Nagrody dla kobiet na polskich festiwalach filmowych

Na zakończonym 23 czerwca b.r. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w Konkursie Filmów Pełnometrażowych nagrodę za debiut aktorski w głównej roli kobiecej przyznano Soni Bohosiewicz za rolę w filmie „Rezerwat”.

W Konkursie Filmów Krótkometrażowych wyróżnienie w kategorii filmów dokumentalnych otrzymał film „Marsz samotnych kobiet” w reżyserii Dominiki Montean, a Małego Jantara za najlepszą animację wręczono Katarzynie Agosopowicz za reżyserię filmu „Jutro”.
Natomiast na zakończonym 30 czerwca b.r. 37 Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie wśród nagrodzonych znalazły się także kobiety.
Nagrodę Specjalną za wybitną kreację aktorską przyznano Mai Komorowskiej za rolę w węgierskim filmie „Ósmy dzień tygodnia” Małgorzata Szumowska otrzymała Złote Runo w konkursie Filmów Dokumentalnych za film „A czego tu się bać?” Jury uzasadniło swój werdykt w następujący sposób: za podjęcie ważnego i trudnego tematu i zrealizowanie go w sposób perfekcyjny warsztatowo.
Sonia Bohosiewicz – absolwentka krakowskiej PWST (dyplom w 2000), od 1998 aktorka Teatru Starego w Krakowie. W 1998 roku otrzymała I nagrodę aktorską za rolę w „Samobójcy” Erdmana na XVI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.
Dominika Montean ma w swym dorobku 2 filmy (w 2005 jako II reżyser i w 2006 – scenariusz i reżyser).
Maja Komorowska (właściwie Komorowska-Tyszkiewicz) – wybitna aktorka teatralna i filmowa.
Małgorzata Szumowska – reżyser, od 2001 roku członek Europejskiej Akademii Filmowej.
Sunday, 12 August 2007

Nina Anton