Jak urządzić salon? Nowoczesne inspiracje

Salon to miejsce, w którym mamy przede wszystkim czuć się komfortowo i móc się zrelaksować: czy to w gronie rodziny, czy przyjaciół, czy też sam na sam ze sobą, przy dobrym filmie lub ciekawej książce.

Jak urządzić salon? Nowoczesne inspiracje

Jednak oprócz wygody liczy się estetyka – w końcu nasze oczy też potrzebują odrobiny przyjemności. Warto zatem poświęcić trochę uwagi aranżacji salonu, by rezultat spełnił wszystkie nasze oczekiwania.

Farba, tapeta, beton, panele – jak podjąć decyzję?

Podstawą w urządzaniu wnętrza jest wybór materiałów na ściany i podłogi. W przypadku tego drugiego elementu nie ma zazwyczaj zbyt wielkich dylematów: do dyspozycji mamy parkiet lub panele, ewentualnie płytki ceramiczne, które będą dobrym rozwiązaniem zwłaszcza wówczas, gdy chcemy zamontować ogrzewanie podłogowe. Jeżeli zamierzamy położyć prawdziwy parkiet czy chociażby drewniane panele, należy zwrócić uwagę na rodzaj i jakość drewna, z jakiego zostały wykonane, aby podłoga prezentowała się efektownie jak najdłużej – pamiętajmy, że solidny i odpowiednio zadbany parkiet może pozostawać w świetnej kondycji przez co najmniej kilkadziesiąt lat.

Wykończenie ścian trzeba gruntownie przemyśleć, zarówno pod względem kolorystycznym, jak i pod kątem materiału, którego chcemy użyć. Najlepiej będzie, jeżeli już na tym etapie stworzymy całościową koncepcję, wybierając również meble i dodatki (takie jak zasłony lub rolety, dywany, narzuty itp.), które perfekcyjnie skomponują się z klimatem pomieszczenia. Projektując niebanalny, nowoczesny salon, można rozważyć również połączenie różnych materiałów, np. na jednej ze ścian zastosować beton dekoracyjny lub tapetę, na pozostałych zaś – farbę.

Jak wiele może zdziałać oświetlenie

Klimatyczne światło to klucz do udanego wypoczynku. Wybierając oświetlenie do salonu, warto zamiast (lub oprócz) jednego „górnego” żyrandola zastosować kilka mniejszych, punktowych źródeł światła, o różnej intensywności. W ten sposób będziemy mogli dowolnie zmieniać charakter wnętrza, w zależności od nastroju i okazji.

Nowoczesny salon – czyli jaki?

Nowoczesne wnętrze niejedno ma oblicze. Dla jednych będzie to minimalistyczny i monochromatyczny styl, z jak najmniejszą liczbą ozdobników, dla innych – industrialny wystrój wzorowany na fabrycznych halach i klimatach wielkiego miasta, lub też gładkie fronty mebli i intensywne, precyzyjnie dobrane kolory. Z jednej strony mamy nieustannie zmieniające się trendy i coraz to nowsze propozycje serwowane nam przez magazyny i portale związane z designem, z drugiej zaś – można dostrzec coraz wyraźniejszą tendencję do indywidualnego kreowania własnego stylu, czy to w modzie, czy w wystroju wnętrz. Inspiracje są oczywiście jak najbardziej pożądane – nawet jeżeli nie chce nam się przetrząsać całego internetu w poszukiwaniu pomysłów, wystarczy przejrzeć strony producentów, sklepów czy salonów wnętrzarskich, np. Mo.Design, na których znajdziemy propozycje aranżacji z zastosowaniem oferowanych produktów. Zanim jednak zaczniemy podejmować konkretne decyzje, warto najpierw określić, co dla nas samych oznacza przymiotnik „nowoczesny” i w jakim stopniu chcemy zainspirować się aktualnymi nurtami.

 

Wpis znaleziono dzięki:

- Modny salon

- Aranżacja salonu

- Nowoczesny salon

  • Marzena Lis

    a dla mnie wnętrze tak naprawdę urzadzają dodatki. uwielbiam lampki, lustra, wazony… chociaż lubię nowoczesny styl to często go łagodzę jakąś drewnianą bazą i tak wszystkie meble mam z drewna, a np na komodzie mam lustrzane i białe wazony z casabella i jak dla mnie wygląda takie połączenie rewelacyjnie. Jest przytulnie ale i nowocześnie.