Karolina Nowakowska – Aktorka teatralna, filmowa i serialowa

Karolina Nowakowska
Karolina Nowakowska

Kobieta sukcesu

Karolina Nowakowska – aktorka teatralna, filmowa, serialowa, tancerka i piosenkarka. Prywatnie córka artystycznej pary – tancerki, choreografa, pedagoga, teatrologa, założycielki pierwszej profesjonalnej szkoły stepowania Tap & Jazz Dance – Jiřiny Nowakowskiej i Marka Nowakowskiego- aktora i reżysera filmowego. Szczęśliwa żona i spełniona mama małej Wiktorii.

Życiorys

Urodziłam się 17 maja 1982 w Warszawie.
Przygodę z muzyką i telewizją rozpoczęłam jako dziecko w programie telewizyjnym Telewizji Polskiej pt. Domowe przedszkole, którego muzyczne odcinki zadecydowały o mojej dalszej drodze. Ukończyłam Państwową Podstawowa Szkołę Muzyczną nr.1 im. E. Młynarskiego w Warszawie w klasie fortepianu i emisji głosu, gdzie stawiałam pierwsze artystyczne kroki.

Będąc uczennicą szkoły podstawowej zagrałam swoją pierwsze rolę. U Piotra Szulkina byłam dziewczynką w filmie Mięso. Natomiast w teatrze telewizji w reżyserii Mirosława Gronowskiego Portret słabego pianisty wcieliłam się w Olę – odrzuconą przez koleżanki uczennicę szkoły baletowej, która spełnia swoje marzenia dzięki pomocy wyjątkowego akompaniatora (w tej roli Grzegorz Wons).

Jako uczennica klasy lingwistycznej IV L.O. im. A. Mickiewicza w Warszawie wiedziałam już na pewno, że moje miejsce jest na scenie. Byłam zdecydowaną humanistką, dlatego mój wybór w kwestii dalszego kształcenia padł na studia politologiczne ze specjalnością dziennikarstwa telewizyjnego, którego jestem absolwentką.

Droga do dyplomu aktorskiego wiodła mnie przez Studio Aktorskie przy Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie i Wydział Aktorski Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. J. Giedroycia w Warszawie.

W 2006 roku przed szanowną komisją ZASP zdałam państwowy eksternistyczny egzamin aktorski uzyskując dyplom dla aktora dramatu.

Taniec i muzyka towarzyszyły mi cały czas. Od dziecka byłam wychowanką pierwszej profesjonalnej szkoły stepowania w Polsce – Studia TAP & JAZZ DANCE, którą w Warszawie otworzyła moja mama – Jiřina Nowakowska. Traktując taniec niemal zawodowo zdobyłam wiele tytułów, z których najważniejszymi są dla mnie: wielokrotne Mistrzostwo Polski w stepowaniu, podwójne mistrzostwo Republiki Czeskiej w stepowaniu czy zwycięstwo w Pucharze Polski. Obecnie pełnię roli asystentki Studia.

Rozpoznawalność przyniosła mi rola Olgi w serialu M jak Miłość oraz roli Anki w filmie Wojciecha Wójcika Randka w ciemno, jednak występowałam w wielu innych produkcjach telewizyjnych i filmowych takich jak: Och Karol 2, Samo Życie, Zostać miss II, Pitbull, Pitbull II, Klinika samotnych serc, Kasia i Tomek, Kryminalni, Lokatorzy i innych.

Od niedawna gram również Kalinę w serialu Na Wspólnej.
Występowałam na deskach Teatru Żydowskiego (Dybuk – między dniem a nocą, Żyć, nie umierać, Publiczność to lubi w reż. Sz. Szurmieja), Teatru Komedia (Stepping out w reż. K. Jasińskiego).

Z wielką przyjemnością wcieliłam się w rolę Hanny Ordonówny w spektaklu Ordonka z kamienicy w Teatrze Kamienica w Warszawie. Od jakiegoś czasu ponownie występuję w Teatrze Komedia w Warszawie, gdzie do tej pory można mnie było zobaczyć w spektaklach Podwójna rezerwacja i Dziewczyny z kalendarza, a obecnie w wyjątkowo zabawnych farsach – Fotki z wakacji i Klejnoty w reż. Tomasza Dutkiewicza.

Mimo, iż kocham aktorstwo, muzyka i taniec to mój żywioł. Udowodniłam to będąc finalistką IV edycji programu telewizji Polsat Jak Oni Śpiewają, jak również biorąc udział w kolejnej odsłonie programu Jak Oni Śpiewają – Pojedynek mistrzów oraz II edycji programu TVP Gwiazdy tańczą na lodzie.

Niesamowicie ucieszyła mnie opinia wielkiej polskiej diwy i jurorki Edyty Górniak, która powiedziała: Karolina śpiewa sercem. Wspaniale jest usłyszeć coś takiego od prawdziwej artystki o ogromnym talencie i warsztacie wokalnym.

