
Czym zajmuje się klinika laryngologiczna?
Klinika laryngologiczna to placówka medyczna wyspecjalizowana w diagnozowaniu, zapobieganiu i leczeniu schorzeń z zakresu szeroko pojętej otolaryngologii. Ta bardzo szeroka dziedzina medycyny obejmuje swoim działaniem ważne ludzkie narządy, jakimi są ucho, nos, krtań oraz gardło. W niektórych przypadkach klinika laryngologiczna zajmuje się też chorobami języka, jamy ustnej, przełyku, oskrzeli oraz kości skroniowej.
W klinice laryngologicznej wykonuje się wiele badań, których celem jest zdiagnozowanie problemów występujących w obrębie wymienionych narządów. Wśród nich jednymi z najważniejszych są badanie endoskopowe, badanie audiologiczne słuchu, USG węzłów chłonnych i ślinianek, mikrolaryngoskopia, tomografia komputerową zatok, ale też m.in. badanie polisomnograficzne, czyli specjalistyczne badanie snu, które pozwala zdiagnozować chrapanie i bezdech senny.
Lista chorób, których leczeniem zajmują się laryngolodzy, jest bardzo długa. Dotykają one bardzo duży odsetek pacjentów – dzieci i dorosłych, w tym osób starszych. Niektóre wymagają jedynie farmakoterapii, np. przewlekłe zapalenie zatok, nawracające anginy ropne czy zapalenie ucha. W przypadku innych konieczna może się okazać interwencja chirurgiczna, np. przy przeroście migdałków podniebiennych, polipach nosa i krtani czy nowotworach. Jeszcze inne wymagają zastosowania aparatów słuchowych czy specjalistycznej aparatury, np. w przebiegu leczenia bezdechu sennego.
Kiedy należy udać się do laryngologa?
Medycyna wyróżnia szereg objawów, które powinny skłonić pacjenta do udania się do kliniki laryngologicznej. Niektóre od razu uznajemy za poważne i wymagające leczenia. Inne przez wiele lat bagatelizujemy, co tylko pogarsza zarówno objawy choroby, jak i ogólną kondycję organizmu. Najlepszym tego przykładem jest chrapanie – tak powszechne, że uznawane przez większość raczej za przypadłość niż problem natury medycznej. Na dłuższą metę jednak niebezpieczne dla zdrowia – może bowiem przerodzić się w groźny bezdech senny, który niesie ze sobą wiele przykrych konsekwencji zdrowotnych.
Wskazaniem do wizyty u laryngologa są m.in.:
- przewlekły katar,
- częste krwawienie z nosa,
- zaburzenia słuchu,
- chrapanie i bezdech senny,
- oddychanie przez usta,
- częste infekcje u dzieci
- częste bóle głowy
- zawroty głowy,
- częste bóle gardła,
- zaburzenia równowagi,
- utrata węchu lub smaku,
- pogorszenie słuchu,
- nagła głuchota,
- uczucie zatkania ucha,
- szumy uszne,
- ból ucha,
- nawracające zapalenie ucha,
- chrypka,
- zaburzenia połykania.
Choroby laryngologiczne w wielu przypadkach bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie. Tak jest np. ze skrzywioną przegrodą nosową. Ta anatomiczna nieprawidłowość zwykle objawia się częstymi infekcjami, przewlekłym zapaleniem zatok czy oddychaniem przez usta. Na dłuższą metę wpływa na gorsze dotlenienie organizmu i rozwój innych objawów, np. polipów w zatokach czy chrapania.
Jak wybrać dobrą klinikę laryngologiczną?
Leczenie musi być skuteczne. Aby tak było, w klinice laryngologicznej powinni pracować wykwalifikowani lekarze. W tym tacy, którzy zdobyli doświadczenie w praktyce szpitalnej. Bardzo duże znaczenie ma nie tylko wiedza specjalistów i ich umiejętności, ale też stosowanie nowoczesnego sprzętu oraz korzystanie z aktualnych wytycznych w zakresie opieki medycznej.
Dobrym przykładem różnic w metodzie leczenia jest kwestia przerośniętego trzeciego migdała u dzieci. Jeszcze do niedawna problem ten usuwano wraz z migdałkiem. Dziś wiadomo, że pełni on ważną funkcję w dziecięcym układzie immunologicznym. Poszukuje się więc innych metod zmniejszania objętości tego organu – podnoszenie odporności, zastosowanie glikokortykosteroidów itp. Dopiero w ostateczności laryngolog podejmuje decyzję o usunięciu trzeciego migdała. Przy czym tu również wchodzi w grę innowacyjność metody – współczesne są szybkie i bezbolesne, a dziecko po zabiegu szybko wraca do siebie.
Mille Medica – jedna z najlepszych klinik laryngologicznych
Klinika laryngologiczna Mille Medica uznawana jest za jedną z najlepszych w Warszawie. Pracują tu wykwalifikowani lekarze z wieloletnią praktyką. Założyciele tej nowoczesnej placówki medycznej wiedzą, iż leczenie schorzeń o podłożu laryngologicznym wymaga podejścia interdyscyplinarnego. Dlatego w gronie kilkudziesięciu pracujących tu lekarzy znajdują się nie tylko laryngolodzy, audiolodzy i foniatrzy, ale też alergolodzy, logopedzi, neurochirurdzy, dermatolodzy, a nawet dietetycy. To bardzo ważne z punktu widzenia pacjenta, który może leczyć się kompleksowo w jednej klinice. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę, iż leczenie np. bezdechu sennego może wymagać wsparcia dietetyka, który pomoże pacjentowi zrzucić zbędne kilogramy stanowiące przyczynę choroby.
Do Mille Medica przyjeżdżają pacjenci z całego kraju, m.in. ze względu na innowacyjne leczenie zaburzeń snu. W 2012 r. klinika powołała pierwszy w Polsce interdyscyplinarny zespół do spraw medycyny snu: Instytut Medycyny Snu Mille Medica. Pracujący tu laryngolodzy leczą nawet najtrudniejsze przypadki chrapania i bezdechu sennego. Wykorzystują przy tym bezbolesne i szybkie metody, np. laserową plastykę podniebienia. Nic dziwnego, że ta nowoczesna klinika laryngologiczna w Warszawie cieszy się tak dużą popularnością i przyciąga nawet pacjentów, którym specjaliści z innych placówek nie byli w stanie pomóc.