Łóżko z baldachimem – czy to dobre rozwiązanie?

Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia sypialni jest łóżko. Wersja z baldachimem może dodać wnętrzu charakteru. Czym się kierować przy jego zakupie?

łóżko z baldachimem
Łóżko z baldachimem – czy to dobre rozwiązanie. Foto Rachel Claire/Pexels

Będąc w sklepie meblowym, wiele z nas zwraca uwagę na łóżko z baldachimem. Z jednej strony rozwiązanie takie pobudza i rozpala naszą wyobraźnię, z drugiej daje do myślenia, czy nie jest to przesadą. Jakie są zalety takiego mebla?

Dobór łóżka

Decydując się na łóżko z baldachimem możemy obrać dwie drogi. Pierwszą z nich jest gotowy mebel, czyli wyposażony w konstrukcję wraz z materiałem. Druga opcja to zakup łóżka z samą konstrukcją. Tkaninę dobierzemy indywidualnie. W niewielkiej sypialni wskazane będzie zastosowanie delikatnego zwiewnego materiału, który pozwoli uniknąć przytłoczenia wnętrza. Świetnym wyborem będą delikatne i subtelne tiule, które doskonale komponują się z każdym stylem. Równie delikatny w odbiorze będzie baldachim wykonany z lnu lub płótna. Nutę romantyzmu osiągniemy także dzięki zastosowaniu organzy, która jest bardzo delikatnym materiałem z cienkiej, drobnej siateczki, stanowi element zdobniczy.

Łóżko z baldachimem w klasycznym stylu

Baldachim nad łóżkiem możemy mieć również wówczas, gdy już wcześniej mebel, który nie jest wyposażony w materiał. Konstrukcję, do której zostanie zamocowany przytwierdza się wówczas do sufitu. Mamy również wiele możliwości wyboru materiału formy – od elementów drewnianych, po stalowe. Można zamontować konstrukcje jedynie w okolicach wezgłowia. Inna możliwością jest koło z tworzywa lub metalu z zawieszonym na nim materiałem. Takie rozwiązanie nawiązuje do stylu kolonialnego. Przytwierdzony do sufitu za pomocą haka baldachim przypomina moskitierę.

Łóżko z baldachimem – ostatni szyk mody

Taki mebel świetnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Coraz częściej możemy w sklepach meblowych napotkać łóżka z konstrukcją wyprowadzoną ponad jego poziom co daje dowolną możliwość jego zaaranżowania. Dzięki temu na takich ramach mamy możliwość zamocowania zarówno baldachimu, jak i zaprojektować autorską kompozycję z roślin lub lamp.

Jakiego rodzaju tkanin szukać?

Każdy rodzaj tkaniny przyczyni się do podniesienia poziomu przytulności i romantyczności. Warto jednak zwracać uwagę na to, aby rodzaj tkaniny nie odbiegał zbyt mocno od całości aranżacyjnej. Wspomniany tiul, len czy płótno to na tyle uniwersalne materiały, że bez względu na klimat sprawdzą się w każdej sypialni. Są zwiewne i delikatne, dlatego nie żałujmy tkanin na baldachim – dzięki temu będzie się on pięknie układał. Możemy zajrzeć również do szaf naszych babć. Tam często znajdujemy zapomniane, koronkowe materiały o dużych rozmiarach, które świetnie nadadzą się właśnie do wykonania baldachimu.