Jak walczyć z chrapaniem?

Chrapanie to problem najbardziej uciążliwy dla osób śpiących z chrapiącym w jednym pomieszczeniu, ale nie każdy wie, że niesie ono ze sobą również poważne konsekwencje zdrowotne. Czym jest chrapanie i jak z nim walczyć? Przeczytaj.

Jak walczyć z chrapaniem?

Chrapanie – na czym polega?

Żeby dowiedzieć się, jak walczyć z chrapaniem, trzeba zrozumieć jego istotę – tak naprawdę jest to symptom utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Dla zdrowia i życia pacjenta groźne jest nieregularne i głośne chrapanie, szczególnie, gdy jest ono przerywane, ponieważ oznacza przerwy w oddychaniu. Równie niebezpieczne są momenty wyraźnie spłyconego oddechu, które świadczą o obturacyjnym bezdechu sennym.

Chrapanie wymaga najczęściej pomocy specjalisty, dlatego warto umówić się na konsultację. Jaki jest jej koszt? Przykładowo, wizyta u laryngologa w Warszawie to ok. 200 zł.

Skutki chrapania

Przerwy w oddychaniu i spłycony oddech wpływają istotnie na dotlenienie organizmu – gdy narządy i tkanki będą niedotlenione, organizm nie zregeneruje się efektywnie. W konsekwencji w ciągu dnia osoba chrapiąca będzie czuła się zmęczona, senna a także skarżyć się na ból głowy oraz problemy z koncentracją. Niewyspanie oraz niewystarczająca ilość tlenu w tkankach sprawiają, że wydolność fizyczna i intelektualna zdecydowanie spada. U mężczyzn mogą dodatkowo wystąpić problemy z potencją.

Domowe sposoby na walkę z chrapaniem

Należy pamiętać, że chrapanie spowodowane bezdechem sennym wymaga konsultacji z lekarzem. Dolegliwość może być także wynikiem nieprawidłowości w zakresie stylu życia.

Jakie są domowe sposoby na chrapanie? Jednym z nich jest zmiana pozycji ułożenia ciała podczas snu. Chrapanie to charakterystyczna dolegliwość u osób śpiących na wznak, czyli na plecach. Dlaczego? Ponieważ w takim ułożeniu język opada do tyłu, a usta pozostają otwarte. Cieśń gardła oraz kanał nosogardła pozostają wówczas zwężone. Lepszym rozwiązaniem jest zatem spanie na boku lub na brzuchu.

Wygodne miejsce do spania

Duże znaczenie ma też odpowiednio dobrany, wygodny materac oraz poduszka. Ta ostatnia zapewnia głowie właściwe podparcie, co jest bardzo ważne również dla zdrowia kręgosłupa. Dobrym rozwiązaniem jest poduszka, która pozwala na lekkie uniesienie głowy podczas snu. Zbyt wysokie ułożenie podparcia może potęgować chrapanie, ponieważ dochodzi do zwężenia dróg oddechowych. Najlepiej sprawdzi się poduszka anatomiczna, której kształt dopasowuje się do naturalnego ułożenia ciała.

Używki

Kolejną kwestią, która może potęgować problem są używki. Nikotyna powoduje obrzęk śluzówki i podrażnia gardło, a przez to uchodzenie powietrza z płuc jest utrudnione. Z kolei alkohol prowadzi do zwiotczenia mięśni gardła oraz języka.

Nadwaga i otyłość

Wśród czynników, które mają wpływ na nasilenie chrapania wymienić należy także tkankę tłuszczową. Gdy jest jej zbyt dużo, rozwija się nadwaga i otyłość – w przypadku chrapania tkanka tłuszczowa odkłada się w okolicy szyi i gardła, uciskając na drogi oddechowe. Taki stan powoduje intensyfikację problemu, przez co osoby walczące z nadwagą chrapią zdecydowanie częściej i głośniej.