Czy wiesz, że 18 % osób cierpi na dziwne bóle głowy przy gwałtownej zmianie temperatury otoczenia?* Tymczasem w kolejny upalny dzień marzymy tylko o tym, aby się schronić przed nadmiernym ciepłem. Dlatego najchętniej wybieramy klimatyzowane pomieszczenia i używamy klimatyzacji w samochodzie. Jednak gwałtowne i duże zmiany temperatury, np. wyjście z chłodnego, klimatyzowanego biura, czy samochodu na gorące, letnie słońce i odwrotnie, może prowadzić do zapalenia górnych dróg oddechowych – zapalenia zatok, a tym samym bólu zatok.
Zagrożenia klimatyzacji
Latem jesteśmy szczególnie narażeni na gwałtowne zmiany temperatur. Wiele osób, pracujących
w klimatyzowanych biurach i jeżdżących samochodami wyposażonymi w klimatyzację, narażonych jest na przeziębienia oraz odczuwanie specyficznych bólów głowy. Zdarzyło Ci się odczuwać taki ból? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, powinno Cię to skłonić do zastanowienia, bo może to oznaczać, że jest to ból zatok – główny objaw zapalenia zatok.
Jak zdiagnozować ból, który odczuwam?
Dlaczego cierpimy na bóle zatok?
Podstawową przyczyną zapalenia zatok są zaburzenia drożności ujść zatok. W przypadku nagłych zmian temperatury mamy tu do czynienia z infekcją górnych dróg oddechowych. Dolegliwości te powodują powstawanie obrzęku błony śluzowej nosa i tym samym mają wpływ na rozwój zapalenia zatok. Unieruchomiona wydzielina wraz z powietrzem w zablokowanej zatoce powoduje ucisk, wynikiem czego może być intensywny ból – ból zatok.
Wniosek? Musimy szczególnie ostrożnie podchodzić do diagnozowania bólu głowy, który odczuwamy
w sytuacji, gdy jesteśmy narażeni na raptowną zmianę temperatur. Ból ten może być sygnałem, mówiącym
o toczącym się procesie zapalnym w zatokach. Jeśli szybko nie rozpoznamy przyczyny bólu, musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż nie leczone lub nieprawidłowo leczone schorzenie zatok może doprowadzić do wielu poważnych powikłań w tym m.in.: zapalenia opon mózgowych, pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego, czy ropnia mózgu.
Czy mogę sobie pomóc?
W przypadku rozpoznanego zapalenia zatok z towarzyszącym bólem w obrębie zatok przynosowych właściwe jest zastosowanie preparatów udrażniających nos i zatoki przynosowe oraz zwalczające ból zatok, np.
Ibupromu® Zatoki. Lek ten jest bowiem połączeniem środka przeciwbólowego o dodatkowym działaniu przeciwzapalnym (200 mg ibuprofenu), ze środkiem udrażniającym nos i zatoki przynosowe, a więc zwalczającym przyczyny bólu zatok – zatkane zatoki (30 mg chlorowodorku pseudoefedryny).
Ibuprom® Zatoki jest dostępny w aptekach bez recepty. Można go kupić w opakowaniu 6 tabletek w cenie 4,80 PLN oraz w większym opakowaniu 12 tabletek w cenie 8,60 PLN.
Jak sprawdzić, czy ból, który odczuwam podczas zmiany temperatury otoczenia, jest właśnie bólem zatok? Nie jest to bardzo trudne. Bóle zatok są bólami niezwykle charakterystycznymi i występującymi często w połączeniu z określonymi sytuacjami. Jeśli Twój ból pojawia się lub nasila właśnie w związku z gwałtowną zmianą temperatury, przy ruchach głowy np. pochylaniu, lub odchylaniu do tyłu i dodatkowo jest umiejscowiony u nasady nosa, w okolicy czoła, oczu lub policzków to prawdopodobnie dręczą Cię problemy z zatokami. Niewiele osób chce wierzyć, że zapalenie zatok może im się przytrafić latem, jednak jest to schorzenie, na które jesteśmy narażeni przez cały rok.
Tuesday, 18 July 2006