Jak w naturalny sposób poprawić libido?

Z osobą, z którą dobrze się rozumiemy oraz miło spędzamy czas, z biegiem czasu planujemy wspólne życie. Często dostrzegamy tylko to, co dzieje się tu i teraz.

Jak w naturalny sposób poprawić libido?

Towarzyszą nam wówczas uczucia, dzięki którym cieszymy się chwilą. Nie możemy sobie wyobrazić, że może być inaczej. Co jednak zrobić, gdy w związku, w którym panują dobre relacje, coraz rzadziej pojawia się chęć na romantyczny wieczór?
Powodem takiej sytuacji bywa obniżone libido. Niektóre leki, zwłaszcza te zawierające hormony, mogą wpływać na nasze libido. Do takich środków należą doustne środki antykoncepcyjne, które niekiedy powodują działanie niepożądane. Z reguły kobiety je stosujące obawiają się przede wszystkim wzrostu masy ciała, nie dostrzegając początkowo ryzyka obniżonego pożądania seksualnego. Duży wpływ na nasz organizm ma też z pewnością stres. Praca, kariera, obowiązki, niewiele snu i zła dieta – wszystkie te czynniki bardzo negatywnie wpływają na popęd seksualny.

Czy istnieją środki wzmacniające libido?

Niestety nie istnieje jeden preparat, który zwiększałby pożądanie seksualne. Możemy natomiast mieć wpływ na niektóre czynniki sprzyjające obniżeniu libido i nie dopuszczać do ich wystąpienia. Jednym z nich jest niewystarczająca ilość snu. Nieprzespane noce, nieregularne godziny pracy, a także praca zmianowa w znacznym stopniu zaburzają rytm dobowy. Rozregulowany organizm wytwarza więcej kortyzolu, tzw. hormonu stresu. Stres
powoduje jego osłabienie, pogorszenie się stanu skóry oraz spadek libido. Dlatego starajmy się przeznaczyć na sen 8 godzin w ciągu doby. Przy trudnościach z zaśnięciem pomocne mogą być preparaty z melatoniną lub ziołowe, które ułatwiają zasypianie. W celu zwiększenia odporności organizmu na stres i wzmocnienia sił witalnych, sięgnijmy po
środki zawierające żeń-szeń dostępne w aptece bez recepty. Znajdziemy je też na stronie internetowej: https://www.doz.pl/apteka/k251-Libido.

Dieta a libido

Niewłaściwa dieta nie skutkuje tylko zbędnymi kilogramami i podwyższonym cholesterolem. Spożywanie dużej ilości alkoholu, a także nadwaga oraz otyłość u panów przyczyniają się do obniżenia poziomu testosteronu, co może prowadzić do spadku libido, a w konsekwencji zaniżonej samooceny. Istnieją liczne doniesienia o korzystnym wpływie
diety śródziemnomorskiej połączonej z aktywnością fizyczną na funkcje seksualne u mężczyzn.

Co jeszcze może być przyczyną obniżenia libido?

Choroby układu krążenia, a także cukrzyca typu 2 mogą być przyczyną zaburzeń dopływu krwi do narządów płciowych. W przypadku tych dolegliwości powinniśmy skonsultować się z kardiologiem i ginekologiem. U kobiet takie zakłócenia powodują niekiedy suchość pochwy, która może być przejawem niedoboru hormonów występujących głównie w czasie
menopauzy i po tym okresie. Następuje wtedy spadek estrogenów. Pomocne mogą okazać się kremy dostępne z przepisu lekarza lub zwykłe nawilżające żele dopochwowe, np. z kwasem hialuronowym.
Zanim zaczniemy szukać zdrowotnej przyczyny obniżonego libido, przyjrzyjmy się aspektowi psychologicznemu. Często brak akceptacji swojego wyglądu, wstyd czy obawa przed niezrozumieniem ze strony partnera powoduje wycofanie się z życia seksualnego.

Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza dla kobiet po urodzeniu dziecka, kiedy ciało wygląda inaczej niż przed porodem. Zadbajmy o relację w związku, która gdy jest wystarczająco silna, pomaga przetrwać kryzysy.