Moja pierwsza praca: dorywcza czy na stałe?

Poszukiwanie pierwszej pracy prawie zawsze wiąże się z ogromnym stresem i niepewnością.

Moja pierwsza praca: dorywcza czy na stałe?

Młode osoby po szkole lub w trakcie studiów, nie mają jeszcze doświadczenia i nie znają rynku pracy. Właśnie dlatego do poszukiwań pracy warto się przygotować.

Jak szukać pierwszej pracy?

Podstawą poszukiwania pracy jest stworzenie profesjonalnego CV. Osoby, które nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego, mogą wpisać informacje na temat wolontariatu, pracy sezonowej za granicą oraz dane na temat szkoleń. Bez względu na to, czy młody człowiek poszukuje pracy dorywczej, czy też chce znaleźć zatrudnienie na stałe, powinien sprecyzować swoje ogólne oczekiwania i porównać siebie z tym, czego wymagają potencjalni pracodawcy. Dobrym wyborem jest udanie się do agencji pracy, takiej jak Randstad, w której można porównać różne oferty i przejrzeć możliwości. Kolejnym ważnym krokiem jest sprawdzenie, jakich kompetencji oczekują pracodawcy. Przykładowo, dla niektórych szefów największe znaczenie ma znajomość języków obcych, a dla innych umiejętności miękkie. Właśnie dlatego warto sprawdzić swój poziom językowy, a w przypadku braków można zapisać się na kurs.

Praca dorywcza czy na stałe?

Wiele młodych osób zastanawia się nad tym, czy lepiej wybrać pracę dorywczą, czy też stałe zajęcie. Zwykle w okresie wakacyjnym, dużo lepiej zdecydować się na pierwszą opcję, ponieważ nie będzie się „uwiązanym” do firmy, na przykład w trakcie nauki szkolnej lub pobytu na uczelni. Można także skorzystać z oferty agencji pracy, które oferują pracę tymczasową, z krótkim (zwykle dwutygodniowym) okresem wypowiedzenia. Pracy dorywczej najlepiej jest szukać w handlu, przy inwentaryzacjach, przy roznoszeniu ulotek, gazetek reklamowych, a także w centrach telefonicznej obsługi klienta. Warto zaznaczyć, że pojawiają się także możliwości zdobycia zarobku w formie zdalnej, na przykład wprowadzając dane do komputera lub tworząc grafiki. Osoby, które chcą zacząć więcej zarabiać, a także mają czas i chęci do rozpoczęcia pracy w formie etatu, mogą zdecydować się na stałe zatrudnienie. Warto jednak zaznaczyć, że jest stosunkowo niewiele ofert pracy na pół etatu, dlatego studenci powinni dobrze przemyśleć kwestię godzenia pracy z nauką. Spore znaczenie ma tutaj odpowiednia organizacja czasu, a także własny cel życiowy. Praca dorywcza ma tę zaletę, że można zwykle układać swój grafik i pracować w formie elastycznej. Z drugiej strony, warto zaznaczyć, że wiele międzynarodowych korporacji, oferuje pracę na etat z elastycznym czasem pracy lub możliwością zmniejszenia liczby godzin. Trzeba jednak trochę poszukać i pochodzić na rozmowy rekrutacyjne, aby znaleźć taką ofertę. Można więc stwierdzić, że podejmowanie decyzji należy uzależnić od osobistej sytuacji, a także swojego celu zawodowego. Osoby, które chcą tylko dorobić w wakacje, powinny wybrać pracę dorywczą, a studenci późniejszych lat lub absolwenci mogą zdecydować się już na stałe zatrudnienie.

ZOBACZ TAKŻE: Motywacja pracownicza a praca tymczasowa


Artykuł sponsorowany