Maseczki ochronne – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Koronawirus w ostatnim czasie zbiera obfite żniwo - na świecie jest już ponad milion zarażonych. W obliczu pandemii coraz częściej pojawia się pytanie o skuteczność maseczek ochronnych.

Maseczki ochronne – co powinniśmy o nich wiedzieć. Foto pixabay

Dyskusja na temat maseczek ochronnych staje się coraz głośniejsza wprost proporcjonalnie do liczby zarażonych koronawirusem. Światowa Organizacja Zdrowia ma jasne stanowisko w tej kwestii, jednak każde państwo we własnym zakresie ustala zalecenia dotyczące walki z wirusem. Jak to więc jest z tymi maskami – nosić czy nie nosić?

Kto powinien nosić maski?

Zgodnie z zaleceniami WHO, noszenie masek jest rekomendowane poszczególnym grupom obywateli. Należy do nich przede wszystkim personel medyczny, który bez zaopatrzenia w postaci masek i odzieży ochronnej nie jest w stanie w bezpieczny sposób nieść pomocy osobom cierpiącym zarówno z powodu koronawirusa, jak i innych chorób. Kolejną grupą, która powinna zapewnić sobie maseczki są osoby chore na COVID-19 lub wykazujące objawy zarażenia, takie jak m.in. gorączka i kaszel. Jest to szczególnie ważne, ponieważ maski hamują rozpylanie się zainfekowanych wydzielin uwalniających się podczas kichania i kaszlu, tym samym ograniczając rozprzestrzenianie się śmiercionośnego wirusa.
Specjaliści utrzymują, że osoby zdrowe nie powinny nosić masek ochronnych, ponieważ dają one mylne poczucie bezpieczeństwa i usypiają czujność, podczas gdy w rzeczywistości ich skuteczność jest niewielka, a w niektórych przypadkach ryzyko nawet wzrasta. Wyjątkiem są osoby zdrowe opiekujące się chorym na COVID-19 ze względu na duże ryzyko zachorowania.
Na chwilę obecną w Polce nie ma obowiązku noszenia masek w miejscach publicznych, jednak nie jest wykluczone, że niedługo kraj wejdzie w fazę epidemii, w której takie uregulowania zostaną wprowadzone. Dopóki to nie nastąpi pamiętajmy, aby stosować się do zaleceń WHO i nie kupować masek bez wyraźnej potrzeby, ponieważ możemy doprowadzić do sytuacji, w której służba zdrowia nie będzie miała wystarczających zapasów, by móc nas bezpiecznie leczyć.

Czy noszenie maseczek może szkodzić?

Nieodpowiednie użytkowanie środków ochronnych nie tylko nie pomaga, ale może również szkodzić. Korzystając z jednorazowych maseczek chirurgicznych ważne jest, żeby używać ich tylko do momentu, w którym staną się wilgotne, ponieważ tracą wówczas swoje właściwości. Jak wskazuje nazwa, tego typu masek można używać tylko raz, ponieważ wyłącznie w takich warunkach mogą spełniać właściwie swoją rolę i nie narażać użytkownika na zarażenie. Niesamowicie ważne jest prawidłowe użytkowanie maseczki:

  • przed założeniem maseczki należy bezwzględnie odkazić ręce lub umyć je wodą z mydłem
  • sprawdź czy maseczka nie ma żadnych uszkodzeń mechanicznych
  • zlokalizuj górę i wewnętrzną stronę maseczki
  • nałóż ją ostrożnie na nos, usta i brodę
  • upewnij się, że jak najściślej przylega do twarzy
  • nie dotykaj maski podczas jej noszenia, jeśli jednak to zrobisz, koniecznie zdezynfekuj ręce lub umyj je dokładnie wodą z mydłem
  • podczas zdejmowania zacznij od tyłu, czyli od trzymających pasków/sznureczków. Ściągaj maskę ostrożnie, uważając, by nie dotknąć jej głównej części. Po wszystkim wyrzuć ją do zamykanego kosza i umyj ręce

Poniżej prezentujemy film instruktażowy WHO dotyczący prawidłowego użytkowania maseczek ochronnych.

Rodzaje maseczek ochronnych

Najskuteczniejszą ochronę zapewniają maski przeciwwirusowe FFP3, wyposażone w specjalne filtry zatrzymujące 99% drobnoustrojów unoszących się w powietrzu. Ten typ masek jest przeznaczony do wielokrotnego użytku, ponieważ można je sterylizować. Jednak wraz za wysokim poziomem bezpieczeństwa podąża także wysoka cena oraz utrudniona dostępność, dlatego nie jest to rozwiązanie, na które może pozwolić sobie każdy z nas.

Najpopularniejsze oraz najłatwiej dostępne (choć teraz jest to dyskusyjne) są jednorazowe maseczki chirurgiczne. Ich skuteczność nie jest najwyższa, za to jest silnie zależna od przestrzegania zasad użytkowania, a dodatkowo właściwości ochronne są mocno ograniczone w czasie, ponieważ, jak wiadomo, mokra maska nie chroni przed wirusem.
WHO oraz lekarze z całego świata nawołują pacjentów, aby nie wykupować niepotrzebnie maseczek, ponieważ są one niezbędne w szpitalach. Jeśli koniecznie chcemy zapewnić sobie maseczkę uszyjmy własną, wykorzystując dostępne w domu materiały. Pamiętajmy, że maseczka powinna zakrywać nie tylko nos i usta, ale także podbródek oraz powinna przylegać do twarzy. Możemy jej używać wiele razy po uprzednim wypraniu i wygotowaniu w minimum 70 stopniach Celsjusza.