Luksusowe podróżowanie, czyli czym najlepiej zwiedzić Polskę?

Autobus, pociąg czy samochód – co wybrać? Każdy z wymienionych środków transportu ma swoje wady i zalety. Decyzję podejmujemy często ze względu na koszty lub wygodę, ale czy są to wszystkie istotne czynniki? Biorąc pod uwagę rosnącą popularność wypożyczalni samochodów, można przestać mieć wątpliwości.

Wyjeżdżasz w różnych terminach i mając na uwadze inne cele, regularnie lub od święta. Decyzja o tym, w jaki sposób przemieścić się z miejsca na miejsce nierzadko spędza sen z powiek. Możliwości jest naprawdę wiele. Autobus czy pociąg na stale goszczą w naszej świadomości, jako te „tańsze”, inne stanowią synonim luksusu. Tak jest w przypadku posiadania własnego samochodu lub wypożyczania go. Samochód jest prawdopodobnie najszybszym środkiem transportu w naszym kraju, dlaczego więc nie zdecydować się na niego i nie skrócić czasu podróży?Z czym wiąże się podróż pociągiem lub autobusem?

Pociąg i autobus to najbardziej popularne środki transportu publicznego. Każdy je zna, ale czy lubi? Konieczność wcześniejszego planowania wyjazdu, ścisk, brak gwarancji miejsca siedzącego to tylko niektóre niedogodności związane z transportem masowym. I to, o czym czasem zdarza się zapomnieć – bilety. Jeśli planujesz zadbać o nie w ostatniej chwili, to licz się z tym, że może ich zabraknąć.
Ściśle wytyczone godziny odjazdów, rozkłady jazdy i ograniczenia związane z możliwym do przewiezienia bagażem również nie ułatwiają podróżowania w ten sposób. Po pierwsze, musisz uważać na torby lub walizki. Po drugie, konieczne jest ich ciągłe dźwiganie i przenoszenie z miejsca na miejsce.

Wydłużony czas spędzony w takich środkach lokomocji potrafi odstraszyć. Około 6 godzin dzieli Warszawę od Krakowa, Poznania czy Trójmiasta. Doliczmy do tego potencjalne remonty, opóźnienia i przesiadki – punktualność nie jest najmocniejszą stroną kolei czy autobusów.

Dlaczego właśnie samochód?

Lata temu kolej stanowiła ekskluzywny środek transportu i niewielu mieszkańców mogło sobie na to pozwolić. Dziś miejsce pociągów zajęły samochody. Dlaczego?
Podróżowanie nimi ma niewątpliwie wiele zalet – pozwala dostać się wszędzie tam, gdzie nie dotrze się w inny sposób. Nie trzeba martwić się o miejsca siedzące, nieprzewidziane opóźnienia czy brak ogrzewania. Podczas podróżowania samochodem można sobie także pozwolić na większy bagaż, przy czym nie będzie potrzeby dźwigania go.

Na niezależności zależy każdemu. Ucieszą się z niej i chętnie skorzystają rodzice podróżujący z małymi dziećmi, przy których czas ma kluczowe znaczenie. Maluchy nie zawsze respektują odgórnie ustalone terminy postojów. Jednocześnie można się zupełnie nie przejmować głośną rozmową czy puszczoną w głośnikach muzyką – nikt nie zwróci na to uwagi.

Samochód równa się też spontaniczności. Jeśli masz chwilę, możesz zboczyć z głównej trasy i pozwiedzać nieznane okolice. Czasem pozwala to poznać niezwykle atrakcyjne miejsce, o których istnieniu nie miało się dotąd pojęcia.Ile kosztuje podróż?

Auto – choć posiada je praktycznie każdy – wciąż kojarzone jest z tzw. „wyższą półką”. A co z kosztami? Na pierwszy rzut oka wszelkie środki transportu publicznego, czyli pociąg lub autobus, są tańsze. Jeśli chcemy na przykład wyruszyć z Warszawy do wymienionych wcześniej Krakowa, Gdańska lub Poznania, ceny wahają się w okolicach 60 zł/os. w jedna stronę. Dochodzą do tego oczywiście dodatkowe bilety na lokalne autobusy, tramwaje lub taksówki. W końcu nie zamierzamy spędzić całego pobytu na dworcu. Aby coś zobaczyć, trzeba tam najpierw dotrzeć… To znacząco podnosi koszty każdego wyjazdu. Samochód w Avis można wypożyczyć już od 50 zł za dzień!

Czy warto wypożyczyć samochód?

Wypożyczenie samochodu to wygodny sposób na pokonywanie kolejnych kilometrów przy jednoczesnym unikaniu podróżowania w zatłoczonych busach czy pociągach. Możliwość wyboru samochodu pozwala nie martwić się o ilość bagaży i utrudniony transport. Wystarczy zapakować bagażnik i wyruszyć w drogę. Częstym argumentem przeciw tej formie transportu są wysokie koszty. Jest to jednak
pogląd przestarzały i nieaktualny. Wypożyczalnia dysponuje szerokim wyborem ekonomicznych samochodów o znikomym spalaniu, dzięki czemu korzystanie z niej nie musi wiązać się z dużymi wydatkami na paliwo.Podróżuj szybko i wygodnie

Możliwych form transportu jest naprawdę wiele. Ale, o ile nie wyjeżdżamy codziennie, brak samochodu stanowi olbrzymią oszczędność. Dlatego właśnie raz na jakiś czas można zafundować sobie odrobinę luksusu i na dłuższy wyjazd wypożyczyć odpowiedni samochód. W ostatecznym rozrachunku koszty takiej transakcji są porównywalne z cenami biletów wszelkiej komunikacji. Wartość dodana jest taka, że jeździsz tyle, ile chcesz i docierasz tam, gdzie chcesz.