Księga snów. Nina George

Między życiem i śmiercią istnieje świat, którego stąd nie widać...

 

unnamed
Księga snów. Nina George

1 lutego 2017 roku nakładem Wydawnictwa Otwartego ukaże się powieść Księga snów Niny George.
Książka stanowi swego rodzaju klamrę zamykającą cykl o nieskończoności, na który składają się Lawendowy pokój, Księżyc nad Bretanią oraz właśnie Księga snów.
Życie i twórczość Niny George zostały naznaczone przez niespodziewaną śmierć ukochanego ojca. Wspomina go z czułością, nazywając najlepszym przyjacielem, doradcą w sprawach sercowych i podatkowych oraz połówką rodzinnej drużyny George. Ojciec dawał jej poczucie bezpieczeństwa i wewnętrznego spokoju, pisarka czuła się kochana i rozumiana. W posłowiu do Księgi snów czytamy: „Umieranie, śmierć. Żałoba tych, którzy zostają. Strach przed tym, że pewnego dnia i mnie nie będzie. I co wtedy? Odwieczna wątpliwość: czy w chwili śmierci będę czuła, że żyłam pełnią życia? Te egzystencjalne pytania zainspirowały moje trzy ostatnie powieści: Księżyc nad Bretanią, Lawendowy pokój i Księgę snów. (…) W tej książce chciałam opowiedzieć o naszym strachu przed przemijaniem, budując »bajkowe« rzeczywistości równoległe, istniejące »między światami, niebem i ziemią«. Nigdy się nie dowiemy, czy kraina ta istnieje naprawdę, czy stanowi tylko wytwór naszych myśli, nadziei i lęków”.

Życie człowieka to suma wyborów.
Dokonuje ich w każdej sekundzie.
Ale czy wie, jakie naprawdę będą ich skutki?
Czy może sprawić, by zły wybór doprowadził do szczęśliwego zakończenia?

Henri – reporter wojenny. Żył w ciągłym zagrożeniu, jednak najbardziej przerażał go stały związek i założenie rodziny. Ratuje tonącą dziewczynkę, ale sam zapada w śpiączkę.
Eddie – redaktorka w wydawnictwie. Kiedyś związana z Henrim. Jej ustabilizowane życie burzy informacja, że uczynił ją odpowiedzialną za podejmowanie wszystkich decyzji dotyczących jego leczenia.
Sam – wyjątkowo inteligentny i wrażliwy trzynastolatek. Łatwo rozpoznaje uczucia innych, a emocje opisuje za pomocą kolorów. Marzy o tym, aby w końcu poznać ojca, którego losy śledził przez całe życie.

Przeszłość i teraźniejszość, rzeczywistość i marzenia, prawda i to, co się prawdą wydaje, splatają się w jedną historię. Ścieżki trójki bohaterów krzyżują się w krainie snów, gdzie zacierają się granice, a wspomnienia dają drugą szansę na życie.

O autorce:

Nina George przeszła drogę od kelnerki do autorki bestsellerów. Dziś jest niezależną dziennikarką i pisarką. Opublikowała kilkaset artykułów i ponad dwadzieścia książek. Za powieść Księżyc nad Bretanią otrzymała w 2011 roku Nagrodę Literacką DeLiA. Ostatnio wypowiada się w obronie praw autorskich. Udziela się także jako krytyczka kulinarna. Uwielbia białe wino, koty, tai-chi i spacery.

O książce:

Tytuł: Księga snów

Autor: Nina George

Tłumaczenie: Mateusz Borowski

Wydawnictwo: Otwarte

Cena: 30,99