Jesienne alergie, czyli co uczula o tej porze roku?

Wydaje Ci się, że alergicy cierpią tylko na przełomie wiosny i lata? To błąd. Jesień też potrafi dać im w kość. Dowiedz się, co uczula o tej porze roku.

Jesienne alergie
Jesienne alergie, czyli co uczula o tej porze roku?

Jesienne alergie czasem mylone są z częstymi o tej porze roku objawami przeziębienia. Prawda jest jednak taka, że katar, uczucie zapchanych zatok czy zapalenie spojówek mogą występować na skutek uczulenia. I tak, to dzieje się również w ponurych miesiącach takich jak wrzesień, październik oraz listopad.

Pyłki groźne nie tylko na wiosnę

Osoby cierpiące na pyłkowicę jesienią również nie mają lekko. Choć rośliny nie pylą tak bardzo, jak w miesiącach wiosennych, to nadal mogą utrudniać funkcjonowanie alergikom. Szczególną aktywnością pylną odznaczają się w tym okresie chwasty, a zwłaszcza bylica. Objawy uczulenia na pyłki tej rośliny najczęściej pojawiają się późnym latem, natomiast nadal mogą występować we wrześniu, a nawet październiku.
Innym chwastem, który, choć kwitnie w sierpniu, to jego pyłki dają się we znaki również w miesiącach jesiennych, jest ambrozja. Stanowi ona najczęstszą przyczynę alergii pyłkowej w USA, a i w Polsce bywa ekspansywna. Osobom uczulonym na pyłki ambrozji, a także bylicy grozić może ponadto alergia krzyżowa.
Pozostałymi uciążliwymi alergenami w okresie jesiennym są pokrzywa, babka lancetowata, łubin czy komosa.

Jesienne alergie, a wśród nich… uczulenie na roztocza

Zaczyna się jesień, a wraz z nią sezon grzewczy. Ten z kolei może być dla alergików szczególnie trudny. Ciepłe i suche powietrze sprawia, że w domu namnażają się roztocza. Znajdują się one w kurzu i to nie tylko tym, który widzimy gołym okiem. Pokrywa on pościel, dywany, zasłony. Osoby uczulone na roztocza muszą mieć mierzyć się z objawami alergii podczas sprzątania, a także ścielenia łóżka. Na szczęście wraz z upływem miesięcy jesiennych, liczba roztoczy pojawiających się w domach spada, a wtedy alergicy mogą porządnie odetchnąć z ulgą.

Alergicy kontra grzyby pleśniowe

Jesienne alergie w dużej mierze wiążą się ze stopniem wilgoci w powietrzu. Jest on szczególnie istotny dla osób uczulonych na pleśń. Grzyby pleśniowe namnażają się zwłaszcza jesienią, ze względu na deszczową aurę i sprzyjające temperatury. I choć pleśń jest obecna w powietrzu przez cały rok, to właśnie w miesiącach takich jak wrzesień, październik i listopad najbardziej daje się we znaki alergikom. Pojawia się chociażby w spadających liściach. Wywołuje katar i podrażnienie dróg oddechowych, dlatego też uczulonym na pleśń odradza się długich, jesiennych spacerów po parkach.

Sposoby na jesienne alergie

Alergicy mogą ulżyć sobie jesienią, jeśli będą stosować się do kilku zasad. Powinni oni zadbać o to, by w ich mieszkaniu było możliwie jak najmniej kurzu. W związku z tym należy pozbyć się wszelkich „zbieraczy kurzu”, czyli ozdób, na których się on osadza. Niektóre przedmioty w domu takie jak pościel czy zasłony można spryskać specjalnym preparatem przeciwko namnażaniu się roztoczy. Warto również zrezygnować z zakupu roślin doniczkowych, które podnoszą poziom wilgoci w powietrzu. Ponadto nie wolno zapominać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń jesienią.