Karmienie piersią – wszystko co mama powinna wiedzieć

Kobiety w ciąży oraz świeżo upieczone mamy często słyszą, że najlepsze dla dziecka jest karmienie piersią. Jest to oczywiście prawda.

Karmienie piersią - wszystko co mama powinna wiedzieć
Karmienie piersią – wszystko co mama powinna wiedzieć

Nawet Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje naturalne karmienie do co najmniej szóstego miesiąca życia dziecka. Jednak wiele młodych mam, będąc jeszcze w ciąży, ma wątpliwości czy da sobie radę w ten sposób karmić. Jeśli i Ty nie czujesz się pewna w tym aspekcie, czytaj dalej. Poniższy artykuł przygotuje Cię do karmienia piersią.

Karmienie piersią – kiedy zacząć?

Pierwsze karmienie nowo narodzonego dziecka powinno odbyć się zaraz po porodzie, tak samo naturalnym, jak i po cesarskim cięciu. Najlepszy czas to maksymalnie dwie godziny od przyjścia maluszka na świat. Sama zauważysz, kiedy Twoje dziecko będzie gotowe na pierwszy posiłek. Da Ci o tym znać między innymi odruchem ssania, w momencie, gdy przystawisz je do piersi. To pierwsze karmienie piersią jest bardzo istotne dla zapoczątkowania laktacji. Młode mamy najczęściej interesuje właśnie to zagadnienie. Najczęściej zadawanym pytanie na internetowych forach jest: „Jak pobudzić laktację?”. Odpowiedź jest prosta. Zacząć karmić piersią od razu po porodzie.

Laktacja – jej pobudzanie wcale nie jest takie trudne

Młode mamy, które z karmieniem piersią nie miały wcześniej do czynienia, często narzekają na brak pokarmu. Wyszukują w internecie różnych sposobów na pobudzenie swojej laktacji. Sposób na to jest tak naprawdę bardzo prosty. Wystarczy karmić dziecko piersią jak najczęściej. W pierwszych tygodniach życia maluszka przystawiaj go do piersi od 8 do 12 razy na dobę. To właśnie w czasie karmienia wytwarzane są hormony odpowiedzialne za proces laktacji w kobiecym organizmie. Ponadto bliskość dziecka oraz ssanie przez nie brodawek pobudza prolaktynę, a ta zwiększa ilość pokarmu.

Karmienie piersią na żądanie – czyli kiedy przystawić dziecko do piersi

Lekarze, pielęgniarki, położne, babcie, ciotki, a nawet koleżanki mówią Ci, że dziecko trzeba karmić na żądanie. Ty jednak nie masz pojęcia czy będąc świeżo upieczoną mamą, zorientujesz się, kiedy Twoje dziecko jest głodne? Na pewno już po najwyżej kilku dniach będziesz doskonale wiedziała, kiedy Twój maluszek potrzebuje jedzenia. Do sygnałów, które wysyłają głodne noworodki, należą:

  • przebudzenie ze snu,
  • podwyższona aktywność malucha,
  • wkładanie rączek do buzi,
  • ssanie piąstek i paluszków,
  • szukanie piersi, poprzez obracanie głowy w różne strony,
  • krzyk.

Ostatni sygnał może pojawić się, jeśli nie zareagujesz na wcześniejsze wskazówki dyskretnie wysyłane Ci przez swoje dziecko. Nie przejmuj się więc, że Twoje dziecko płacze z głodu. Przystaw je szybko do piersi, a zaraz się uspokoi. Z czasem wasza więź wzmocni się na tyle, że rozpoznasz każdy sygnał wysyłany Ci przez malucha, nie tylko ten dotyczący karmienia.

Karmienie piersią – nie taki diabeł straszny, jak go malują

Na początku karmienie piersią wydaje się bardzo trudnym zadaniem. W końcu to od świeżo upieczonej mamy zależy, czy dziecko będzie najedzone i tym samym, czy będzie się dobrze rozwijać. Jeśli i Ty masz dalej wątpliwości dotyczące karmienia piersią, zajrzyj na Dzidziusiowo.pl. To portal dla kobiet w ciąży oraz mam, na którym znajdziesz informacje dotyczące między innym tego, jak przystawić dziecko do piersi, albo jaki wpływ na karmienie piersią mają Twoje alergie.

Artykuł partnera