Upały coraz mocniej dają się we znaki. Wszystkich nas męczą skrajnie wysokie temperatury, zwłaszcza kiedy musimy jeszcze w tym czasie ciężko pracować!
Kto w Polsce jest najbardziej zmęczony? Kto ma największe prawo do odpoczynku? Co 3 Polak uważa, że górnik.
Ranking najbardziej wyczerpujących zawodów w Polsce powstał w oparciu o badanie butiku badawczo – strategicznego brainlab na zlecenie Urzędu Miasta Kołobrzeg w maju 2012 roku. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1000 polskich internautów (w wieku 15 lat i więcej). Jego twórcy chcieli dowiedzieć się, komu w Polsce szczególnie należy się letni odpoczynek i jaka grupa zawodowa powinna w pierwszej kolejności wybrać się na długie wakacje.
Zgodnie z opinią polskich internautów najbardziej wyczerpującą pracę w Polsce wykonują górnicy. Aż 33% badanych uważa, że to właśnie górnik z uwagi na warunki swojej ciężkiej i niebezpiecznej pracy szczególnie zasługują na odpoczynek. Jednak w opinii respondentów nie lepiej mają w Polsce nauczyciele!
Aż 10% badanych dostrzega ciężką pracę nauczycieli. Dlaczego ten zawód jest tak wyczerpujący? Chodzi głównie o pracę z coraz trudniejszą młodzieżą i dziećmi, o związany z tym wieczny stres i napięcie emocjonalne. Dodatkowo, dochodzi do tego wielka odpowiedzialność i konieczność sprostania oczekiwaniom rodziców. Respondenci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w Polsce praca nauczyciela nie kończy się w szkole. Większość z nich musi niejednokrotnie wykonywać równie ciężką pracę w domu – sprawdzając testy i sprawdziany, czy przygotowując się do lekcji.
Ostatnie miejsce na podium zajęli lekarze. 7% respondentów, które wskazało ten zawód jako wyczerpujący uważa, że ich praca to duża odpowiedzialność za życie i zdrowie innych, praca pod presją oraz konieczność utrzymywania wysokiego poziomu skupienia i koncentracji.
Dalsze miejsca w rankingu najbardziej wyczerpujących zawodów w Polsce zajęli: budowlańcy (6% respondentów), hutnicy (5 %), kierowcy zawodowi (4 %), rolnicy i pielęgniarki (po 3 % badanych). Co ciekawe, większość Polaków uważa, że stanowiska managerskie i kierownicze nie są zbyt wyczerpujące. Tylko 2 % badanych jest zdania, że konieczność bycia kreatywnym i twórczym, zarządzanie ludźmi i odpowiedzialność za realizowane zadania może być szczególnie męczące.