Lwia zmarszczka – jak wygląda?
Lwia zmarszczka (niekiedy nazywana lwią bruzdą) to charakterystyczna linia, która pojawia się między brwiami w momencie ich marszczenia. U osób młodych, do 25. roku życia zwykle jest ona mało widoczna i znika natychmiast po zmianie grymasu twarzy. Kiedy wraz z wiekiem w skórze zaczyna ubywać kolagenu, tkanka staje się mniej elastyczna, a lwia zmarszczka jest silniej widoczna, z czasem dołączają do niej inne bruzdy, które pojawiają się w wyniku fizjologicznego procesu starzenia się skóry.
Co ciekawe, lwia zmarszczka wcale nie musi pojawić się u każdego. Jej powstanie oraz rozwój są uzależnione od wielu czynników dziedziczonych, jak anatomia twarzy czy siła mięśni w tym rejonie. O to, jak usunąć lwią zmarszczkę pytają przede wszystkim osoby, które często występują publicznie, a także te angażujące się w biznesowe relacje, gdzie swobodna postawa ciała i pogodny wyraz twarzy mogą decydować o sukcesie.
Mechanizm powstawania lwiej zmarszczki
Lwia zmarszczka może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Za proces jej powstawania odpowiadają następujące mięśnie:
- mięsień marszczący brwi (łac. musculus corrugator supercilii) – parzysty mięsień wyrazowy głowy położony bocznie od nasady nosa i wznoszący się lekko ku górze. Skurcz tych mięśni pociąga brwi w dół i dośrodkowo, co zwykle wyraża złość lub zniecierpliwienie;
- mięsień podłużny (łac. musculus procerus) – parzysty mięsień wyrazowy głowy, który biegnie od mięśnia potyliczno-czołowego ku grzbietowi nosa. Marszczy skórę u nasady nosa, nadając twarzy agresywny wyraz.
Widoczność lwiej zmarszczki jest tym silniejsza, im mięśnie mimiczne są silniejsze. Z reguły jest też lepiej widoczna u osób o ekstrawertycznym i silnie emocjonalnym usposobieniu, które często i z dużym natężeniem komunikują życie wewnętrzne. O takich osobach mówi się, że mają wyrazistą mimikę twarzy.
Jak pozbyć się lwiej zmarszczki
Pozbycie się lwiej zmarszczki bez stosowania specjalistycznych zabiegów jest trudne, ponieważ emocje pojawiają się u człowieka nieświadomie, pociągając za sobą adekwatne grymasy twarzy. Co na lwią zmarszczkę sprawdzi się najlepiej i jakie metody warto stosować?
Masaż lwiej zmarszczki
Aby zapobiec powstawaniu lwiej zmarszczki, warto regularnie sięgać po usługi masażysty lub skorzystać z takich zajęć, jak joga twarzy (możne je też wykonać samodzielnie w domu). Masaż obszaru twarzy położonego między brwiami sprzyja rozluźnieniu mięśni mimicznych, dzięki czemu twarz nabiera łagodniejszego wyglądu. Masaż lwiej zmarszczki nie musi być długi. Wystarczy poświęcić na to 5-10 minut dziennie.
Botoks na lwią zmarszczkę
Innym rozwiązaniem na to, by usunąć lwią zmarszczkę, jest botoks (a dokładniej toksyna botulinowa typu A) podawany w formie iniekcji podskórnej. To trucizna biologiczna wytwarzana przez laseczki Clostridium botulinum, która powoduje odwracalne porażenie mięśni szkieletowych. Przynosi wymierne, choć przejściowe, efekty u osób naznaczonych przez umiarkowane lub silne zmarszczki. Efekt działania toksyny botulinowej utrzymuje się przez kilka miesięcy, po czym zabieg należy powtórzyć, aby utrzymać skuteczność kuracji.
Wybierając klinikę do zabiegu, warto postawić na jakość. Niewłaściwe podanie toksyny botulinowej może prowadzić do opadnięcia powiek, a także przejściowego porażenia przyległych do mięśni mimicznych grup mięśniowych.
Plastry na lwią zmarszczkę
Na lwią zmarszczkę działa też taping twarzy. Często stosowany jako uzupełnienie masażu Kobido służy rozluźnieniu mięśni twarzy poprzez przyklejanie specjalnych taśm mających za zadanie „podnieść” znajdującą się pod nimi skórę. W rezultacie mięśnie mimiczne mogą odpocząć.
Jak zapobiegać powstawaniu zmarszczek?
Osoby, którym zależy, aby zapobiegać powstawaniu lwiej zmarszczki, mogą sięgnąć po suplementy diety na skórę. Szczególnie sprawdzą się preparaty zawierające w składzie kolagen typu I, który jest składnikiem budulcowym. W ten sposób można wspomóc naturalne możliwości produkcyjne organizmu w tym zakresie i uzupełnić niedobory.
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy można zapobiegać powstawaniu lwiej zmarszczki na własną rękę? Jak najbardziej jest to możliwe. Sprawdzone domowe sposoby na lwią zmarszczkę to przede wszystkim nawadnianie organizmu. Spożywając minimum 1,5-2 litry wody dziennie dbamy o dostarczenie płynów, które nawilżają skórę i sprawiają, że staje się ona bardziej elastyczna. Pomocna w tym zakresie okazuje się też zdrowa i zbilansowana dieta, która wspiera produkcję kolagenu i usuwanie wolnych rodników. Dlatego na talerzu powinny znaleźć się produkty bogate w witaminy A, E, C oraz D, a także minerały – cynk, krzem i miedź.
Warto chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych i obecnego w nich promieniowania UV. Wywiera ono destrukcyjny wpływ na kolagen zawarty w skórze, a to przecież właśnie białko kolagenowe odpowiada m.in. za jej jędrność i sprężystość. Dlatego w upalne dni należy stosować kremy z odpowiednio silnym filtrem SPF (ang. Sun Protection Filter). Przydatne jest też noszenie okularów przeciwsłonecznych, które zabezpieczają skórę wokół oczu, czyli właśnie tam, gdzie mamy najwięcej mięśni mimicznych.
Najprostszym sposobem jest… uśmiech. Wyrażanie radości poprzez mimikę powoduje rozluźnianie się mięśni położonych w rejonie czoła, co automatycznie nadaje twarzy wyraz rozluźnienia.
Bibliografia:
- Medycyna Praktyczna. Toksyna botulinowa: opis profesjonalny [dostęp 28.02.2024 r.];
- Ieshtokina V.; Zmarszczki. Przyczyny i rozwiązania; Kosmetologia estetyczna 2/2017; str. 167-170;
- Freytag L, Alfertshofer MG, Frank K, et al. Understanding Facial Aging Through Facial Biomechanics: A Clinically Applicable Guide for Improved Outcomes. Facial Plast Surg Clin North Am. 2022;30(2):125-133;
- Camargo CP, Xia J, Costa CS, et al. Botulinum toxin type A for facial wrinkles. Cochrane Database Syst Rev. 2021;7(7):CD011301. Published 2021 Jul 5