Lokata bankowa może przynieść nam realne straty?!

Według GUS w Polsce powróciła inflacja. NBP przewiduje, że w przyszłym roku ceny wzrosną o 1,3%.

22
Lokata bankowa może przynieść nam realne straty?!

Expander zwraca uwagę, że oprocentowanie lokat jest tak niskie, że po uwzględnieniu inflacji i podatku, realne zyski oszczędzających zbliżają się do zera, a w przyszłym roku oszczędzanie może wręcz przynosić straty. Przy inflacji na poziomie 1,3%, aby nie tracić będzie należało szukać lokat z oprocentowaniem wyższym niż 1,61%.

W minionym roku po raz kolejny spadło oprocentowanie nowo zakładanych lokat gospodarstw domowych. Spadek jest jednak niewielki w porównaniu z tym, co działo się we wcześniejszych latach. Według NBP w grudniu 2015 r. wynosiło średnio 1,76%, a w listopadzie 2016 r. już tylko 1,56% (nie ma jeszcze danych za grudzień 2016 r.). Należy również pamiętać, że wypłacane odsetki są pomniejszane o wynoszący 19% podatek. W rezultacie przy oprocentowaniu wynoszącym 1,56% oszczędzający po roku otrzymuje odsetki wynoszące zaledwie 1,26% wpłaconej kwoty.

oprocentowanie_lokat_a_inflacja_wykres_1
Lokata bankowa może przynieść nam realne straty?!

Poza tym wartość wpłaconych na lokatę pieniędzy nieco spada przez inflację. Od połowy 2014 r. nie musieliśmy się jednak tym martwić, gdyż ceny przeciętnie spadały, a nie rosły. Dzięki temu, mimo że banki obniżały oprocentowanie lokat to realne zyski oszczędzających rosły. W przypadku lokat zakładanych w lutym 2014 r. wyniosły aż 3,75%.

Inflacja jednak powróciła. Według GUS w okresie od grudnia 2015 r. do grudnia 2016 r. ceny wzrosły o 0,8%. Ponownie warto więc zwracać uwagę, czy lokata bankowa nie przynosi nam realnych strat.
Tak działo się np. w latach 2010-2011 czy w 2007 r. Z podobną sytuacją możemy mieć do czynienia w przyszłym roku. NBP w ostatniej projekcji na przyszły rok zakłada wzrost cen o 1,3%. Jeśli oprocentowanie lokat utrzyma się na poziomie z listopada (1,56%), to osoby korzystające z takich ofert będą ponosiły realną stratę. Będzie ona jednak niewielka i wyniesie 0,04%. Aby lokata przynosiła realne zyski przy inflacji na poziomie 1,3%, jej oprocentowanie musi być wyższe niż 1,61%.

realne_zyski_z_lokat_bankowych_wykres_2
Lokata bankowa może przynieść nam realne straty?!

Założenia: W przypadku lokat zakładanych w pierwszej połowie 2016 r. założono, że ceny w kolejnych 12 miesiącach wzrosną o 1%, a dla tych z drugiej połowy roku o 1,3%.