Najdroższe rozwody świata

Rozwód to dla niektórych rozstanie nie tylko ze współmałżonkiem, ale także... sporymi pieniędzmi. Szczególnie w przypadku sławnych i bogatych wypłacane na rzecz byłych partnerów sumy potrafią szokować. Kto musiał zapłacić najwięcej?

Najdroższe rozwody świata
Najdroższe rozwody świata. Foto Canva

W 2021 roku światem wstrząsnęła informacja o rozpadzie małżeństwa Billa i Melindy Gatesów. Wielu zastanawiało się, jaka część majątku zostanie na kontach należących do byłej żony założyciela Microsoftu. I chociaż jak do tej pory nie ujawniono konkretnej sumy, to nie ma wątpliwości, że rozstanie to było bardzo kosztowne. Majątek Melindy French Gates szacowany jest bowiem na pomiędzy 5,6 miliarda dolarów (Forbes) a 10,5 miliarda dolarów (Bloomberg). To jednak nie jedyne rozstanie, którego wartość można liczyć w miliardach. Jakie były najdroższe rozwody w historii?

Zobacz także: Kim jest najbogatsza kobieta na świecie? Sekrety ogromnej fortuny

Najdroższe rozwody gwiazd

Celebrytom nieobce są głośne, medialne rozwody. Część z nich musi zmierzyć się także z podziałem pokaźnego majątku. Rozstanie Madonny i reżysera Guya Ritchiego miało kosztować piosenkarkę od 76 do 92 milionów dolarów, spekulowały media. Podobną sumę, bo 85 milionów dolarów, wypłacił byłej małżonce, scenarzystce Melissie Mathison, aktor Harrison Ford. Oboje małżonków często współpracowało z reżyserem Stevenem Spielbergiem. I on nie uniknął drogiego rozwodu. Jego eksmałżonka, Amy Irving, odeszła bowiem ze 100 milionami dolarów. Absolutnym hollywoodzkim rekordzistą jest jednak Mel Gibson. Gwiazdor przez 31 lat związany był z Robyn Moore Gibson, której ostatecznie należała się połowa majątku, a więc 425 milionów dolarów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Madonna (@madonna)

Sportowe rozstania

Rozwód Tigera Woodsa i Elin Nordegren to jedno z najszerzej komentowanych rozstań sportowego świata. Jest on też jednym z najdroższych, bo golfista po rozprawie zmuszony był zapłacić swojej byłej 110 milionów dolarów. Jeszcze więcej pieniędzy powędrowało na konto Juanity Vanoy. Była partnerka koszykarza Michaela Jordana otrzymała od niego 168 milionów dolarów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Tiger Woods (@tigerwoods)

Klub miliarderów

Bernie Ecclestone przez lata był szefem Formuły 1, na czym zbił niemały majątek. Kiedy więc rozchodził się z modelką Slavicą, z którą związany był przez prawie ćwierć wieku, większość założyła, że właśnie on wypłaci jej 1,2 miliarda dolarów ugody. Od tego czasu okazało się jednak, że to chorwacka modelka płaci byłemu mężowi, wysyłając na jego konta po 100 milionów dolarów rocznie. Swoim bogactwem podzielić się musiał natomiast Rupert Murdoch, który po ponad 30 latach małżeństwa z Anną Torv wypłacił jej astronomiczne 1,7 miliarda dolarów. Jeszcze więcej wylądowało na koncie Jocelyn Wildenstein, która swojego męża miliardera, Aleca Wildensteina, nakryła na zdradzie. Mężczyzna zgodził się na przelanie jej 2,5 miliarda dolarów od razu i płacenie 100 milionów dolarów rocznie przez następne 13 lat. Łącznie Jocelyn, znana jako „Kobieta Kot” przez swoje upodobanie do drastycznych operacji plastycznych, otrzymała 3,8 miliarda dolarów.

Bogactwa Amazona

Najdroższym rozwodem jest jednak rozstanie Jeffa i MacKenzie Bezosów. Para pobrała się w 1993 roku, rok przed założeniem Amazona. Na pożegnanie MacKenzie (obecnie już Scott) dostała 4% akcji spółki. Jej majątek wyceniany jest na 34,5 miliarda dolarów (Forbes). Dzięki temu wskoczyła na listę najzamożniejszych, zostając 22. najbogatszym człowiekiem na Ziemi w 2020 i 2021. Obecnie plasuje się na 34. pozycji.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Jeff Bezos (@jeffbezos)

AM