Meble kolonialne

meble kolonialne 2Moda na meble kolonialne przyszła do Polski około 15 lat temu. Była Źródłem inspiracji dla ludzi zamożnych, którzy decydowali się sprowadzać do własnych domów arcydzieła prosto z Indii.
Od niedawna moda ta stała się również inspiracją do szerszego importowania mebli kolonialnych do kraju sprawiając, że obecnie są one dostępne dla każdego. Meble kolonialne są źródłem wielu inspiracji w urządzaniu wnętrz. Meble indyjskie są idealne do przestronnych i nowoczesnych wnętrz w domach jednorodzinnych, ale pasują także do niewielkich mieszkań. Ze względu na ogromne bogactwo ich form, różnych od tych pochodzących z masowych produkcji, pomieszczenie, do którego wstawiony jest oryginalny mebel indyjski, nabiera ciepła i indywidualności.

 

Meble kolonialne znakomicie sprawdzają się nie tylko w miejscach mieszkalnych. Wygodne barowe krzesła z palisandru, poczekalniane szezlągi z barwionej akacji, kolonialne biurka w pokojach gabinetowych, są nowoczesnymi rozwiązaniami w niepowtarzalnym stylu.

Indyjskie meble doskonale nadają się do mieszkań, letnich rezydencji, wnętrz biurowych, restauracji oraz hoteli. Meble z galerii mebli INDIGO stanowią wyjątkową aranżację mazurskiego hotelu oraz wnętrza jednej z warszawskich agencji reklamowych.

meble kolonialne4

Meble kolonialne, czyli meble sprowadzane z Indii, możemy podzielić na kilka odmiennych stylów. Najbardziej klasyczny stanowi styl kolonialny mający swoje pochodzenie z czasów historycznych kiedy to lokalni rzemieślnicy kopiowali wzory europejskie. Styl prosty opiera się na podstawowych formach ciesząc oko minimalizmem formy. Styl folkowy jest bardzo charakterystyczny dla bogato rzeźbionych parawanów oraz kolorowo malowanych skrzyń. W ostatnich latach pojawił się bardzo ciekawy nurt wschodniej stylistyki tzw. hinduskie art deco będące połączeniem prostych form litego drewna z współczesnymi formami użytkowych kształtów. Bardzo duża ilość starego drewna, którego pochodzenie często można łączyć z ruinami świątyń czy też pałacy Macharadżów wykształciła styl tzw. łączony. Antyczne elementy łączone są z współcześnie wytworzonymi elementami, co daje wyjątkowy efekt w takich konstrukcjach jak kolumny, biblioteki czy skrzynie. Meble wykonane przez indyjskich rzemieślników przy użyciu prymitywnych narzędzi to prawdziwe arcydzieła.

meble kolonialne 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Każdy element wykonany jest z litego drewna: najpopularniejszego shisamu o pstrokatych słojach, akacji indyjskiej doskonałej do barwienia, miękkiego i nadającego się do rzeźbienia mango oraz droższego palisandru, bardzo często używanego do produkcji stołów. Do wykonania mebli nie stosuje się żadnych materiałów zastępczych typu płyty czy sklejki. Raczej nie używa się gwoździ, łącząc elementy klejem lub kołkowaniem. Gwarantuje to trwałość konstrukcji przez wiele lat. Meble kolonialne nigdy się nie rozsychają ponieważ drewno pochodzi z obszarów pustynnych i jest naturalnie, doskonale wysuszone. Wykończenie mebli naturalnym woskiem powoduje że meble pachną naturą, a drewno oddycha. Każdy mebel jest ręcznie woskowany i polerowany, aż do połysku, techniką która nie zmieniła się od ponad 100 lat.

meble kolonialne

Postarzanie poprzez pozostawienie mebli na działanie słońca, wiatru i kurzu nadaje każdemu egzemplarzowi bardzo indywidualny wygląd. Rzemieślnicy wykonują zazwyczaj bardzo proste rzeźbienia oraz malowidła. Są to najczęściej liście, scenki rodzajowe oraz ceremonie. Meble zdobione różnymi metalami oraz ornamentami dają oszałamiający efekt dekoracyjny. Dzięki nim każde niemal przeciętne wnętrze nabiera tajemniczości, a przede wszystkim swoistego niepowtarzalnego charakteru.

meble kolonialne 5

 

Właścicielki galerii mebli INDIGO preferują styl hinduski art deco. “Mebel musi musi być dekoracyjny, ale i neutralnie funkcjonalny, Żeby dobrze się komponował z innymi meblami.” mówi Magdalena Jaśkiewicz właścicielka galerii mebli Indigo Art Racławicka. Indywidualny wybór poszczególnych mebli zapewnia niepowtarzalność serii, w których dostępne jest maksimum 5 egzemplarzy poszczególnych modeli.