Modne schody w 2022 roku – poznaj najnowsze trendy aranżacyjne

Zainspiruj się stylowymi propozycjami projektów schodów. Zobacz, jak w tym roku minimalizm zyskuje industrialny charakter, a klasyka nabiera bardziej wyrafinowanego charakteru.

Modne schody
Modne schody w 2022 roku – poznaj najnowsze trendy aranżacyjne

Zastanawiasz się, jakie trendy panują obecnie w aranżacji mieszkań? Musisz wiedzieć, że w tym roku jeszcze bardziej niż wcześniej liczy się zrównoważone podejście. Chodzi głównie o trwałość i ponadczasowość, ponieważ to, co przez chwilę jest na topie, nie odgrywa zbyt wielkiej roli. Przede wszystkim zasada ta dotyczy tych elementów aranżacyjnych, których nie możemy wymieniać co sezon lub dwa. Zaliczają się do nich modne schody, które także powinny stanowić symbol ponadczasowości.

Tegoroczne projekty modeli schodów to połączenie nowatorskich form konstrukcyjnych z nowoczesnym designem. To rozwiązania, które wraz z upływem lat nie pozostaną w tyle, ale wręcz przeciwnie, będą dopasowywały się do wciąż ewoluujących trendów aranżacyjnych – mówi Andrzej Zbąski, ekspert z Rintal Polska.

Modne schody w stylu japandi

Modne schody
Modne schody w 2022 roku – poznaj najnowsze trendy aranżacyjne

Obecnie w trendach aranżacyjnych w cenie jest funkcjonalność i komfort. Nawet w przypadku nieszablonowych rozwiązań mamy do czynienia nie tylko z designem, ale i wygodą. To właśnie dwa elementy, które cechują styl japandi.
W 2022 roku zyskuje on coraz większy kunszt i staje się coraz popularniejszy. To z jednej strony skandynawska neutralność wyrażona ograniczoną paletą barw, a z drugiej wyrazista forma charakterystyczna dla orientalnej Japonii. Do tego typu wnętrz najbardziej pasują schody wykonane z naturalnego drewna dębowego. Co więcej, warto zastanowić się nad dopełnieniem ich nowoczesną, szklaną balustradą, która będzie oplatać je niczym wstęga.

Elektryzujący minimalizm

Modne schody
Modne schody w 2022 roku – poznaj najnowsze trendy aranżacyjne

Zrównoważone podejście do aranżacji wnętrz sprawia, że coraz bardziej trendy staje się styl minimalistyczny, który w 2022 roku zyskuje wyraźniejsze, industrialne akcenty. Otrzymuje się je poprzez dodanie surowych elementów, a także monokolorystyki i geometrycznych kształtów. Modne schody w tej stylistyce to przede wszystkim nieskomplikowane podejście do efektu wizualnego, a także misternie zaprojektowane detale, które nadają wrażenia lekkości całej konstrukcji. Oszczędna forma, odcienie szarości i metalowa balustrada łączone są z bielonymi, drewnianymi stopniami – to wszystko świetnie odnajdzie się we wnętrzach utrzymanych w nurcie minimalizmu.

Odświeżona klasyka

Modne schody
Modne schody w 2022 roku – poznaj najnowsze trendy aranżacyjne

2022 rok to czas odrodzenia nurtu modern classic w aranżacji. Gustowny mariaż tradycji z nutą nowoczesności odnajdzie się zwłaszcza we współczesnych, klasycznych wnętrzach. Modne schody utrzymane w powyższej stylistyce to przede wszystkim modernistyczny projekt czerpiący z kultowych już rozwiązań. W nadchodzącym sezonie warto postawić na naturalne drewno w jasnych barwach, inaczej niż w latach wcześniejszych, kiedy to na topie było nawiązywanie do stylu vintage. Dobrze też zastanowić się nad dodaniem charakterystycznych detali i dekorów np. elementów kutych.

Modne schody loftowe

Modne schody w 2022 roku – poznaj najnowsze trendy aranżacyjne

Jeśli lubisz chłodny charakter aranżowanej przestrzeni, postaw na styl loftowy. Trzeba przyznać, że sporo on ułatwia – wszystkie elementy techniczne, które zwykle staramy się ukryć (jak na przykład rury czy belki konstrukcyjne), tu są na pierwszym planie. Podobnie jest w przypadku schodów, które projektujemy, kierując się powyższym trendem. Tu liczy się szerokie wykorzystanie materiału, który, w połączeniu z ciemną kolorystyką, wyznacza unikatowy charakter całej konstrukcji. Drewniane stopnie stanowią tu jedynie tło dla stalowej balustrady, która może odznaczać się prostym lub bardziej finezyjnym kształtem.

Po prostu modern

Modne schody w 2022 roku – poznaj najnowsze trendy aranżacyjne

W 2022 roku styl nowoczesny ma zupełnie nowe oblicze – łączy minimalizm (zarówno w formie, jak i kolorystyce) z industrializmem. W tym drugim przeważa wykorzystanie elementów metalowych. Tym samym modne schody utrzymane w tej stylistyce to projekt jasny, o monochromatycznych barwach, zwłaszcza w bieli oraz naturalnym odcieniu drewna. W tym wszystkim ujmujące okazują się także proste, geometryczne formy. Zaletą takich schodów jest ich przestrzenny charakter, którego celem jest optyczne powiększenie i rozświetlenie wnętrza.