartkami i przy każdej pozycji zaznaczamy: tak, nie, nie teraz. To ułatwia partnerom dojście do porozumienia, jak chcieliby udoskonalić swoje życie seksualne – wyjaśnia ekspertka.

4. Pamiętaj o Waszym wspólnym celu

W rozmowie o seksie pamiętaj, że zarówno Ty jak i Twój partner macie jeden zbieżny i wspólny cel: udane życie seksualne. Niech Wasza rozmowa zmierza do tego, by wspólnie znajdować nowe doznania, by razem ubarwiać i urozmaicać Wasze pożycie. Jeśli zafiksujesz się na ustalaniu winy i szukaniu powodów, dlaczego ostatnio jest nudno/za rzadko/nie podoba Ci się – możecie tkwić w miejscu miesiącami. Powiedz więc raczej, co ostatnio pobudziło Twoją wyobraźnię erotyczną i zapytaj o to samo partnera. – Pary w poszukiwaniu sposobów na urozmaicenie swojego życia seksualnego, często sięgają po zabawki erotyczne, które nieraz lepiej niż słowa potrafią podpowiedzieć, co konkretnie zmienić w seksie – wyjaśnia Anna Moderska, ekspertka.

5. Nie uprzedzaj się i nie zniechęcaj

Nawet jeśli rozmowa Wam nie wyjdzie za pierwszym razem – wróć do tematu po kilku dniach. Twój partner będzie miał czas, by przetrawić kilka myśli i być może będzie potrafił sam wrócić do rozmowy. Ale nic na siłę.