Julia Pańków – „Twórcze życie we dwoje”

O miłości w świecie sztuki, czyli słynne pary PRL-u w książce Julii Pańków (Nasierowska i Majewski, Przybora i Wirth, Ha-Ga i Lipiński, Themersonowie oraz Rechowiczowie)

Julia Pańków - „Twórcze życie we dwoje”
„Twórcze życie we dwoje” – Foto Instagram: @wydawnictwomuza

19 kwietnia nakładem wydawnictwa MUZA ukazała się szalenie interesująca książka zatytułowana „Twórcze życie we dwoje”. To barwny i pełen anegdot zbiór biografii pięciu niezwykłych małżeństw znanych ze świata sztuki. Jego autorką jest dziennikarka i redaktorka Julia Pańków.

„Twórcze życie we dwoje”.

Dwie potęgi twórcze, dwie indywidualności, dwa światy, które połączyła MIŁOŚĆ. Dodająca siły, przekraczająca granice i łamiąca stereotypy. „Twórcze życie we dwoje” autorstwa Julii Pańków to barwny, bogato ilustrowany i przepełniony mnóstwem fascynujących anegdot zbiór portretów pięciu wyjątkowych par. Znanych ze świata sztuki wizualnej, literatury, filmu, muzyki, architektury. Wśród nich: Zofia Nasierowska i Janusz Majewski, Jeremi Przybora i Alicja Wirth, Hanna Gosławska (Ha-Ga) i Eryk Lipiński, Stefan i Franciszka Themersonowie oraz Hanna i Gabriel Rechowiczowie.

Klasyk polskiego kina i najbardziej pożądana portrecistka PRL-u

Dzięki temu, ikony polskiej kultury, tj. Beata Tyszkiewicz czy Agnieszka Osiecka zyskały ponadczasowe piękno. Współtwórca Kabaretu Starszych Panów, mistrz języka i absurdalnego humoru, wcielenie cnót poprzedniej epoki. Prywatnie – jak sam mówił – mężczyzna dzieckiem podszyty, oraz uznana scenografka telewizyjna i teatralna, słynąca z urody i klasy. Najbardziej znany karykaturzysta PRL, bon vivant, współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu oraz uwielbiana rysowniczka satyrycznych scenek rodzajowych m.in. ze „Szpilek”.

Słowem: artystyczna elita międzywojnia i PRL-u.

Twórcy awangardy filmowej w Polsce, niezależni wydawcy książek, artyści absolutni. On – pisarz z nieodłączną fajką w zębach, deklarujący, że jest raczej czasownikiem niż rzeczownikiem, ona – genialna malarka i rysowniczka. Bezkompromisowa wobec siebie i innych. Artyści plastycy, przedstawiciele bohemy, twórcy mozaik i wielkoformatowych dekoracji architektonicznych. Ich dom stał się żywą galerią i scenografią dla twórczego życia.

Silne sylwetki kobiece

I chociaż bohaterami książki Julii Pańków są twórcze pary, autorka z niezwykłą finezją szkicuje przy tym odrębne sylwetki silnych kobiet. Posiadają one niebywały talent i oryginalność. To pozwoliło im na niezależność, a także wolność w tworzeniu w dziedzinach wówczas zdominowanych przez mężczyzn. Ich bogate życiorysy to niewyczerpane źródło inspiracji dla wszystkich niezależnych i twórczych kobiet – niebojących się pokonywać przeciwności losu, by osiągać swoje cele. Nie tylko te artystyczne. Dodatkowym atutem książki są liczne archiwalne fotografie, które stanowią doskonałe uzupełnienie wciągającej narracji.