Kalendarz adwentowy jako modna ozdoba wnętrz

Chociaż z roku na rok maleje liczba osób, które aktywnie wyznają wiarę katolicką, to rośnie grono tych, wykorzystujących religijne symbole i akcesoria w codziennym życiu.

Kalendarz adwentowy jako modna ozdoba wnętrz

Moda ta znajduje odzwierciedlenie również w aranżacji wnętrz, szczególnie w okresie przedświątecznym, kiedy w domach pojawiają się kalendarze adwentowe.

1. Historia kalendarza adwentowego
2. Kalendarz adwentowy jako modna ozdoba wnętrz
3. Kalendarze adwentowe DIY

Kalendarz adwentowy kojarzy się głównie ze specyficzną formą pudełka z czekoladkami, w którym smakołyki ukryte są za okienkami. Codziennie można zjeść jedną czekoladkę, począwszy od pierwszego dnia adwentu.

Historia kalendarza adwentowego

Kalendarze adwentowe powstały jako znak oczekiwania katolików na Boże Narodzenie. Początkowo przybierały formę obrazków, które przyklejało się na specjalnej karcie, zapalania codziennie jednej z 24 świeczek lub wkładania jednego źdźbła słomy każdego dnia do wigilijnej szopki. Pierwsze słodkie kalendarze adwentowe powstały w latach 30. XX w. i od tego czasu zyskały ogromną popularność na całym świecie. Obecnie można znaleźć nie tylko wersje ze słodyczami, ale również bardziej nowoczesne, np. z kosmetykami. Hitem stają się kalendarze multimedialne, składające się z 24 płyt z opowieściami dotyczącymi świąt, tradycji świątecznych i ze świątecznymi bajkami.

Kalendarz adwentowy jako modna ozdoba wnętrz

Współczesne kalendarze adwentowe odbiegają od tradycyjnego wyobrażenia. Stanowią nie tylko formę odliczania czasu pozostałego do świąt, ale również oryginalną i bardzo modną ozdobę wnętrza. Nowoczesne kalendarze adwentowe na 2019 rok wykonane są w różnych stylach, tak, aby każdy mógł dopasować dekorację do swojej aranżacji. Modne są te, które wpisują się w styl eko, czyli wykonane z wykorzystaniem materiałów naturalnych, ekologicznych, a nawet porecyklingowych. Pojawiają się więc jutowe, numerowane woreczki, zawieszone na świerkowych gałązkach lub modele wykonane w całości z drewna. Inne stanowią konstrukcję, np. w kształcie choinki, którą można powiesić na ścianie, a do przytwierdzonych do niej koszyczków włożyć małe prezenciki.

Kalendarze adwentowe DIY

Aby poczuć magię świąt nie trzeba kupować kalendarza, można go zrobić własnoręcznie, dostosowując styl wykonania do aranżacji wnętrza. Wystarczy obrać motyw przewodni, np. zadania na każdy dzień lub świąteczne tradycje, opisać je na 24 kartkach, zwinąć w rulonik, przewiązać sznureczkiem i powiesić na tablicy korkowej z kolejnymi numerami. W ten sposób powstanie oryginalna dekoracja, która dodatkowo pozwoli rodzinie spędzić czas razem.