Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Często zrzucamy odpowiedzialność za dolegliwości jelitowe na stres, intensywny tryb życia, natłok obowiązków. Tymczasem problemy z układem pokarmowym mogą mieć związek z SIBO - przerostem bakteryjnym jelita cienkiego.

Na czym polega SIBO - choroba, która atakuje układ pokarmowy
Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy

Na czym polega SIBO – choroba, która atakuje układ pokarmowy?

Zdarza się, że bóle brzucha, biegunki i wzdęcia dopadają organizm niezależnie od tego, co i kiedy jemy. Mogą być one prawdziwą zmorą, szczególnie jeśli związane są z poważniejszymi chorobami. Żeby zrozumieć ich naturę, należy mieć świadomość, że człowiek składa się nie tylko z komórek ludzkiego ciała, ale również z mikroorganizmów, które je zamieszkują. Ilość drobnoustrojów w organizmie jest olbrzymia, a funkcjonowanie człowieka zależy właśnie od nich. Wiedza dotycząca ich obecności oraz działania może pomóc w uświadomieniu sobie, na czym polega SIBO, czyli przerost bakteryjny jelita cienkiego.

Mikroorganizmy i superorganizm

Aby pojąć specyfikę dolegliwości, jaką jest Sibo, należy najpierw zajrzeć w głąb ludzkiego organizmu. Ciało człowieka zamieszkują bakterie, grzyby i pierwotniaki, które tworzą całą społeczność drobnoustrojów. Właśnie dlatego mówi się o ”superorganizmie”. Skupia on ponad 100 bilionów mikroorganizmów, które zamieszkują głównie okrężnicę – najważniejszy odcinek jelita grubego. Jest to również jedno z najgęściej zasiedlonych siedlisk drobnoustrojów znanych na Ziemi. Co istotne, mają one znaczący wpływ na ludzki metabolizm.

Czym jest SIBO?

Co w takim razie ma wspólnego sposób funkcjonowania naszego organizmu oraz mikroorganizmy z przerostem bakteryjnym jelita cienkiego? Otóż SIBO to choroba, która charakteryzuje się właśnie wzrostem liczby tychże bakterii. Może również powodować zmianę rodzaju drobnoustrojów, jakie zamieszkują jelito cienkie.
Wydawać by się mogło, że nie istnieje coś takiego jak ”zbyt duża liczba pożytecznych bakterii”. Niemniej właśnie ta zbytnia obfitość, czyli przerost, rujnuje zdrowie układu pokarmowego i ma negatywny wpływ na cały organizm. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być obciążenie toksynami, ale nie tylko. SIBO powodują również zaburzenia mikrobioty jelitowej, zespół jelita wrażliwego czy nietolerancja histaminy. Jak widać, to zupełnie różne podłoża, które nie zawsze można łatwo określić. Wiadomo natomiast, iż przerost bakteryjny jelita cienkiego rozwija się, gdy jeden lub więcej mechanizmów obronnych przeciwko przerostowi bakterii zostaje naruszonych.

Objawy i diagnoza

Przerost bakteryjny jelita cienkiego często (ale nie zawsze) obejmuje niespecyficzne objawy trawienne. Objawy te wynikają z bakteryjnej fermentacji krótkołańcuchowych węglowodanów. Powszechne są przewlekła biegunka, zaparcia, wzdęcia, nudności, refluks żołądkowy i odbijanie. Objawy SIBO są często nie do odróżnienia od objawów IBS lub innych czynnościowych zaburzeń trawiennych. W miarę postępu SIBO mogą dominować objawy złego wchłaniania, takie jak biegunka tłuszczowa, utrata masy ciała, niedożywienie lub osteoporoza – tłumaczy doktor Magdalena Cubała-Kucharska, specjalista medycyny integracyjnej.

SIBO może być jednym z najbardziej niedodiagnozowanych schorzeń, które leżą u podstaw wielu chorób przewlekłych. Najprostszym, a zarazem najbardziej opłacalnym sposobem identyfikacji przerostu bakteryjnego jelita cienkiego jest test oddechowy na bazie wodoru/metanu. Dzięki ukierunkowanym terapiom przeciwdrobnoustrojowym, środkom prokinetycznym, zmianom diety i innym terapiom wspomagającym funkcjonowanie przewodu pokarmowego, objawy SIBO mogą się cofnąć.