Lodówka i piekarnik w bliskim sąsiedztwie – czy to bezpieczne?

Aranżując wnętrze często zastanawiamy się nad bezpiecznymi rozwiązaniami. Zatem czy lodówka i piekarnik powinny stać obok siebie?

lodówka i piekarnik
Lodówka i piekarnik w bliskim sąsiedztwie – czy to bezpieczne. Foto ready made/Pexels

Wielu z nas ma wątpliwości czy dwa urządzenia o różnych biegunach przeznaczenia, takie jak lodówka i piekarnik, nie będą ze sobą kolidować. Czy obawy te są uzasadnione? Czy może jednak problemu nie ma, a temat zostaje wyolbrzymiony za sprawą naszej wyobraźni?

Lodówka i piekarnik blisko siebie. Skąd biorą się wątpliwości?

Można usytuować te dwa urządzenia w bliskiej odległości, jednak należy zwracać uwagę na kilka ważnych czynników. Jeśli oba urządzenia są starszej generacji to zestawienie ich razem w bliskiej odległości jest niezmiernie ryzykowne. Z reguły prowadzi do awarii któregoś sprzętu. Aktualnie jednak technologia posunęła się na tyle do przodu, że nie powinniśmy mieć większych obaw co do postawienia tych sprzętów razem. W  miejscu, gdzie lodówka i piekarnik będą do siebie przylegać należy wmontować płytę izolacyjną o grubości około 18 mm, co w zupełności będzie wystarczające w kwestii szeroko pojętego bezpieczeństwa.

Wyjątki

Aby uniknąć komplikacji wykonaniem projektu kuchni zapoznajmy się dokładnie z instrukcją obu tych urządzeń. To w nich znajdziemy odpowiedź na pytanie, czy lodówka i piekarnik mogą stać obok siebie. Pamiętajmy, że jeśli postąpimy wbrew zapisom instrukcji roszczenia gwarancyjne w przypadku uszkodzenia sprzętu skończą się fiaskiem.

Lodówka blisko piekarnika – bez względu na wszystko

Jeżeli z przyczyn niezależnych nie możemy pozwolić sobie na rozrzucenie tych urządzeń koniecznie oddzielmy je choćby szafką typu cargo o szerokości mniej więcej 25-30 cm. Ten wysuwany moduł, który wystarczająco oddzieli od siebie te sprzęty będzie jednocześnie stanowić dodatkowe miejsce do przechowywania.