Jak zadbać o wzrok podczas home office?

Praca zdalna już od dłuższego czasu jest codziennością części z nas. Nie zawsze jednak pamiętamy o zasadach pracy przy komputerze. Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo zadbać o wzrok podczas home office.

Wzrok podczas home office
Jak zadbać o wzrok podczas home office?

Wzrok podczas home office może być narażony na duży dyskomfort. Cyfrowe zmęczenie oczu to zjawisko spotykane coraz częściej. Objawia się zmęczeniem i podrażnieniem oczu, a także suchością oka, łzawieniem, czy bólami głowy. Jak tego uniknąć? Stosujmy się do kilku prostych zasad.

Przygotowanie stanowiska pracy

Przed przystąpieniem do pracy powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie stanowiska. Praca z kanapy, choć bardzo wygodna, nie służy naszym oczom, dlatego powinniśmy wybrać biurko lub stół. Monitor komputera należy ustawić bokiem do okna. Aby zapobiec odbijaniu się światła rozpraszającego nasz wzrok, unikajmy ustawiania go tyłem. Nie zapominajmy również, że optymalna odległość głowy od ekranu to 40–75 cm, natomiast środek ekranu powinien się znajdować 10–22 cm poniżej oczu.

Zasada 20-20-20

Wielogodzinna praca przed ekranem to niesamowity wysiłek dla naszych oczu. Dlatego, by dać im odpocząć, powinnyśmy stosować zasadę 20-20-20. Mówi ona o tym, że co 20 minut, na 20 sekund należy popatrzeć na obiekt oddalony od nas o 20 stóp, czyli 6 około metrów. Można również zataczać wzrokiem ósemki lub popatrzeć na coś zielonego, co dodatkowo odpręży oczy. Jeśli dyskomfort nie ustąpi warto skorzystać z kropli do oczu, najlepiej tych bez konserwantów.

Inne rozwiązania

Producenci soczewek okularowych, aby chronić oczy swoich klientów przed szkodliwym niebieskim promieniowaniem, tworzą specjalne rozwiązania. Soczewki, wyposażone w specjalną powłokę, która obija i pochłania część szkodliwego promieniowania, to jedno z rozwiązań dostępnych na rynku, przeznaczone głównie do pracy przy komputerze oraz z tabletami i telefonami – mówi Marcin Krasnodębski, ekspert marki Belutti. – Kolejnym rozwiązaniem, które coraz częściej pojawia się wśród osób pracujących przy komputerze, są nie tylko powłoki zabezpieczające przed niebieskim promieniowaniem, ale także soczewki relaksacyjne. To rozwiązanie które wspomaga akomodację, czyli nasz naturalny mechanizm pozwalający widzieć z bliska, dzięki czemu wykonywanie pracy z bliskiej odległości nie jest męczące. Przy zakupie okularów, koniecznie należy zapytać specjalistę jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze, w zależności od ilości czasu i rodzaju pracy jaką wykonujemy.