Masaż może kojarzyć się nam przede wszystkim z zabiegiem wykonywanym w SPA, pełniącym funkcję relaksacyjną, jednak nie jest to jego jedyne zastosowanie. W wersji klasycznej może być stosowany jako środek łagodzący przy różnego rodzaju dolegliwościach oraz jako forma rehabilitacji. Co warto wiedzieć na jego temat oraz co odróżnia go od innych rodzajów masażu?
Masaż klasyczny – podstawy
Jednymi z podstawowych efektów zabiegu są rozluźnienie i uelastycznienie napiętych mięśni oraz zwiększenie ruchomości stawów. Z tego powodu masaż klasyczny jest rekomendowany po intensywnych treningach, skręceniach i zwichnięciach stawów, złamaniach i innych urazach, przy bólach kręgosłupa, nerwobólach oraz w chorobach reumatycznych. Terapia pozwala przede wszystkim pozbyć się bólu lub zmniejszyć jego nasilenie, ale również wpływa korzystnie na usprawnianie mięśni oraz ogólne zwiększenie mobilności ciała. W zależności od intensywności oraz siły może działać pobudzająco lub relaksująco i wyciszająco. Zabieg poprawia krążenie krwi i limfy oraz sprawia, że skóra staje się bardziej jędrna, dzięki czemu jest sprzymierzeńcem w walce z cellulitem. Masażyści korzystają z kilku technik naprzemiennie, są to m.in.: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wyciskanie czy oklepywanie – ich dobór zależy od części ciała oraz potrzeb pacjenta. Szerzej pisaliśmy o nich tutaj.
Zabieg a samopoczucie
Wszelkie emocje i zmartwienia nie są obecnie tylko w psychice, bowiem objawiają się również w sposób fizyczny. Stres, zwłaszcza długotrwały, prowadzi do spięć mięśni, które najskuteczniej rozluźni właśnie masaż. Działanie relaksujące zabiegu zapewni ciału chwilę odpoczynku oraz przyczyni się do wytworzenia w organizmie hormonu szczęścia. Dzięki temu pacjent zyskuje nie tylko sprawniejsze ciało, ale również lepsze samopoczucie. Okazuje się, że działania masażystów pozwalają na wyciszenie emocji, a zdaniem części specjalistów, również ich uwolnienie.
Przeciwwskazania
Poza infekcjami podstawowymi przeciwwskazaniami do wykonania masażu są wypryski, egzema, rany, stany zapalne oraz choroby skórne, takie jak na przykład łuszczyca. Również żylaki, nadciśnienie, ciąża, a nawet miesiączka ograniczają możliwość poddania się zabiegowi, a osoby po zawale serca powinny zasięgnąć porady lekarza zanim umówią się na wizytę w gabinecie. Ponadto zabiegu nie należy przeprowadzać do 1,5 godziny po posiłku, ponieważ powoduje to dyskomfort u osoby masowanej oraz może prowadzić do nudności.
AB