Jak rozświetlić wnętrze zimą?

Jesienią i zimą wnętrze potrzebuje detali, które je ocieplą, oświetlą i spowodują, że przetrwanie niesprzyjającej aury stanie się przyjemniejsze. Długie wieczory sprawiają, że chętnie sięgamy po ciepły koc i klimatyczne oświetlenie, które nie tylko rozjaśnia pomieszczenie, ale i dodaje mu odpowiedniego klimatu.

Jak rozświetlić wnętrze zimą
Jak rozświetlić wnętrze zimą?

Bezkonkurencyjne w aranżacji jesiennych i zimowych wnętrz okazują się lampiony i świeczniki. Jakie są modne w tym sezonie i gdzie najlepiej się sprawdzą?

Aromatyczne świece to jedno z rozwiązań chętnie wybieranych jesienią i zimą. Drugim są lampiony i latarenki, które z powodzeniem mogą zastąpić lampkę czy tradycyjne tealighty. Ich odpowiedni rozmiar, design i rozmieszczenie decydują o klimacie, jaki uda się stworzyć we wnętrzu. Dekoria przygotowała kilka wskazówek, dzięki którym wybór lampionów i wpisujących się w styl wnętrza świeczników będzie łatwiejszy.

Lampiony i świeczniki – gdzie je umieścić?

Świeczniki na jedną lub kilka świec najlepiej umieścić na: parapecie, stole, kominku, komodzie lub innym wysokim meblu – tak, aby z odpowiedniej wysokości oświetlały wnętrze. Podobnie w przypadku świeczek-kominków i niewielkich świeczek na tealighty. Ich wykorzystanie pomoże przede wszystkim uzyskać odpowiedni nastrój – np. przez ustawienie w niedalekiej odległości kilku świeczników na jedną świecę różnej wysokości lub rzędu świeczek na tealighty.

Lampiony umieszczone na schodach, stole, stoliku, komodzie, parapetach lub podłodze, z powodzeniem zastąpią tradycyjne oświetlenie. Dobierając odpowiedni rozmiar i rodzaj przeszklenia można decydować o natężeniu światła we wnętrzu.

Jeszcze więcej światła!

Mocno przeszklone, wysokie lampiony i latarnie, takie, których wysokość przekracza 50 cm, stanowią doskonałe źródło światła. O intensywności oświetlenia decyduje również rodzaj i wielkość świeczki, jaką włożymy do środka. Niektóre modele przystosowane są na kilka tealightów, inne – na dużą i wysoką świecę (również zapachową). O intensywności i rodzaju światła decyduje również sam design latarni i lampionów. Jeśli zdecydujemy się na modele zdobione motywem florystycznym, orientalnym wzorem lub delikatną kratką, możemy delikatnie grać światłem we wnętrzu i uzyskiwać niepowtarzalne efekt cieni.

Znajdź swoją inspirację tutaj i oświetl wnętrze jesienią i zimą.

Tradycyjne lampiony i niepowtarzalne kształty

Proste metalowe, lampiony i latarnie przypadną do gustu minimalistom, którym zależy na prostocie i dobry oświetleniu. Wśród metalowych lampionów znajdą się i bardziej finezyjne modele – z ażurowym daszkiem lubmniej przeszklone o metalowej konstrukcji czy ozdobione wzorami pomagającymi uzyskać efekt cieni.

Fantazyjne kształty świeczników i lampionów sprawdzą się w romantycznych wnętrzach oraz przestrzeniach glamour. Alternatywą dla metalowych modeli jest drewno – naturalne, pomalowane na dowolny kolor, zestawione z uchwytem z marynarskiego sznura lub metalowym zdobionym kominkiem. Duże lampiony z naturalnego drewna, dobrze przeszklone, z uchwytem z grubego sznura sprawdzą się w marynistycznych wnętrzach. Białe modele w różnych rozmiarach, z ażurowy wzorem nawiązującym do dalekowschodniego designu pasują do romantycznych przestrzeni, a zestawione w różnym rozmiarze – na przykład przy kominku lub na komodzie – okażą się wymarzonym dopełnieniem jesieni i zimy.

Wygodne uchwyty, w niektórych modelach wyłożone skórzanym materiałem, w innych – ze szura lub drewniane ułatwią przenoszenie lampionów i latarni w dowolne miejsce. Lampiony i latarnie, które jesienią i zimą oświetlają wnętrze, wiosną lub wczesną jesienią sprawdzą się również na tarasie i balkonie.