Nerwiak Mortona – objawy, leczenie

Jeżeli odczuwasz mrowienie zlokalizowane między palcami, a każdy twój ruch wiąże się z bólem- to może być nerwiak Mortona. Żeby dowiedzieć się, czym jest jest ta choroba, jakie objawy są z nią związane i jak przebiega jej leczenie- przeczytaj poniższy artykuł.

Nerwiak Mortona objawy
Nerwiak Mortona – objawy, leczenie

Nerwiak Mortona – co to?

Nerwiak Mortona to niezłośliwy guz, powstający na skutek drażnienia nerwu przez tkankę łączną włóknistą. Z kolei dolegliwości bólowe związane z mikrozłamaniami, do których dochodzi w efekcie przeciążeń kostno- mięśniowych, składają się na chorobę znaną jako neuralgia mortona. Warto wiedzieć, że neuralgia jest bezpośrednim wynikiem rozwinięcia się stanu zapalnego, powstałego na skutek uciskania nerwu podeszwowego przez więzadło poprzeczne. Schorzenie o wiele częściej dotyka kobiet. Szacuje się, że u pań, nerwiak mortona jest wykrywany aż osiem razy częściej niż u mężczyzn! Dlaczego tak się dzieje? Częstsze występowanie nerwiaka mortona u płci pięknej, związane jest z noszeniem obuwia na wysokim obcasie, które generuje naciski na stopę. Inną grupą, u której ryzyko występowania nerwiaka mortona jest zwiększone, są osoby z wysokim podbiciem stopy lub o zwężonym przedstopiu. Do stanów, których konsekwencja może być nerwiak mortona, należą: haluksy, palce młotkowate i płaskostopie poprzeczne. Leczenia wymagają również stany zapalne zlokalizowane w kaletkach maziowych lub torebkach stawowych, ponieważ mogą one stać się przyczyną powstania nerwiaka mortona.

Objawy nerwiaka Mortona

Jak już zostało wspomniane to neuralgia mortona wywołuje objawy bólowe. Niemniej na początkowym etapie choroby, mało który pacjent zauważa jakiekolwiek nieprawidłowości. Sytuacja zmienia się, kiedy delikatne mrowienie między palcami zastępowane jest przez silny ból. Zazwyczaj chorzy opisują odczuwany dyskomfort jako ból o niezidentyfikowanym charakterze, który ustępuje w pozycji leżącej, za to nasila się na stojąco. Ulgę przynosi rozmasowywanie bolącego miejsca. Co ciekawe ból nie utrzymuje się ciągle, zwykle pojawia się raz na jakiś czas. Jeżeli neuralgia mortona nie jest właściwie leczona, choroba może przejść w fazę przewlekłą, a wtedy ból zaczyna uniemożliwiać pacjentowi codzienne funkcjonowanie.

Jak diagnozuje się nerwiak Mortona?

Diagnoza nerwiaka mortona, powinna zostać postawiona podczas wizyty u ortopedy, w trakcie której, specjalista przeprowadzi z pacjentem wywiad i dokona badania fizykalnego. U niektórych chorych konieczne może okazać się wykonanie badań obrazowych takich jak USG czy RTG. USG pozwala uwidocznić tkanki miękkie śródstopia, a tym samym wykluczyć ewentualny stan zapalny (np. wspomniane wyżej zapalenie kaletki maziowej, lub torebki stawowej). Z kolei RTG służy wykrywaniu potencjalnych złamań bądź zwichnięć. Zdarza się, że lekarz kieruje pacjenta na rezonans magnetyczny, jednak ze względu na koszt i dostępność tego badania, jest ono rzadko wykonywane.

Leczenie nerwiaka mortona

Jeżeli podejrzewasz u siebie nerwiaka mortona, powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza. Pamiętaj, że rozpoczęcie leczenia na wczesnym etapie choroby daje największe szanse na szybki powrót do zdrowia i pełnej sprawności. W pierwszej kolejności ortopeda zaleci ci zapewne leczenie zachowawcze, opierające się na rehabilitacji, której zadaniem jest wzmocnienie przedniej części stopy. Inną metodą przynoszącą ulgę w chorobie jest noszenie wkładek ortopedycznych. Nie zaleca się kupowania gotowych wkładek ortopedycznych, ponieważ u większości ludzi stopy nie są takie same. Wkładki powinny być dobrane indywidualnie do potrzeb pacjenta, dlatego ich wykonanie poprzedzone jest badaniem komputerowym stóp, analizującym rozkład nacisku wywieranego na podłoże. Sprawdzane są także naciski wywierane w czasie chodu i w pozycji stojącej. Trudno mówić o skutecznym leczeniu, bez wyeliminowania podstawowej przyczyny choroby. Pacjentom otyłym, zalecana jest redukcja masy ciała, a kobietom noszącym buty na wysokim obcasie, zmianę obuwia na wygodne o szerokim czubku. Potwierdzenie stanu zapalnego wymaga podania sterydów w postaci iniekcji. Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi spodziewanych rezultatów, konieczne może okazać się przeprowadzenie operacji, która polega na wycięciu nerwu lub uciskających go tkanek. Przed zabiegiem chirurgicznym pacjenci są informowani o możliwości nawrotu choroby. Podtrzymaniu efektów operacji służy rehabilitacja. Po operacji nerwiaka mortona, pacjenci relatywnie szybko wracają do całkowitej sprawności.

Artykuł partnera