Mało wymagające drzewka owocowe do ogrodu – jakie wybrać?

Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie drzewek owocowych w ogrodzie. Pełnią one, nie tylko funkcję dekoracyjną, lecz również praktyczną - posiadają smaczne i wartościowe owoce.

Jabłonie jako drzewa owocowe do ogrodu
Mało wymagające drzewka owocowe do ogrodu – jakie wybrać?

Naturalnie wybór drzewek owocowych nie jest łatwy. Jak wybrać najlepsze sadzonki drzewek owocowych do ogrodu? Czy internetowy sklep ogrodniczy jest dobrym miejscem na zakup sadzonek? Postaramy się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.

Drzewka owocowe w ogrodzie

Coraz więcej osób chce mieć piękne drzewka owocowe w swoim ogrodzie, jednak wybór sadzonek drzewek do ogrodu nie jest łatwy. Gatunki drzewek owocowych należy dopasować m.in. do wielkości posiadanej działki czy gleby. Im większa działka, tym większy może być sad, a tym samym można odpowiednio dobrać sadzonki drzewek owocowych do sadu. Jednak przed zamówieniem drzewek w internetowym sklepie ogrodniczym, należy dowiedzieć się, do jakich rozmiarów wyrosną wybrane drzewka i wyznaczyć im odpowiednie miejsce na działce.

Drzewka owocowe w ogrodzie mogą być idealnym elementem kompozycji, nadając ogrodowi urok – zwłaszcza w momencie kwitnienia. Przykładem jest kwitnąca morela, jabłoń, grusza i wiśnia, które są tak samo urokliwe jak krzewy ozdobne. W cieniu dorodnej jabłoni można postawić uroczą altankę czy szpaler porzeczek. W ogrodzie należy posadzić takie sadzonki drzewek owocowych, aby ich owoce były od lata do później jesieni.

Drzewka owocowe- sadzenie

Najczęściej sadzonki drzewek owocowych, które będą duże, sadzi się co 4 m w rzędzie, a rzędy wyznacza się co 5 m. Natomiast średnie drzewka owocowe sadzi się co 3 m w rzędach w odległości między rzędami 4 m. Natomiast sadzonki drzewek owocowych karłowatych sadzi się w odległości 2 m w rzędach co 3 m.

Mały ogród może składać się tylko z kilku drzewek owocowych, a w przypadku bardzo małych ogrodów tylko z jednego średniego drzewka owocowego, bądź kilku karłowatych drzewek owocowych. Drzewka owocowe będą ozdobą, jeśli korona drzew owocowych będzie odpowiednio uformowana. Natomiast jeśli drzewka sadzone są w sadzie tradycyjnym (w rzędach) to warto je podsiać trawą, aby wyglądały atrakcyjniej.

Wybierając drzewka owocowe w internetowym sklepie ogrodniczym na stronie https://www.podkarpackiesady.pl/6-drzewka-owocowe, zdecydujmy się na te, które są odporne na różne choroby. Należy jednak pamiętać, iż nie wszystkie odmiany drzewek, uprawiane w sadach produkcyjnych, nadają się do uprawy w przydomowym ogródku.

Na jakie odmiany drzewek owocowych postawić?

W dobrych internetowych sklepach ogrodniczych znajdziemy różne odmiany drzewek owocowych. Jednak wysokość rodzących owoce drzewek zależy tylko od rodzaju podkładki, na której drzewko jest zaszczepione. W sklepach internetowych dostępne są odmiany drzewek:

Niskopienne – zajmują mało miejsca i dzięki temu można posadzić więcej różnych odmian; niskie drzewka owocowe szybciej owocują (już w wieku trzech- czterech lat), łatwiej jest również z nich zrywać owoce i je pielęgnować. Niestety drzewka owocowe niskopienne żyją dużo krócej i są dużo bardziej delikatne, trzeba je chronić np.: przed przemarznięciem.
Wysokopienne – idealnie stwarzają efekt starego sadu. Takie odmiany drzewek owocowych dają dużo cienia, są również bardziej odporne na choroby i mogą rosnąć w gorszej glebie.

Najpopularniejsze drzewka owocowce do ogrodu

Mało wymagające drzewka owocowe do ogrodu – jakie wybrać?

Wybór odpowiedniego drzewka owocowego do ogrodu jest bardzo ważny. Powinien, w głównej mierze, być zależny od osobistych preferencji smakowych oraz od warunków klimatycznych i glebowych panujących w danym ogrodzie.

Do najpopularniejszych drzewek w polskich sadach zalicza się:

  • Jabłoń – w większości terenów w Polsce jest klimat idealny do uprawy jabłoni, dobrze również znoszą spadki temperatur.
  • Grusza – można sadzić w każdym rejonie Polski, jednak kwitnie wcześniej niż jabłoń dlatego w rejonach z często występującymi przymrozkami warto sadzić późne grusze.
  • Wiśnia – jest mało wymagająca, jednak kwiaty wiśni są bardzo wrażliwe na przymrozki.
  • Śliwa – lubi wilgotne gleby, źle znosi gleby ubogie w składniki mineralne.
  • Morela – rośnie w każdym rejonie Polski, jednak wymaga stanowiska osłoniętego przed wiatrem. Niestety, morela jest bardzo wrażliwa na mróz, więc na zimę należy ją zabezpieczać.

Sadzenie drzew owocowych w przydomowym ogródku nie jest wcale trudne, a owoce z własnego ogrodu smakują najlepiej i są idealne na domowe przetwory.

Źródła:

http://www.drewlax.pl/jakie-drzewa-owocowe-na-slabej-ziemi,
http://www.domowyogrod.com/najladniejsze-drzewa-i-krzewy-owocowe.