Magia kolorów w jesienno-zimowej garderobie

Jesień i zima to czas, kiedy szybciej zapada zmrok, zaczynamy odczuwać brak słońca, a co za tym idzie – pogarsza się nasz humor i samopoczucie.

Fashion pretty smiling woman model in colorful clothes posing over white background wearing a pink hat yellow sunglasses and blue jacket
Magia kolorów w jesienno-zimowej garderobie

Na szczęście można w prosty sposób dodać sobie energii. Wystarczy uzupełnić swoją garderobę o kilka kolorów!

Czerwony

Czerwień to kolor, który najsilniej działa na organizm, ponieważ pobudza go fizjologicznie: sprawia, że lekko podnosi się ciśnienie krwi, serce nieco szybciej pracuje, przyspiesza oddech. Wpływa na pamięć krótkotrwałą i ostrzega przed niebezpieczeństwami. Jednocześnie dodaje energii, motywuje do działania, dlatego też jesienno-zimowa garderoba powinna zawierać choćby kilka czerwonych elementów.

W tym sezonie możemy zdecydować się na topowy, czerwony bomber lub pikowaną kurtkę, np. z vangraaf.pl i tym samym każdego dnia fundować sobie dodatkową dawkę energii. Jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do noszenia tak wyrazistych barw, możemy zacząć choćby od czerwonej czapki czy rękawiczek.

magia-kolorow-czerwony
źródło: VAN GRAAF

Żeby czerwień nie zdominowała stylizacji, dobrze jest postawić na jeden wyraźny element, a pozostałe utrzymać w stonowanych odcieniach. Kolor ten idealnie współgra z szarościami, czernią, bielą, ale także granatem i beżem.

Pomarańczowy i żółty

Żółte i pomarańczowe kolory wybieramy głównie dlatego, że przyjemnie nam się kojarzą – np. z płomieniem ogniska czy ciepłem kominka, a to niewątpliwie uprzyjemni nam chłodne dni. Oprócz tego barwy te pomogą rozświetlić otaczające nas jesienno-zimowe szarości, spowodowane brakiem słońca. Ponadto warto budować stylizacje z ich udziałem szczególnie wtedy, kiedy zależy nam na szybkim zapamiętywaniu, uczeniu się, logicznym kojarzeniu faktów i wydajniejszej pracy – polecana jest wówczas szczególnie paleta żółtych odcieni.

magia-kolorow-pomaranczowy
źródło: VAN GRAAF

Jesienią i zimą dobrze jest sięgać po cieplejsze tonacje z tej palety, np. miodowe, musztardowe czy barwy ochry. Panie, które nie gustują w takiej kolorystyce, mogą postawić na pojedynczy akcent w garderobie i dodać np. żółtą bransoletę do szarej, zielonej lub granatowej góry.

Niebieski

Chociaż kolor niebieski zaliczany jest do barw chłodnych, niezalecanych na jesień i zimę, to warto wybrać jego intensywne odcienie, które poprawią nastrój, pomogą się wyciszyć, a co najważniejsze – wspomogą kreatywność w senne, szare dni. Na zakupy ciepłych swetrów w tym kolorze powinni się więc wybrać wszyscy ci, którzy wykonują zawody wymagające otwartej głowy i mnóstwa pomysłów.

magia-kolorow-niebieski
źródło: VAN GRAAF

Niebieski można z powodzeniem zestawiać niemal ze wszystkimi kolorami. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać – stonowanej stylizacji do pracy czy casualowego, odważniejszego outfitu na wyjście z przyjaciółmi.

Zielony

Kolor zielony powinien znaleźć się w każdej jesienno-zimowej garderobie. Dlaczego? Uspokaja, wycisza, pozwala się zrelaksować. Wszystko dlatego, że kojarzy się z przyjemnymi spacerami po lesie, łąką, wiosną. Specjaliści zalecają nawet ustawianie na biurku zielonych roślin i skupianie na nich wzroku, co zapewnia oczom chwilowy odpoczynek. Dokładnie w taki sam sposób zieleń podziała na cały organizm – nawet podczas stresującego dnia w pracy.

magia-kolorow-zielony
źródło: VAN GRAAF

W tym sezonie króluje butelkowa zieleń, a także khaki. Fanki militarnych outfitów mają więc ogromne pole do popisu w komponowaniu ciepłych stylizacji z charakterem. Zielony można łączyć np. z brązami, odcieniami żółtego, pomarańczowego i niebieskiego, a oprócz tego oczywiście z neutralnymi barwami, jak biel, czerń czy szarości.

Inne kolory

Przy uzupełnianiu garderoby o nowe elementy, warto także stawiać na te kolory, które pozytywnie nam się kojarzą i które lubimy, niezależnie od trendów. W końcu to my mamy czuć się dobrze w wybranym swetrze czy płaszczu. Trzeba tylko pamiętać, że żywe barwy dobrze jest zestawiać z bardziej stonowanymi i w stylizacji stawiać na jeden, maksymalnie dwa intensywne elementy. Sprawdza się także zasada wprowadzania do trzech różnych kolorów w jednym outficie. Poza tym, ograniczeniem jest już tylko nasza wyobraźnia.