Na co dzień staram się pomagać, co doceniono podczas odcinka specjalnego programu Jak Oni Śpiewają, podczas którego otrzymałam Statuetkę Serca Fundacji Polsat (laureatki: Karolina Nowakowska, Patricia Kazadi, Monika Mrozowska i Aleksandra Szwed. Przyp. red.).
Jestem również honorowym ambasadorem chorych na guzy mózgu.

Jako miłośniczka zwierząt, a szczególnie psów, co roku biorę udział w akcji Zerwijmy łańcuchy magazynu Mój Pies i www.psy.pl.

Nie lubię odpowiadać na pytanie co jest dla mnie ważniejsze aktorstwo, śpiewanie czy taniec, bo w każdy projekt, w który się angażuję, wkładam całe serce i oddaję się bez reszty.
Gram w teatrze, biorę udział w produkcjach telewizyjnych, tańczę i występuję z koncertami w całym kraju. Kocham kontakt z żywym widzem, dlatego chętnie prowadzę różnego typu eventy. Oprócz tego piszę teksty. Jestem felietonistką magazynu dla kobiet spełnionych Imperium Kobiet (www.ikmag.pl). Swoimi doświadczeniami dzielę się również cyklicznie na stronach portalu Media Elite.

Stale chcę się rozwijać, stąd niedawno ukończyłam podyplomowe studia z Zarządzania Kulturą na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Jestem niepoprawną optymistką. Kocham lato, ponieważ uwielbiam wysokie temperatury.

Największy zawodowy sukces

Mam nadzieję, że wciąż przede mną! Kocham swoją pracę i w każde podjęte zadanie wkładam całe serce i całą siebie. Ciężko mi zatem wymienić jedną najlepszą rzecz, jaką zrobiłam. Mam nadzieję, że wszystkie są dobre. Jestem perfekcjonistką. Każda rola, każdy koncert, każde spotkanie z publicznością w roli konferansjera to dla mnie wyzwanie, ale i ogromna przyjemność.

Odniosłam sukces, ponieważ…

Kocham scenę i emocje z tym związane i wierzę, że dobra organizacja jest kluczem do sukcesu. Mam szczęśliwą Rodzinę, spełniam się zawodowo, pokonuję własne słabości, mam zdrowie i siłę na więcej. Mam też przyjaciół i czysty dom. To wszystko jest dla mnie miarą sukcesu.

Największa przeszkoda w drodze do sukcesu

Największe przeszkody często stawiamy sobie sami. Ja wykonałam dużą pracę nad sobą i dzięki temu wiem już jak funkcjonować i jak działać, aby sobie nie szkodzić a pomagać.

Najszczęśliwsza chwila w karierze

Ciężko wybrać tę naj. Każda udana premiera, każdy dobry koncert czy show telewizyjny jest tu i teraz naj. W pracy zawsze jestem tu i teraz. Bo na ten moment jest to najważniejsze.

Najważniejsze, najpiękniejsze, najcenniejsze w moim życiu zawodowym jest…

Jest to, że mogę przeżywać wiele, żyć bezkarnie. Również to, że mam przyjemność poznawać w pracy wspaniałych kolegów, często wyjątkowe osoby. Ogromnie ważna jest też dla mnie publiczność, która daje mi tyle energii, że nakręcam się nią potem długo. Ale także to, że z każdą rolą poznaję siebie na nowo, a każde wyjście na scenę to magia.

Największe marzenie

Moim największym marzeniem jest, aby było jak jest, albo jeszcze lepiej. Pragnę, by moja Rodzina była zdrowa i tak uśmiechnięta jak teraz. Marzę o tym i jednocześnie dążę, żeby moja córeczka była moją przyjaciółką, a mąż kompanem do grobowej deski. Zawodowo natomiast, żebym miała szansę pokazać się Państwu jeszcze w wielu odsłonach, bo wiem na jak wiele mnie jeszcze stać.

Najbliższa przyszłość

W najbliższej przyszłości planuję wyjechać na wakacje z Najbliższymi. A poważnie – marzą mi się pewne wyzwania, projekty… Planuję je sukcesywnie realizować.

Rada dla kobiet, które pragną odnieść sukces

Wierzcie w siebie, w swoje racje! Słuchajcie intuicji. Życie jest jedno – walczcie o to, by było dla Was takie, jakim pragniecie je widzieć. Nie oglądajcie się na to, co mówią inni. Jeśli macie wspierającego partnera, doceniajcie go każdego dnia, bo to on daje wam sporą część siły. To wy macie być szczęśliwe! A tylko kobiety szczęśliwe i żyjące w zgodzie ze sobą mogą odnieść sukces.

Kontakt: https://www.facebook.com/KarolinaNowakowskaOfficial/

Redaktor: Kinga Kozłowska/Obcasy.pl