Panele podłogowe – jak samodzielnie je ułożyć?

Remonty są dużym wyznaniem dla naszych finansów, dlatego często decydujemy się na robienie ich samodzielnie. Jak położyć panele podłogowe bez pomocy fachowców?

panele podłogowe
Panele podłogowe – jak samodzielnie je ułożyć. Foto Skitterphoto/Pexels

Zakup własnego mieszkania dla wielu z nas jest spełnieniem osobistych marzeń. Często
jednak sam wydatek na zakup takiego lokalu jest mocno obciążający dla naszej kieszeni. Na wykończenie wnętrza niejednokrotnie nie mamy wysokiego budżetu, dlatego zachodzimy w głowę, na czym jesteśmy w stanie zaoszczędzić. Wykonujemy więc pewne czynności samodzielnie, na przykład kładziemy panele podłogowe.

Planowanie prac wykończeniowych

Aby uniknąć sytuacji, w których jesteśmy zmuszeni do poprawek, powinniśmy zaplanować wszystkie prace. Na początku zastanówmy się, w jakim kierunku położymy panele podłogowe. Ważną zasadą jest układanie ich równolegle do otworów okiennych, z których pada światło dzienne. Taki zabieg pozwala zniwelować wizualny efekt łączenia paneli. Jedynym wyjątkiem, kiedy panele należy położyć wzdłuż, są długie i wąskie korytarze. Dzięki temu unikniemy spotęgowania wrażenia optycznego, że pomieszczenie jest małe i wąskie. Istotną kwestią jest również to, że ostatnia linia paneli nie może być węższa niż 5 cm, dlatego przed rozpoczęciem prac dokonajmy szczegółowych pomiarów. Jeśli wynika z nich, że ostatni rząd będziemy musieli przyciąć na szerokość mniejszą niż wspomniane 5 cm, na starcie zwęźmy już pierwszy kładziony rząd. Nie zapomnijmy także o dylatacji, która powinna wynosić plus minus 1 cm od każdej ze ścian.

Jakie narzędzia i materiały będą pomocne?

Do wykonania dylatacji będziemy potrzebować tak zwanych klinów dystansowych, a łączenia ścian z podłogą wypełnią listwy przypodłogowe. Często w ofertach sklepów znajdziemy listwy w kolorze paneli, nie ma jednak wymogu, by te dwa elementy były jednolite. Z narzędzi koniecznie zaopatrzmy się w wyrzynarkę, gumowy młotek oraz klocek wykonany z drewna, który skutecznie i bez uszczerbku materiału pomoże nam dobijać panele. Przydadzą się również miarka, ołówek i kołki montażowe.

Panele podłogowe – układanie krok po kroku

Przed rozpoczęciem czynności dobrze wyczyśćmy i wysuszmy podłogę. Jeśli na naszej podłodze znajduje się stary parkiet, nie ma konieczności pozbywania się go, możemy bowiem położyć panele bezpośrednio na nim. Istotne jest, by nie miał zbyt wielu nierówności. Następnie ułóżmy folię paraizolacyjną, warto zakupić jej nieco więcej, aby nadłożyć po około 20 cm na ścianę. Później nałóżmy podkład izolujący tak, aby uniknąć sytuacji, w której łączenia folii i podkładu wypadną w tym samym miejscu. Możemy użyć taśmy klejącej, co sprawi, że całość nie będzie zbyt ruchoma. Następnie przejdźmy do układania samych paneli. Zwróćmy uwagę, czy nie należy przyciąć pierwszego rzędu (pierwszy i końcowy rząd nie może mieć mniej, niż 5 cm). Nie przeoczmy także szczeliny dylatacyjnej. Łączenie samych paneli nie jest czynnością skomplikowaną. Dobijamy panele do siebie za pomocą gumowego młotka oraz drewnianego klocka. Ostatnimi pracami będą te wykończeniowe. Polegają one na docięciu wystającej spod
spodu folii i przykręceniu listew przypodłogowych. Prawda, że proste? Zatem do dzieła!