Mezoterapia igłowa skóry głowy – wszystko, co należy o niej wiedzieć

Mezoterapia igłowa jest jednym z zabiegów, który pomaga nam w utrzymaniu pięknej linii włosów. Sprawdź na czym polega i kto powinien z niej skorzystać.

mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa skóry głowy – wszystko co należy o niej wiedzieć. Foto Instagram @drkrzysztofjakubowski

Mezoterapia igłowa jest obecnie jednym z najskuteczniejszych zabiegów w walce z nadmiernym wypadaniem włosów i łysieniem. Jak wygląda jej przebieg? Kto powinien się na nią zdecydować? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania zabiegu i jakie płyną z niego korzyści?

Wskazania do skorzystania z mezoterapii

Zabieg jak już wiadomo zaleca się szczególnie osobom, które cierpią na łysienie androgenowe, telogenowe lub toczą nierówną walkę z nadmiernym wypadaniem włosów. Ponadto mogą się zdecydować na niego wszyscy, których włosy są słabe, kruche i wolno rosną.

Rodzaje mezoterapii

Każda mezoterapia ma taki sam cel, przebieg i efekty. Jedyne czym różnią się jej rodzaje, to technologia, która umożliwia przenikanie wartości odżywczych. Wyróżniane są:

  • Mezoterapia mikroigłowa inwazyjna, gdzie igłę zastępuje się dermarollerem lub dermapenem. Ten przyrząd posiada kilkadziesiąt maleńkich igiełek, które nakłuwają skórę głowy jednocześnie, a w międzyczasie aplikowany jest do niej wcześniej przygotowany preparat. Podczas zabiegu dochodzi do przerwania ciągłości naskórka.
  • Mezoterapia mikroigłowa nieinwazyjna nie powoduje przerwania ciągłości naskórka dzięki wykorzystywaniu różnych technologii, które umożliwiają utworzenie mikroskopijnych dziurek. Wykorzystuje się tu np. impuls elektryczny, który powoduje zjawisko elektroporacji. Dzięki temu zwiększana jest przepuszczalność skóry, a cenne składniki mogą przedostać się głębiej.

Przebieg zabiegu

Przed wykonaniem mezoterapii należy przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania. Następnie na skórze głowy lekarz rozprowadza preparat peelingujący, który ma na celu dezynfekcję. Oczyszcza on ujścia mieszków włosowych z sebum i złuszczonego naskórka, a co najważniejsze, pobudza krążenie po to, żeby przygotować skórę do zwiększonego poboru składników aktywnych.

Po tej czynności można przystąpić do mezoterapii, która polega na wykonywaniu serii płytkich wstrzyknięć koktajlu ze składnikami aktywnymi. Do zabiegu używa się bardzo cienkiej igły. Wstrzykiwany preparat zawsze dobiera się indywidualnie z uwzględnieniem posiadanego problemu. W skład ampułki najczęściej wchodzą witaminy A, B, C i E, kwas hialuronowy, kofeina i mikroelementy. Niezbędna jest także witamina B5, która odżywia korzenie włosów, ochrania przed stresem oksydacyjnym i promieniowaniem UV. Zabiegowi może towarzyszyć dyskomfort. Jeśli pacjent posiada niski prób bólu, istnieje możliwość znieczulenia miejscowego. Jest jednak rzadko używane, ponieważ mezoterapia igłowa trwa od 10 do 20 minut.

Działanie i efekty

Wysoka skuteczność mezoterapii jest spowodowana faktem, że preparat zostaje umieszczony docelowo pod nieprzenikalną warstwą skóry. Dzięki temu, substancje aktywne w krótkim czasie i dużej ilości docierają do komórki włosa. Mieszanina zawarta w ampułce ma na celu stymulację i regenerację korzeni włosa.

Pierwsze efekty po pierwszym zabiegu powinny pojawić się po ok. dwóch tygodniach. Pełna kuracja trwa jednak dłużej i z reguły do osiągnięcia docelowej kondycji włosów potrzeba od 4 do 8 zabiegów w odstępach co 2 tygodnie. Istotne są także nakłucia przypominające, na które pacjent powinien się decydować w częstotliwości 2 – 3 zabiegów co 2 – 3 miesiące, a później raz na pół roku lub raz na rok. Nowe włosy stają się widoczne po 2 lub 3 miesiącach. Mezoterapia igłowa nie jest jednak trwałą metodą na zapobieganie problemom z łysieniem. W utrzymaniu pięknych włosów najważniejszy jest nasz styl życia, czyli nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Przeciwwskazania bezwzględne:

  • ciąża
  • cukrzyca
  • predyspozycja o blizn przerostowych / zaburzeń pigmentacyjnych
  • nietolerancja / alergia na którąś z substancji zawartych w preparacie
  • choroby zakaźne i nowotworowe
  • ostre zakażenia wirusowe / bakteryjne
  • padaczka
  • niektóre leki
  • aktywne procesy autoimmunologiczne

Przeciwwskazania względne:

  • wiek poniżej 16 lat
  • karmienie piersią
  • czas menstruacji
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • lęk przed iniekcją

Skutki niepożądane to: małe strupki i zaczerwienienia, ból w trakcje zabiegu, siniaki i zadrapania, które po pewnym czasie powinny zniknąć.

KZ