Małż. Marta Dzido

"Małż" to społeczno-feministyczna powieść, której bohaterka szuka pracy, szuka dobrego związku, szuka siebie. Nie potrafi tego znaleźć, czy nie chce?

Małż
Małż. Marta Dzido

„Małż” to książka dla młodych i wrażliwych oraz starych i nieczułych. Autorka eksperymentuje w niej z językiem, a życie eksperymentuje z Magdą. Jak to się skończy? Ty zdecydujesz – powieść ma dwa zakończenia, optymistyczne i pesymistyczne. Co wybrałaby Magda? Co wybierzesz ty?

„Małż” – o czym jest książka?

Marta Dzido monologiem głównej bohaterki wypowiada się nie tylko o patologicznym systemie pracy w Polsce, lecz także o terrorze piękna, dyskryminacji kobiet, nierównych szansach, konsumpcjonizmie, korporacyjnych zagrywkach, o rozczarowaniu związkami. Monolog i strumień świadomości Magdy może być głosem rozpaczy i głosem buntu każdego, kto zatrudniony jest „na czarno”, na umowę śmieciową. Każdego, kto słyszy „oddzwonimy do pani/a”.

O autorce

Marta Dzido – polska pisarka i reżyserka, zadebiutowała jako szesnastolatka. Jest autorką m.in. powieści „Ślad po mamie”, Małż”, „Matrioszka” i książki reportażowej „Kobiety Solidarności”. Za powieść „Frajda” zdobyła w 2019 roku Europejską Nagrodę Literacką. Jest autorką zdjęć do filmu dokumentalnego „Podziemne państwo kobiet”. Jako scenarzystka i reżyserka pracowała również przy dokumentach „Solidarność według kobiet” oraz „Siłaczki”.
Opowiada o związkach, o relacjach, a także o szukaniu pracy i buncie przeciwko normom społecznym i obyczajowym. Bohaterka „Małża” wchodzi w dorosłe życie, ale zamiast dostosować się do wymagań, rezygnuje i wycofuje się, próbując samodzielnie ukształtować swoje życie.