Naturalny efekt

Natura na dobre zadomowiła się we wnętrzach. Projektanci doceniają i chętnie eksponują urodę drewna. Jednak tego szlachetnego materiału nie można zastosować w każdym pomieszczeniu. Świetną alternatywą są płytki drewnopodobne.

Naturalny efekt
Naturalny efekt

Szybkie tempo życia, nadmiar stresu, niedostatek wolnego czasu – wszystko to sprawia,
że coraz bardziej cenimy kontakt z naturą. Chętnie spędzamy wolne chwile na jej łonie,
ale też jak najwięcej naturalnych nawiązań próbujemy przenieść do miejsc, w których przebywamy na co dzień. To sprawia, że inspiracje przyrodą są jednym z bardziej gorących trendów w obecnym sezonie. Otaczanie się pięknymi przedmiotami z naturalnych materiałów oraz aranżacja mieszkań, w których czuć oddech lasu – ta moda na pewno wyjdzie nam na zdrowie. Wnętrza, w których obecne są zarówno kolory, formy, jak i faktury zaczerpnięte z przyrody, działają na nas kojąco. Jak jednak sprawić, aby oprócz tego były funkcjonalne?

Niezastąpiony i uniwersalny

Wszechstronność i trwałość gresu sprawia, że może być on układany praktycznie wszędzie. Idealnie nadaje się do wykończenia posadzek w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych, np. przedpokojach. Obecnie coraz częściej stosujemy go także w strefie dziennej, szczególnie ten jego rodzaj, który doskonale imituje drewno. W łazience natomiast płytki drewnopodobne można wykorzystać nie tylko do ułożenia posadzki – ciekawe dekoracje stworzą również na ścianach. Elegancko i efektownie wyglądają jako wykończenie wnęki pod prysznicem, obudowy wanny czy ściany przy toalecie. Przy zastosowaniu
na zewnątrz bardzo ważną zaletą gresu, odróżniającą go od naturalnego drewna,
jest mrozoodporność, wytrzymałość na duże różnice temperatury i wilgoć.

Cała w drewnie

Płytki drewnopodobne to idealne rozwiązanie do łazienek miłośników naturalnych materiałów w wystroju wnętrz. Dostępne w wielu kolorach i fakturach, doskonale oddają barwę i ciepło drewna, a jednocześnie pozwalają uniknąć kłopotów, które mogą pojawić się przy zastosowaniu naturalnego materiału. Mają tę przewagę, że są nie tylko trwalsze od desek, ale również tańsze. Idealnie pasują zarówno do łazienek w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, jak i klasycznym. Łatwo je utrzymać w czystości, nie wymagają konserwacji, nie zmieniają koloru i – co ważne w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności – są odporne na zachlapanie wodą (w przeciwieństwie do drewna, które może się wypaczać). Dodatkową zaletą jest możliwość stosowania płytek gresowych na ogrzewaniu podłogowym, co w przypadku naturalnego materiału bywa utrudnione.

Naturalny efekt
Naturalny efekt

Inspiracje z natury

Aby gres zastąpił drewno w aranżacji wnętrza, musi wyglądać autentycznie. Dlatego wybierając deski gresowe, warto zwrócić uwagę, jak różnorodność naturalnego surowca została na nie przeniesiona. Marka Opoczno proponuje koncept Wood z wzorami płytek w bogatej kolorystyce i o zróżnicowanej fakturze, doskonale imitującymi różne gatunki drewna. Efekty, jakie można osiągnąć w aranżacji łazienki, wykańczając posadzki płytkami drewnopodobnymi, są niezliczone. Łatwo dopasujemy je do stylu pomieszczenia i pozostałych elementów wyposażenia. Możemy wybierać zarówno spośród produktów przypominających jasny parkiet i klasyczne podłogi drewniane (Natural Ash i Selected Oak), jak i posadzki egzotyczne o ciemnym wybarwieniu. Można też uzyskać efekt podłogi, która będzie wyglądała jak wykonana z surowych desek rodem z górskiej chaty. Do wyboru mamy spękane, ciekawie usłojone i sękate elementy z kolekcji Classic Oak czy lekko postarzane
z serii Nordic Oak (z modną bieloną płytką inspirowaną deską skandynawską)

Naturalny efekt
Naturalny efekt

Niezawodna klasyka

Jeśli zależy nam na jak najwierniejszym zachowaniu charakteru drewnianej posadzki, musimy zwrócić uwagę również na sposób układania płytek gresowych. Propozycje z konceptu Wood dostępne są w dwóch formatach (14,7 x 89 i 22,1 x 89 cm), bezpośrednio nawiązujących do wymiarów klasycznych desek podłogowych. Dzięki temu możemy właściwie bez ograniczeń łączyć te formaty oraz układać je na wzór klasycznej drewnianej posadzki – na prosto lub w jodełkę. Bez obaw wyłożymy nimi także pionowe strefy, np. w łazience. Przy układaniu podłogi trzeba jednak pamiętać, że przesunięcie płytek w stosunku do siebie nie powinno przekraczać 1/3 długości. Możliwość eksperymentowania z różnymi sposobami układania, a także bogactwo dostępnych wzorów i kolorów sprawiają, że deski gresowe doskonale pasują do rozmaitych wnętrz, których wykończenie inspirowane jest naturą.