Jak temperatura wpływa na nasze uczucia?

Wydawałoby się, że pogoda na zewnątrz nie ma wpływu na relacje z bliskimi czy życiowe wybory. Czy na pewno? Poznaj 5 przesłanek, które pozwalają stwierdzić inaczej.

Jak temperatura wpływa na nasze uczucia?

Gdy na dworze zimno i ponuro…

Kiedy temperatura na zewnątrz spada, rzadziej wychodzimy z domu. Aura wpływa również na nasz nastrój, stajemy się wyciszeni i spokojni. Chłodna pogoda wpływa na odczucia i preferencje co do czasu wolnego. Z przyjemnością zaszywamy się w swoich mieszkaniach i otulamy w koc. Wytworzona atmosfera powoduje, że lubimy spędzić czas, oglądając film. Zimno na zewnątrz wywołuje potrzebę ocieplenia, także emocjonalnego. Z tego powodu sięgamy najczęściej po komedie romantyczne, które zalewają nas euforią i radością głównych bohaterów.

Kolorowa radość

Ciekawym zjawiskiem jest fakt oddziaływania barw na nasz nastrój. Od dawna zauważono, że kolory mogą determinować samopoczucie. Z tego powodu nierzadko dobór dodatków i aranżacji pomieszczeń zostaje przeprowadzony ze szczególna dbałością o dopasowanie barw. Miejsce, które ma spełniać określone funkcje, powinno mieć kolorystycznie dopasowane ściany, np. kolor zielony uspokaja, niebieski kojarzy się z inteligencją, a czerwony to symbol kobiecości, pożądania oraz energii.

Teina pobudza

Rozgrzewające napoje przyczyniają się do poprawy naszego nastroju. Teina dodatkowo działa pobudzająco, podobnie jak kofeina. Zestawienie tych napojów z ciepłem wpływa pozytywnie na nasze emocje. Kiedy podnosimy temperaturę swojego ciała, nie odwraca naszej uwagi chłód lub odczuwany dyskomfort. Możemy z łatwością skupić się na powierzonych zadaniach. Wtedy wzmaga się kreatywność, za którą idzie lawina pomysłów.

Ciepło zbliża

Temperatura w pomieszczeniu, w jakim przebywamy, może mieć wpływ na nasze emocje. Ciepło powietrza zbliża. Kiedy nastaje chłód, stajemy się bardziej zdystansowani oraz czujemy się osamotnieni. Czy istnieje potwierdzenie takich obserwacji?

Badacze założyli, że doświadczenie fizycznego ciepła powinno aktywować uczucia związane z ciepłem interpersonalnym, które z kolei ma wpływ na nasze zachowania względem innych. To wszystko prawdopodobnie dzieje się bez udziału naszej świadomości. Pomysł połączenia ciepła fizycznego z ciepłem psychologicznym ma swoje korzenie między innymi w dziedzinie nauki, jaką jest neurobiologia.

Rozpalająca miłość

Metaforycznie opisywane przez artystów zakochanie zawsze kojarzone jest z kołataniem serca oraz zalewaniem się falą gorąca. Okazuje się, że odrealnione koncepcje mają swoje potwierdzenie w rzeczywistości i możemy zaobserwować zmiany w organizmie. W czasie przebywania z drugą połówką, temperatura ciała wzrasta, zaś kiedy tęsknimy za nieobecnym partnerem, odczuwamy oziębienie wywołane osamotnieniem.