Mokry kaszel u dziecka – jak sobie z nim radzić?

Kaszel mokry to jedna z najczęstszych dolegliwości występujących u małych dzieci. Powszechność choroby sprawia, że dość dobrze sobie z nią radzimy, jednak uciążliwość i dyskomfort odczuwany w czasie uporczywego kasłania to powody, dla których warto poznać wroga jeszcze lepiej. Szybka reakcja zapobiegnie rozwojowi choroby i zagwarantuję poprawę samopoczucia Twojego dziecka.

Mokry kaszel u dziecka – jak sobie z nim radzić?

Powszechność choroby sprawia, że dość dobrze sobie z nią radzimy, jednak uciążliwość i dyskomfort odczuwany w czasie uporczywego kasłania to powody, dla których warto poznać wroga jeszcze lepiej. Szybka reakcja zapobiegnie rozwojowi choroby i zagwarantuję poprawę samopoczucia Twojego dziecka.Prawidłowo rozpoznany kaszel można leczyć zarówno domowymi sposobami, jak i lekami dostępnymi w aptekach bez recepty. To bardzo ważne, ponieważ odpowiednio szybkie podanie, np. syropu na kaszel mokry, pomoże dziecku odkrztusić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, co nie tylko wpłynie na poprawę samopoczucia naszej pociechy, ale pomoże uniknąć powikłań w postaci wtórnego zakażenia bakteryjnego. Czy wiesz zatem, jak rozpoznać kaszel mokry i jak pomóc dziecku szybko poradzić sobie z problemem?

Charakterystyka kaszlu mokrego

Kaszel mokry bywa nazywany przez specjalistów kaszlem produktywnym lub wilgotnym, ponieważ powoduje odkrztuszanie plwocin. W zależności od przyczyny ją wywołującej zgromadzona wydzielina może mieć różną barwę i gęstość. Oznacza to, że plwociny o charakterze ropnym są gęste i żółtawe lub zielonkawe, a plwociny o charakterze śluzowym cechuje kolor biały lub przezroczysty. Drugi tym wydzieliny jest również płynny, mniej zagęszczony.
Kaszel mokry pojawia się jako wynik podrażnienia receptorów nerwowych, które są zlokalizowane w przełyku. Jest więc następstwem kaszlu suchego. Powodem częstego kasłania jest naturalne dążenie organizmu do wydalenia zgromadzonych plwocin i udrożnienie dróg oddechowych. Kaszel mokry nie jest gwałtowny, a chory może panować nad odruchem kaszlowym. Niemniej jednak gromadząca się wydzielina powoduje spory dyskomfort, co jest szczególnie uciążliwe w przypadku małych dzieci. Na szczęście dolegliwości nasilają się przede wszystkim rano, po nocy, w czasie której plwociny gromadziły się w drogach oddechowych, dlatego dzieci śpią dość spokojnie, a napady kaszlu dokuczają im głównie po przebudzeniu.
Warto wiedzieć, że najczęściej występującymi przyczynami występowania kaszlu mokrego są infekcje bakteryjne. Zdarza się jednak, że za dolegliwości odpowiada mukowiscydoza lub alergia. Jeśli więc twoje dziecko od dłuższego czasu boryka się z kaszlem mokrym, nie czekaj, tylko skontaktuj się z lekarzem.
Najwyraźniej domowe sposoby oraz łatwo dostępny apteczny syrop na kaszel mokry nie pomagają i konieczne jest podjęcie innego leczenia. Dowiedz się, czym cechuje się kaszel suchy na stronie http://conakaszel.pl/kaszel-suchy/, by lepiej rozróżniać typ dolegliwości u twojego dziecka.

Syrop na kaszel mokry

Podstawowym zadaniem kaszlu mokrego jest pozbycie się wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych, dlatego w przypadku wystąpienia dolegliwości nie należy podawać dzieciom leków hamujących odruch kaszlowy. Warto jednak sięgnąć po syrop na kaszel mokry (http://conakaszel.pl/syrop-na-kaszel/), który rozrzedzi wydzielinę i ułatwi jej odkrztuszanie. Jeśli dziecko nie toleruje leków w postaci płynnej z powodzeniem można sięgnąć po tabletki wykrztuśne. Są równie skuteczne, a w niektórych przypadkach łatwiej przyjmowane przez najmłodszych. Skład tabletek oraz syropów na kaszel mokry jest w dużej mierze oparty na substancjach pochodzenia naturalnego. Leki zawierają więc wyciąg z pierwiosnka lekarskiego, bluszczu pospolitego oraz z babki lancetowatej. Ponadto w ich składzie można znaleźć korzeń wymiotnicy i benzoesan sodu. Wszystkie te składniki wykazują działanie rozrzedzające wydzielinę oraz wykrztuśne.

