Kieszeniowy czy piankowy? 5 praktycznych porad w kwestii wyboru materaców

Łóżko z nowoczesnym, wygodnym i odpowiednio dobranym materacem to najlepszy mebel do spania. To właśnie materac decyduje zarówno o komforcie użytkownika, jak i efektywności snu.

Kieszeniowy czy piankowy? 5 praktycznych porad w kwestii wyboru materaców

Wybór odpowiedniego produktu jest zatem bardzo istotny – trzeba brać pod uwagę nie tylko własne preferencje, ale też czynnik obiektywny w postaci masy ciała. Podstawowa alternatywa to materac sprężynowy lub piankowy.`

Materac sprężynowy – unowocześniona klasyka

Sprężyny są od niepamiętnych czasów elementem decydującym o uginaniu się podłoża, na którym śpi człowiek. Jesteśmy wszyscy przyzwyczajeni do sprężyn bonellowych, występujących w meblach tapicerowanych, takich jak kanapy czy wersalki. Są to sprężyny dość duże, połączone ze sobą, a więc reagujące „zbiorowo” na nacisk. Powierzchnia mebla daje wszędzie takie samo podparcie.

Współczesny materac sprężynowy zbudowany jest inaczej. Zawiera on kilkaset małych sprężyn w każdym metrze kwadratowym. Każda z nich pracuje oddzielnie i jest umieszczona w kieszonce z materiału. Powoduje to, że ugina się jedynie obciążany punkt. Dzięki temu materac dostosowuje się do kształtu ciała i pozycji śpiącej osoby. Takie rozwiązanie liczy się przede wszystkim w łóżkach dwuosobowych. Chodzi o to, by wykonywane przez sen ruchy jednego ze śpiących nie były odczuwalne przez to drugie.

Materace kieszeniowe, a więc sprężynowe, są zatem rozwiązaniem o charakterze klasycznym, natomiast znacznie udoskonalonym w porównaniu z produktami opartymi na sprężynach bonellowych.

Piankowa alternatywa

Alternatywnym wyborem są materace piankowe. Można je kupować m.in. w sklepie sennamaterace.pl. Tu także stosowane są najnowsze technologie, dzięki którym pianka nie jest już li tylko sztuczną gąbką. Materace piankowe są niezwykle sprężyste. Leżąc na nich, można całkowicie rozluźnić mięśnie. Doskonałe dopasowanie do kształtu i pozycji ciała zapewnia komfort, głęboki sen i regenerację kręgosłupa, który z łatwością powraca do swego naturalnego kształtu. Warto zwrócić szczególną uwagę na materace produkowane przez szwedzką firmę Hilding, sprzedającą swoje wyroby na całym świecie. Są to materace najwyższej jakości, przeznaczone dla wymagających klientów, a zarazem sprzedawane w rozsądnych cenach.

Piankowa alternatywa

Na materace piankowe decydują się często alergicy, ponieważ są to produkty zapobiegające osadzaniu się kurzu i roztoczy. Higienę i czystość łatwo zachować, regularnie piorąc pokrowiec materaca w zwykłej pralce.

Interesującym wariantem materacy piankowych są produkty wykonane z pianki termoelastycznej, która reaguje na ciepłotę ciała i to zależnie od niej dopasowuje się do jego kształtu i pozycji. Więcej o tym wszystkim przeczytać można w artykule „Dobry materac to podstawa zdrowego snu – czym kierować się, wybierając materace?”.

Jaki materac wybrać?

Na wybór materaca warto poświęcić nieco czasu. Jeżeli jest taka możliwość, warto odwiedzić sklep stacjonarny z ekspozycją i po prostu położyć się na chwilę na wybranych produktach. Gdy nie jest to możliwe i do dyspozycji są jedynie opisy w sklepie internetowym, warto przestudiować je uważnie i dokonać porównań. Trzeba przy tym pamiętać o twardości, wyrażanej parametrem H1 – H5: im większa masa ciała, tym twardszy powinien być materac, ponieważ musi on stawić opór naciskowi.

Godne uwagi są przy tym materace ze strefami ciężkości, których jest najczęściej siedem albo dziewięć. Zapewniają one jednolite podparcie całego ciała bez względu na to, że jest ono w jednym miejscach lżejsze, a w innych cięższe.

Pod uwagę trzeba także brać materace dwustronne, a więc takie, które można obracać dołem do góry, uzyskując inne podłoże do spania lub tylko przedłużając trwałość produktu. Nowoczesne materace mają nawet 15 lat gwarancji, obejmującej także odkształcenia.

Artykuł partnera

Wpis znaleziono dzięki:

- Materac pianowy

- Materac sprężynowy

- Zdrowy sen