Lifting bez skalpela – jak sport pomaga zachować sprawność i urodę

Wygląd ma duże znaczenie i wpływa na powodzenie zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym - tak twierdzi większość Polaków. Tymczasem niemal połowa z nas nie jest w pełni zadowolona z tego, co widzi w lustrze i chętnie poprawiłaby pewne mankamenty sylwetki.

foto: Pixabay.com

Według badania CBOS: Czy jesteśmy zadowoleni ze swojego wyglądu, najbardziej zależy nam, żeby zrzucić zbędne kilogramy i poprawić muskulaturę. Receptą na te bolączki jest regularna aktywność fizyczna.

Nie dość, że pozytywnie wpływa na kondycję i samopoczucie, to jeszcze pozwala zachować młodość i zdrowie. Edyta Kędzierska, trenerka z Polskiej Federacji Nordic Walking i instruktor Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku oraz aktorka Tamara Arciuch, podpowiadają jakie korzyści można czerpać z aktywności fizycznej i jakie sporty uprawiać niezależnie od wieku. Kobiety nie zdają sobie sprawy, że po ukończeniu 30. roku życia ich mięśnie zmniejszają swoją objętość o około 1 proc. rocznie. Oznacza to, że dzisiejsza 30-latka zaniedbująca aktywność fizyczną w wieku 50 lat będzie miała o jedną piątą mniej mięśni, niż dziś. Z wiekiem również skóra traci elastyczność i blask, przez co wygląda na cieńszą i słabszą.

Jako trener często jestem pytana o wskazówki dotyczące utrzymania jak najdłużej jędrnego ciała. Najlepszym antidotum na widoczne skutki upływającego czasu jest regularna, umiarkowana aktywność fizyczna. Dlatego moją radą dla wszystkich osób, które chcą się cieszyć młodym wyglądem, jest stawianie przede wszystkim na systematyczne uprawianie sportu – mówi Edyta Kędzierska, trenerka i instruktorka Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku.

Bardzo budujące jest to, że moda na sport już na dobre zagościła w Polsce, czego dowodem są coraz liczniejsze grupy osób biegających, jeżdżących na rowerze lub uprawiających nordic walking które widać w wielu polskich miastach i miasteczkach. Niemniej według badania Aktywność Fizyczna Społeczeństwa 1 , tylko co piąty Polak spełnia zalecenia dotyczące aktywności fizycznej, tj. 30 min. dziennie, pięć dni w tygodniu – dodaje trenerka.

Jak pokazują dane z Raportu Eurobarometr Sportowy opublikowanego w I kwartale 2018 r., Polki znacznie rzadziej niż mężczyźni uprawiają jakąkolwiek aktywność fizyczną. Co bardzo niepokojące, dotyczy to przede wszystkim kobiet młodych. O ile wśród mężczyzn w wieku 15-24 lat rzadko lub wcale nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej co piąty (20 proc.), o tyle wśród kobiet już co druga (51 proc). Najczęstszą przyczyną prowadzenia biernego trybu życia jest brak czasu, wysokie ceny członkostwa w klubach fitness lub nadmiar obowiązków.

Warto pamiętać, że nie trzeba wydawać fortuny na karnety czy spędzać długich godzin na siłowni, by zadbać o własne ciało. Wystarczy poświęcić na ćwiczenia jedyne 30 minut dziennie. Półgodzinny trening to zaledwie 2 proc. naszego dnia, a praktykowany regularnie gwarantuje liczne korzyści dla zdrowia i wyglądu – podkreśla Edyta Kędzierska.

Lifting bez skalpela – jak sport pomaga zachować sprawność i urodę

Chemia urody

Podczas treningu w naszym organizmie zachodzi wiele reakcji chemicznych. To właśnie one odpowiadają między innymi za lepsze samopoczucie i wyzwalanie się endorfin, potocznie nazywanych hormonami szczęścia. Krew bogata w tlen oraz inne substancje odżywcze dociera do wszystkich organów – w tym do tego największego: skóry. Największy wpływ na stan naszej skóry mają fibroblasty. To właśnie one wysyłają sygnał do komórek w celu produkcji kolagenu – substancji odpowiedzialnej za elastyczność i gęstość skóry. Kolagen można porównać do kleju, który przytrzymuje naszą skórę przy mięśniach. Z wiekiem jego produkcja w organizmie systematycznie spada. U osób niećwiczących proces ten rozpoczyna się już po przekroczeniu 25. roku życia. Natomiast po sześćdziesiątce zatrzymuje się całkowicie.

Aktywność fizyczna może spowolnić proces starzenia się skóry. Należy jednak pamiętać, że chodzi jednocześnie o wysiłek systematyczny, ale i umiarkowany. Zbytnia intensywność może spowodować skutki odwrotne od zamierzonych – ostrzega trenerka Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku.

