Jak urządzić wąską i długą kuchnię?

Optymalizacja przestrzeni w nieustawnym pomieszczeniu wymaga odpowiedniej gry kształtów, kolorów i przede wszystkim światła. Jak sobie z nimi poradzić, by osiągnąć najlepsze efekty?

Jak urządzić wąską i długą kuchnię?

Kuchnie w blokach zaprojektowane są czasem w taki sposób, jakby architekt o nich zapomniał i potem na siłę próbował gdzieś upchnąć. Długie i wąskie, czasem nawet bez okien. Aranżacja takiego pomieszczenia, szczególnie zważywszy na to, że musi być ono funkcjonalne, to prawdziwe wyzwanie. O czym należy pamiętać i jakie triki zastosować, aby pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty, zapewnić wystarczającą ilość miejsca do przechowywania i uniknąć przy tym efektu zagracenia?

Kolory w wąskiej kuchni

Tutaj najlepiej sprawdzą się jak najjaśniejsze odcienie, szarości, beże, pastele, a w szczególności ponadczasowa i obecnie tak modna biel. Optycznie powiększy ona pomieszczenie, rozjaśni, odbije światło. Efekt będzie jeszcze lepszy kiedy zastosujemy białe, gładkie meble z połyskiem. Taką aranżację można ożywić ciekawymi dodatkami w wyrazistych kolorach. Nie należy też bać się wzorów. Mozaika na podłodze, fototapeta, czy przyciągający uwagę panel ścienny, to sposoby, które nie tylko będą się świetnie prezentować, ale i mogą pomóc w wyciągnięciu przestrzeni, nadaniu jej głębi. Modne obecnie są wzory 3D i właśnie doskonale sprawdzają się w małych pomieszczeniach, wymagających optycznego powiększenia. Więcej inspiracji znajdziesz na: http://www.urzadzone.pl/a/waska-kuchnia-w-ksztalcie-i-i-l-jak-zaprojektowac-i-urzadzic-20093.html.

Zabudowa do długiej kuchni

Długa kuchnia nie może być zabudowana od góry do dołu. Tak naprawdę, najlepszy efekt osiągnie się stawiając tylko niskie szafki, a jeśli musimy mieć wiszące, to otwarte lub z przezroczystymi frontami i to tylko na jednej ze ścian. Im mniej, tym lepiej, zarówno jeśli chodzi o meble, jak i sprzęty, czy wszelkie dodatki. Wąska kuchnia nie będzie wyglądać dobrze, gdy na dwóch przeciwległych ścianach powiesimy szafki. Znacznie korzystniejszy efekt osiągniemy montując otwarte półki, bądź też listwy z haczykami powieszone nad blatem. Uwolnią go one od drobiazgów codziennego użytku, nie odbierając przy tym przestrzeni. Jednym z ciekawych rozwiązań są mobilne elementy zabudowy. Szafki na kółkach, możemy zawsze wysunąć, przestawić, stworzyć dzięki nim dodatkowy blat roboczy.

Dodatki i oświetlenie do kuchni w kształcie litery I

Tym, co jest najważniejsze, a zarazem najtrudniejsze w urządzaniu kuchni w kształcie litery I, jest osiągnięcie efektu schludności i uporządkowania. Długa wąska kuchnia zdecydowanie wymaga minimalizmu, gdyż łatwo ją przeciążyć. Ilość dodatków powinna być mocno ograniczona.
Niezwykle ważną kwestią w kuchni jest oświetlenie. Ma ono służyć wygodzie, ozdobie, ale i bezpieczeństwu. Poza głównym światłem sufitowym, konieczne jest osobne oświetlenie wszystkich blatów roboczych i zlewozmywaka. Dodatkowo warto pomyśleć o oświetleniu nastrojowym, które nada kuchni wyjątkowości i poprawi komfort jej użytkowania. W przypadku aranżacji niedużych pomieszczeń, pamiętajmy, że światło jest królem złudzeń optycznych. Zabawa nim może przynieść niesamowite efekty.

Okazałe żyrandole w przypadku małej kuchni mogą nie zdać egzaminu. Lepsze będą punktowe halogeny oraz reflektory. Ich dodatkowym atutem jest możliwość nakierowania w pożądane miejsce. W kwestii dodatków, świetnie sprawdzą się wszystkie materiały odbijające światło, szklany wazon, połyskujące naczynie na owoce, metalowy pojemnik na sztućce.
Niezależnie od tego jak duża jest nasza kuchnia, najważniejsze, by była funkcjonalna i wyrażała nasz styl, sprawiając, że korzystanie z niej będzie czystą przyjemnością.

Jak urządzić wąską i długą kuchnię?

 

Artykuł partnera