Stosowanie leków na kaszel mokry

Stosowanie leków na kaszel mokry powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza, farmaceuty oraz informacjami zawartymi w ulotce. To podstawowa zasada każdej terapii. W przypadku odkrztuszania wydzieliny warto też pamiętać o tym, by nie przyjmować syropów lub tabletek wieczorem. Ostatnią dawkę można wziąć około godziny siedemnastej. W przeciwnym wypadku rozrzedzona wydzielina będzie utrudniała dziecku sen. Drugą zasadą podczas przyjmowania leków na kaszel mokry jest zwiększenie podaży płynów. Najlepsze będą woda mineralna oraz herbatki ziołowe, które świetnie nawadniają organizm i ułatwiają pozbycie się toksyn oraz plwocin. Warto pamiętać, że czarna herbata tak chętnie podawana w czasie choroby wykazuje działanie odwadniające, dlatego raczej nie pomoże dziecku pozbyć się kaszlu mokrego.

Domowy sposób na kaszel

Każda z mam z pewnością zna niejeden domowy sposób na kaszel. Do najpopularniejszych należą leki własnej roboty takie jak, np. syrop z cebuli, który ułatwia odkrztuszanie wydzieliny. Domowy syrop na kaszel mokry można przygotować w bardzo prosty sposób. Wystarczy bowiem pokroić cebulę, umieścić ją w wyparzonym słoiku, a następnie zasypać cukrem lub zalać miodem. Naczynie zamykamy i odstawiamy na kilka godzin. Gdy cebula puści soki, można podać dziecku syrop. Dobrym i łatwo dostępnym sposobem na kaszel mogą być także niektóre zioła. Herbatki, które mogą być podawane kaszlącym dzieciom to lipa, lipa z maliną, tymianek oraz dziewanna. Podawanie ziół warto jednak skonsultować ze specjalistą.Rozrzedzanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny wymaga dobrego nawilżenia organizmu, dlatego warto robić regularne inhalacje. Można je powtarzać nawet kilka razy w ciągu dnia w zależności od potrzeb. Do miski z wodą warto dodać sól, która działa nawilżająco i antyseptycznie, dlatego poprawia kondycję zainfekowanych dróg oddechowym. Równie dobrym pomysłem jest inhalowanie dziecka naparami z ziół. W tym przypadku sprawdzą się rumianek, szałwia, tymianek oraz lawenda. Wszystkie rośliny wykazują bowiem działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe, dlatego mogą ułatwić szybki powrót do zdrowia. Warto zadbać także o nawilżenie powietrza. W tym celu można położyć na kaloryferze mokry ręcznik lub użyć profesjonalnego nawilżacza. Równie dobrze sprawdzi się ciepła kąpiel oraz przebywanie w zaparowanej łazience. Oddychanie wilgotnym powietrzem przyniesie dziecku zauważalną ulgę. Warto wiedzieć, że zarówno do kąpieli, jak i inhalacji czy też nawilżacza powietrza można dodać kilka kropel naturalnych olejków eterycznych. Ich właściwości antyseptyczne ułatwią walkę z drobnoustrojami i pomogą w pozbyciu się przykrych objawów choroby. Należy jednak pamiętać, że skoncentrowane wyciągi roślinne mogą uczulać, dlatego jeśli zauważymy jakiekolwiek reakcje alergiczne, musimy natychmiast wywietrzyć pomieszczenie i zaprzestać używania olejków.
Kaszel mokry u dzieci to dolegliwość, która pojawia się stosunkowo często. Wiele przypadków nie wymaga interwencji lekarza, jednak jeśli zdecydujemy się na podawanie maluchowi leków bez recepty lub postanowimy pomóc pociesze domowymi sposobami, musimy dokładnie obserwować objawy. W przypadku ich nasilenia konieczna będzie niezwłoczna wizyta u specjalisty, który zbada dziecko i zaleci odpowiednie leczenie. Przedłużające się kasłanie (czytaj więcej na temat kaszlu przewlekłego http://conakaszel.pl/przewlekly-kaszel/) może być bowiem zwiastunek poważnej choroby, dlatego nigdy nie
ignoruj długotrwałych dolegliwości.

źródła:

  • http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/najczestsze-objawy-chorobowe,kaszel-
    mokry,artykul,1670821.html

Artykuł partnerski