AC – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się w Polsce na te obowiązkowe oraz dobrowolne. Każdy kierowca bezwzględnie musi posiadać polisę OC, zaś chętni mogą pokusić się o dodatkową ochronę w postaci ubezpieczenia AC.

AC – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając tego typu polisę i nie dać się nabić w butelkę.

Po co kupować AC?

AC w zamyśle ma chronić właściciela pojazdu przed finansowymi skutkami zdarzeń losowych takich jak pożar, kradzież lub działanie żywiołu. Oprócz tego, posiadacze tej polisy są zabezpieczeni na wypadek kolizji drogowych. Poniżej znajdziesz najważniejsze elementy, na które powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie Autocasco.

Zakres ochrony

Najlepiej jest szukać polisy, która będzie chronić Cię od wszystkich ryzyk tzw. all risks. Możesz również spotkać się z nazwą ryzyka nazwane. Dysponując tego typu ochroną, nie musisz martwić się szkodami wywołanymi kolizją, kradzieżą, działaniem sił przyrody lub czynników niezdefiniowanych. Przy zakupie ubezpieczenia, przeczytaj dokładnie OWU (Ogólne Warunki Umowy), aby dowiedzieć się o wszystkich wyłączeniach w odpowiedzialności.

Udział własny

Udział własny może znacznie obniżyć koszt Twojej polisy. W dużym skrócie jest to umowna kwota, która zostanie pomniejszone odszkodowanie. Musisz wiedzieć, że AC bez udziału własnego jest znacznie droższe. Decyzja należy do Ciebie, ale biorąc pod uwagę różnice w kosztach, dobrze będzie jeśli przemyślisz wykupienie udziału własnego.

Sposób likwidacji szkody

Ubezpieczyciele oferują w tym zakresie dwa warianty:

  • bezgotówkowy, w którym jedyne co musisz zrobić to odstawić uszkodzony pojazd do mechanika i później go odebrać. Wszystkie procedury odbywają się pomiędzy ubezpieczycielem i warsztatem;
  • gotówkowy, czyli inaczej zwany kosztorysowym. W tym wariancie odszkodowanie otrzymasz na wskazany rachunek, ale znalezienie i wybór warsztatu będzie po Twojej stronie. Forma gotówkowa jest tańsza od bezgotówkowej. Więcej na temat najlepszego autocasco i jakie wybrać przeczytaj na https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenia-ac/

Amortyzacja części

Amortyzacja to element, który wpływa na cenę AC. Amortyzacja to potrącenie za części przeznaczone do naprawy z uwzględnieniem wieku pojazdu. Ten wariant jest polecany raczej przy starszych autach.

Suma ubezpieczenia

Zasadniczo masz dwie możliwości. Suma ubezpieczenia może być stała lub zmienna. Wszystko zależy od auta, którym dysponujesz. Jeśli jeździsz nowym pojazdem z salonu, lepiej będzie wybrać stałą sumę ubezpieczenia. Z kolei posiadacze starszych aut powinni zainteresować się wariantem zmiennym w zależności od ceny rynkowej samochodu.

Podsumowanie

Przy wyborze OC kieruj się tylko i wyłącznie ceną, ponieważ każda polisa ma taki sam zakres ochrony. Z kolei z przypadku AC sprawdź koniecznie wszystkie możliwości. Pamiętaj, że autocasco nie jest obowiązkowe i wygląda inaczej w każdej firmie ubezpieczeniowej. Jeśli więc zależy Ci na najlepszej możliwej polisie, dobrze przemyśl, czego konkretnie potrzebujesz i pod tym kątem szukaj dostępnych rozwiązań. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pakietu OC i AC, sprawdź stronę: https://najtaniejuagenta.pl/pakiet-oc-ac/.