Kinbaku – japoński bondage w obiektywie Nobuyoshiego Arakiego, któremu nie oparła się nawet Lady Gaga

W Europie sztuka wiązania ciała znana jest od wieków. Mało kto jednak wie, że w Japonii równocześnie wykształciła się odrębna forma bondage, znana pod nazwą kinbaku. Uległa jej nawet Lady Gaga!

fot. Twitter @Breaking_News_8

Japońska sztuka ozdobnego wiązania ciała kinbaku, wywodzi się od technik krępowania jeńców, stosowanych przez specjalnie wyszkolonych do tego samurajów. W okresie Edo(XVII – XIX w.), kinbaku służyło do wymierzania kary więźniom, a rodzaje splotów uzależnione były od pochodzenia i statusu społecznego skazanego.

fot. Twitter @lewis_mckie

Do dziś w Japonii sztuka jest praktykowana i można uczyć się jej w licznych szkołach należących do mistrzów tej dziedziny. Kinbaku stało się jednym z głównych zainteresowań japońskiego fotografa, Nobuyoshiego Arakiego.

fot. Facebook @Nobuyoshi Araki 荒木 経惟

Kobiece piękno oczami Arakiego

Nobuyoshi Araki to ekscentryczny i nietuzinkowy artysta, urodzony w 1940 roku w Tokio. Nazywany jest najbardziej płodnym japońskim fotografem, a prace nieprzerwanie tworzy od czasu ukończenia studiów fotograficznych w 1963 roku.

fot. Facebook @Nobuyoshi Araki 荒木 経惟

Wśród wielu albumów o najróżniejszej tematyce, od zwierząt, przez krajobrazy, po martwą naturę, znalazło się miejsce na zbiory zdjęć przedstawiających kobiety. Jeden z jego najpopularniejszych cykli nosi nazwę „Kinbaku” i właśnie tej sztuce jest poświęcony. Artysta twierdzi, że fotografując spętane kobiety chce pokazać ich siłę woli. Mimo więzów, ich twarze pozostają niewzruszone – mimo ograniczenia fizycznej wolności, są niezłomne psychicznie.

fot. Twitter @annesobru

Artysta sfotografował również kilka znanych osób, związanych w stylu kinbaku, m. in. Lady Gagę.

fot. Twitter @GniBeijing
fot. Facebook @Nobuyoshi Araki 荒木 経惟

Anna Dzielińska