Kiedy pierwszy raz zaprowadzić córkę do lekarza ginekologa?

Od pierwszej wizyty u ginekologa bardzo wiele zależy – to jej przebieg właśnie będzie na bardzo długi czas determinował podejście kobiety do tego specjalisty. Planując pierwszą wizytę dziecka w gabinecie ginekologicznym, warto więc poszukać sprawdzonego miejsca cieszącego się dobrą opinią pacjentek i mam, które były w podobnej sytuacji.

To dla dziecka przeżycie
Pierwsza wizyta u specyficznego lekarza, którym bez wątpienia jest ginekolog, może być dla dziewczynki niezwykle stresująca. Wszystko wydaje się nowe: dziwny fotel, budzące grozę narzędzia i atmosfera w poczekalni. Jedyne, co może uspokoić dziewczynkę, to miła i uśmiechnięta pani doktor, która krok po kroku wyjaśnia, co robi i dlaczego. Bezstresowy przebieg pierwszej w życiu wizyty w gabinecie ginekologicznym może zaprocentować w przyszłości – taka kobieta z pewnością nie będzie miała oporów przed wykonywaniem regularnych badań cytologicznych, które w wielu przypadkach mogą ratować życie. Właśnie takie podejście do badań profilaktycznych może poprawić zatrważające statystyki zachorowalności pań na raka szyjki macicy.

Odpowiednio przygotuj córkę
Warto wiedzieć, że nie ma ściśle określonego wieku, w którym powinno się rozpocząć regularne wizyty u ginekologa. Jeśli córka dojrzewa prawidłowo, nie skarży się na żadne dolegliwości, należy namówić ją na pierwsze badanie około 16-17 roku życia. Warto jednak wcześniej nakreślić, jak wygląda wizyta u ginekologa – trzeba wspomnieć, że badanie dziecka odbywa się nieco inaczej niż badanie dorosłej kobiety. W przypadku dojrzewających dziewcząt często wykonuje się badanie per rectum, co może być dla pacjentki niezbyt miłym doświadczeniem.

Poza wsparciem w kwestii wizyty u ginekologa należy też bacznie obserwować rozwój płciowy nastoletniej córki, szczególną uwagę zwracając na wielkość brzucha, asymetrię w rozwoju piersi lub owłosienie na klatce piersiowej – mogą to być zmiany wywołane nowotworem jajników lub nadnerczy, które obecnie zdarzają się coraz częściej u młodszych kobiet.

Kiedy decyzja o odwiedzinach ginekologa zapadnie, warto poświęcić więcej czasu na wyszukanie odpowiedniego gabinetu dysponującego nowoczesnym sprzętem diagnostycznym i zatrudniającego fachowców w swojej dziedzinie. W takim wypadku można zdać się też na pozytywne opinie krążące na forach internetowych lub wśród koleżanek – każda z nich była bowiem kiedyś w podobnej sytuacji i z pewnością może udzielić dobrej rady. Przykładową ofertę gabinetu ginekologicznego w Białymstoku można znaleźć na stronie www.gabinetginekologicznybialystok.pl.