Metoda fotodynamiczna; przełomowe leczenie raka skóry

Nieczerniakowe nowotwory skóry jest to grupa, o której pisze się zdecydowanie mniej, a jest to nie tylko bardzo poważne, ale zarazem przykre estetycznie schorzenie.

przełomowe leczenie raka
Przełomowe leczenie raka. Foto Krisztián Hoffer

Lokalizuje się bowiem na ustach, powiekach, uszach, policzkach, nosie, karku i innych odsłoniętych częściach ciała. Są to szczególnie trudne miejsca.

Dotąd chory narażony był na okaleczającą niejednokrotnie operację i długą rehabilitację. Dzięki wynalezieniu terapii fotodynamicznej sytuacja ta uległa radykalnej zmianie.

Terapia fotodynamiczna (PDT) jest metodą miejscowego, wybiórczego diagnozowania i leczenia nowotworów skóry oraz jej stanów przedrakowych za pomocą środków fotouczulających i światła o określonej długości fali. Okazało się, że komórki nowotworowe mają potężną zdolność pochłaniania pewnego związku chemicznego o nazwie kwas lewulinowy. Nasączony nim nowotwór świeci w odpowiednim świetle/ światło UV – lampa WOODA / na różowo- pomarańczowo (daje się dzięki temu łatwo zdiagnozować). Idąc tym tropem, opracowano urządzenie laserowe, o odpowiedniej długości fali, które niszczy wyłącznie chore, „świecące” pod wpływem kwasu, komórki.

Według opinii Prof. dr hab. med. Andrzeja Langnera z Kliniki Dermatologicznej AM w Warszawie „ metoda fotodynamiczna jest, jak dotąd, jedyną metodą niszczącą nowotwór w sposób wysoce selektywny, bez uszkadzania zdrowych tkanek. Gwarantuje więc bardzo dobry efekt kosmetyczny w połączeniu ze skutecznością porównywalną, a nawet wyższą od krioterapii czy tradycyjnego leczenia chirurgicznego”.

Jak twierdzi doktor Artur Markowski z Pomorskiego Centrum Medycyny Estetycznej w Toruniu (jednego z 5 ośrodków stosujących metodę w Polsce), metoda fotodynamiczna jest nie tylko doskonałą metodą leczniczą, ale i diagnostyczną.

A.M.:”Rak podstawnokomórkowy nie daje przerzutów, dlatego z ponad 90%-owym powodzeniem można go leczyć miejscowo, odmiana kolczystokomórkowa może natomiast dawać przerzuty i dlatego tak istotne jest szybkie zdiagnozowanie i leczenie stanów przedrakowych.”

Wskazaniem do zastosowania metody jest również szereg innych poważnych schorzeń:

  • rogowacenie słoneczne
  • świetlne zapalenie warg
  • choroba Bowena
  • leukoplakia, erytroplakia
  • trądzik oporny na inne formy leczenia
  • trądzik różowaty
  • uporczywy świąd sromu etc.

W krajach zachodnich liczba ośrodków, stosujących tę metodę jest rosnąca (Niemcy – 350, Wielka Brytania – 160). Niestety w Polsce, na chwilę obecną działa tylko 5, w tym tylko jeden w województwie kujawsko -pomorskim.

Wg Profesora Langnera terapia fotodynamiczna jest ważnym zabiegiem leczniczym punktu widzenia znaczenia dla zdrowia publicznego., ponieważ umożliwia redukcję kosztów leczenia i rehabilitacji pacjentów.
Łączny koszt opieki nad pacjentem leczonym przy użyciu PDT jest niższy ze względu na możliwość wyeliminowania zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej oraz brak konieczności rehabilitacji. Terapia umożliwia szybki powrót pacjenta do zdrowia i normalnego życia, również zawodowego.

Zabieg PDT nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania i jest prawie bezbolesny.

Artur Markowski
Dermatolog – Specjalista chorób skóry
V-ce Przewodniczący sekcji medycyny Estetycznej PTL
Pomorskie Centrum Medycyny Estetycznej