Luksus w sypialni za przystępną cenę – wybieramy materac z wyższej półki

luksus w sypialni
Luksus w sypialni za przystępną cenę – wybieramy materac z wyższej półki

Łóżko to mebel, w którym przeciętny człowiek spędza około 30% swojego życia. W trakcie snu nasz organizm regeneruje siły, uspokajają się nerwy i rozluźniają mięśnie. Aby ów sen był jak najbardziej komfortowy, a odpoczynek pełnowartościowy – nasze łóżko musi być wyposażone w wysokiej jakości materac, odpowiednio dobrany do naszych indywidualnych potrzeb. Jaki materac wybrać, by zapewnić sobie luksus w postaci bezpiecznego i zdrowego snu?

Byle gdzie, byle się przespać?

Nie! Żadna wersalka, kanapa, sofa, czy narożnik nie zagwarantują optymalnego podparcia naszemu leżącemu ciału. Wyżej wymienione meble zostały skonstruowane z myślą o ich eksploatacji w pozycji siedzącej, a nie do regularnego, całonocnego wypoczynku. Funkcja spania, w którą większość z nich została wyposażona, powinna być raczej używana jako dodatkowe miejsce noclegowe, np. dla gości. W niewielkich mieszkaniach trudno oczywiście wygospodarować miejsce, które będziemy mogli przeznaczyć wyłącznie na sypialnię – warto jednak skorzystać z innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają na umieszczenie materaca choćby na antresoli lub pod specjalnym podestem. Pamiętajmy, że komfortowe miejsce do spania, wyposażone w wysokiej jakości materac to inwestycja w zdrowy kręgosłup!

Materac dobrze dobrany

Materac to konstrukcja, która ma zapewnić naszemu kręgosłupowi odpowiednie podparcie na każdym jego odcinku i dopasować się do jego naturalnych krzywizn. By spełniać swoje funkcje, materac musi być dostosowany do wagi i wzrostu osoby, która na nim śpi – nie powinien być ani za twardy, ani za miękki. Głównym wyznacznikiem nośności materaca jest właśnie waga człowieka – im jesteśmy ciężsi, tym twardszy powinien być nasz materac (i odwrotnie – im jesteśmy lżejsi, tym miększy powinien być materac). Najpopularniejszym rozgraniczeniem twardości jest waga 80 kg – poniżej tej wagi zaleca się materace o twardości oznaczanej symbolem H1, a powyżej materace H2 i H3. Istotna jest jednak relacja wagi do wzrostu, czyli budowa naszego ciała, np. dla bardzo niskiej osoby ważącej około 80 kg odpowiednim materacem może się okazać materac z grupy H3 (ważny jest bowiem miejscowy nacisk na powierzchnię materaca). Należy również pamiętać, że materac do spania powinien być o minimum 20 cm dłuższy niż osoba, która z niego korzysta. Kolejnym wyznacznikiem twardości materaca skrojonego na nasze potrzeby jest pozycja, którą przyjmujemy podczas snu. Osoby śpiące głównie na plecach lub na brzuchu mają znacznie większy wybór – ciężar ich ciała rozkłada się bowiem stosunkowo równomiernie. Jeżeli jednak śpimy przede wszystkim na boku – będziemy potrzebować materaca wystarczająco elastycznego, który aktywnie dopasuje się do wystających części naszego ciała (bioder i ramion) i pozwoli przyjąć kręgosłupowi linię prostą. Pozostałe aspekty, które powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając materac to: indywidualne preferencje, ewentualne alergie oraz schorzenia kręgosłupa (w tym wypadku koniecznie skonsultujmy nasz wybór z ortopedą lub fizjoterapeutą).

Postaw na doświadczonych producentów

Jeżeli planujemy kupić materac – wybierzmy sprawdzonego producenta, który może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w branży. Dobrym przykładem takiego wytwórcy jest marka Sealy, która projektuje i tworzy materace od ponad stu lat. Firma stale ulepsza i wzbogaca swoją ofertę, opracowuje nowe technologie i przedstawia nowe produkty. Ponadto Sealy powołało Radę Doradztwa Ortopedycznego, która konsultuje wszystkie powstające w firmie materace pod względem optymalnego dopasowania do indywidualnych preferencji klientów. Sealy sprzedaje materace w ponad 60 krajach, również przez Internet: materace – http://pl.sealy.com.

Materac materacowi nierówny

Najtańsze, ale równocześnie najgorsze jakościowo są materace ze zwykłej pianki poliuretanowej – to materiał, który szybko się odkształca i w niewielkim stopniu wraca do pierwotnego wyglądu. W kategorii materacy piankowych można również znaleźć konstrukcje zaawansowane technologicznie, wykonane np. z pianki termoelastycznej, czy pianki żelowej z pamięcią (dzięki jej zastosowaniu materace nigdy się nie przegrzewają i efektywnie usuwają nadmiar ciepła). Kolejną odsłoną materacy piankowych są te wykonane z pianki lateksowej – charakteryzują się wysoką trwałością i punktową elastycznością, polecane są zwłaszcza alergikom. Najstarsze materace to konstrukcje sprężynowe (tzw. bonellowe) – są tanie i stosunkowo trwałe. Tradycyjne materace sprężynowe nie gwarantują jednak odpowiedniego podparcia kręgosłupowi, a ich użytkownicy muszą pogodzić się z efektem falowania. Dużo lepsze parametry mają materace kieszeniowe, w których pojedyncze sprężyny zamknięte są w osobnych, materiałowych kieszonkach, które pracując niezależnie i uginają się proporcjonalnie do obciążenia, zapewniając tym samym dobre podparcie kręgosłupowi. Optymalnym rozwiązaniem są materace łączące w swoich konstrukcjach najkorzystniejsze dla naszego zdrowia rozwiązania. Wspomniane wcześniej materace marki Sealy to hybryda – połączenie pianki żelowej z pamięcią (OptiCool) oraz tytanowych sprężyn kieszeniowych. Dodatkowo materace Sealy Hybrid posiadają wzmocnioną środkową część (aby skutecznie podpierać najcięższe partie ciała) oraz system wzmacniający krawędzie materace (co zwiększa powierzchnię spania i umożliwia siedzenie na krawędzi materaca).
Aby nasz materac służył nam jak najdłużej, warto zadbać o odpowiednie środki ochronne (np. specjalne pokrowce lub maty), a w razie potrzeby czyścić go zgodnie z wytycznymi z instrukcji. Luksusowych snów!