Przeforsowanie się może spowodować produkcję wolnych rodników, których nadmiar pozbawia nas tej ważnej dla naszego wyglądu substancji – wyjaśnia. Kolagen, oprócz funkcji estetycznych wpływa też na prawidłową pracę kości i stawów. Produkuje specjalną maź stawową i odpowiada za twardość chrząstki. Jego niedobór może powodować dyskomfort podczas wysiłku fizycznego. Dlatego, gdy chcemy być aktywnymi, należy wybrać taką dyscyplinę, która pozwala na intensywny, ale nie wyczerpujący trening.

Podczas prowadzonych przeze mnie zajęć często jestem pytana, jak przeciwdziałać mniejszej jędrności ciała. Skutecznym ćwiczeniem, które stanowi remedium na m.in. pozbycie się nieestetycznych obwisłych ramion jest nordic walking. Dyscyplina ta polega na rytmicznym marszu, z odpychaniem się od podłoża za pomocą specjalnych kijków. Prawidłowo wykonywany trening pomoże usunąć tzw. pelikany, ponieważ cały czas pracujemy tricepsem – przekonuje trenerka.

Dodatkowo, nordic walking jest doskonały dla osób starszych, ponieważ odciąża stawy. Jest też bezpieczny np. dla kobiet w ciąży, ponieważ kije pomagają utrzymać równowagę. Na prowadzonych przeze mnie bezpłatnych zajęciach „Nordic Walking na Receptę” w ramach Akademii Zdrowia Santander, spotykam osoby w każdym wieku – mówi Edyta Kędzierska.

Lifting bez skalpela – jak sport pomaga zachować sprawność i urodę

Na lepsze krążenie

Piękna, promienna skóra to marzenie wielu Polek. Aby móc się nią cieszyć, trzeba zadbać o odpowiednie krążenie, a więc też prawidłowe dotlenienie tkanek. Podczas ćwiczeń cardio tętno wzrasta, powodując szybszą cyrkulację tlenu oraz składników odżywczych do wszystkich warstw skóry. To efekt zaangażowania dużej liczby grup mięśniowych. Dotleniona krew trafia do włosów i paznokci. Cera jest widocznie rozświetlona i napięta. Wie o tym także Tamara Arciuch.

Moim sposobem na utrzymanie dobrej formy było wprowadzenie do harmonogramu dnia aktywności fizycznej – codziennie. Jedną z form wysiłku fizycznego, którą praktykuję jest nordic walking. Po kilkukilometrowym marszu polepsza się moje samopoczucie i rozpiera mnie energia, a na twarzy pojawiają się rumieńce. Nie potrzebuję rozświetlających kremów czy ingerencji medycyny estetycznej. Jestem przekonana, że sport może dla każdej z nas być niezwodnym, tanim sposobem na zachowanie promiennego i zdrowego wyglądu – mówi aktorka Tamara Arciuch, ambasadorka Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku.

Sen to twój przyjaciel

Nie tylko brak ruchu jest zagrożenie dla produkcji tak ważnego dla naszego wyglądu kolagenu. Brak snu oraz stres, którego doświadczamy każdego dnia, powodują, że organizm produkuje hormon zwany kortyzolem. Jego obecność przyczynia się do wzrostu poziomu cukru we krwi, co wiąże się m.in. z odkładaniem się niechcianych kilogramów. Wszystkie te czynniki powodują niestety rozkład kolagenu. Jego braki osłabiają naszą barierę skórną, przyczyniając się do pojawiania zmarszczek czy zaognieniu niechcianych zmian skórnych. Pamiętasz, jak dobrze spałeś po ostatnim intensywnym treningu? Ćwiczenia poprawiają jakość naszego snu, powodując, że rano jesteśmy w pełni wypoczęte
i zrelaksowane.

Niezależnie ile ma się lat, systematyczne treningi pomagają zachować witalność, wzmacniają odporność i ogólne samopoczucie – podkreśla aktorka Tamara Arciuch.

Siła na dłużej

Aktywność fizyczna to inwestycja w swoją przyszłość. Pomijając aspekty estetyczne, brak aktywności w późniejszym wieku powoduje również ograniczenie sprawności ruchowej i samodzielności. Warto uprawiać sport, aby złagodzić dolegliwości kobiece: osteoporozę, menopauzę czy żylaki. Wiele wyników badań pokazuje, że umiarkowana i systematyczna aktywność fizyczna redukuje te zmiany chorobowe i poprawia stan zdrowia.

Czasu nie zatrzymamy, ale dzięki odrobinie systematyczności każdego dnia, dłużej zachowamy witalność, a przede wszystkim zdrowy umysł. Sport to najtańszy i najskuteczniejszy sposób na cieszenie się dobrą kondycją. Dzięki niej możemy oszukać wiek biologiczny nawet o kilkanaście lat. Wystarczy znaleźć swoją ulubioną dyscyplinę. Moim sposobem na młodość jest nordic walking – który nie przemęcza i angażuje 90 proc. mięśni. Jeżeli dodamy do tego uśmiech to angażujemy już 100 proc. – żartuje Edyta Kędzierska.