Kleszcze coraz większym zagrożeniem! Sprawdź, jak uchronić się przed boreliozą

Lepiej zapobiegać, niż leczyć, także choroby wywołane kontaktem z kleszczem. "Kampania nie igraj z kleszczem" to kolejna próba dotarcia do jak największej liczby potencjalnie zagrożonych działaniem owadów osób.

Kleszcze coraz większym zagrożeniem! Sprawdź, jak uchronić się przed boleriozą

Kleszcz potrafi dokonać spustoszeń w organizmie. Mimo wielu kampanii w społeczeństwie wciąż jest zbyt mała świadomość o problemie. Profilaktyka to najważniejszy element walki z chorobami. Kleszczowe zapalenie mózgu nie jest znane tak, jak borelioza, a niesie ze sobą poważniejsze konsekwencje dla zdrowia i życia. Co 6 kleszcz jest zakażony! Stąd potrzeba stałego informowania o zagrożeniu.

Kampania edukacyjno-informacyjna „Nie igraj z kleszczem” ma za zadanie uświadomić nam niebezpieczeństwo wynikające z kontaktu z kleszczami. Specjaliści prezentują przebieg i objawy choroby zapalenia opon mózgowych i boreliozy. Wskazują na profilaktykę, która jest bardzo ważna, ponieważ nie ma leku, który zwalczy nabyte zakażenie. Szczepieniu powinni poddać się między innymi rowerzyści, biegacze i inne osoby, które spędzają aktywnie czas na łonie natury. To one są najbardziej narażone na chorobę.

Jednak warto pamiętać, że każdy z nas powinien zwracać uwagę na szczegóły, które mogą uchronić nas od przygody z kleszczami. Ubiór i odpowiednie preparaty odstraszające to podstawa, kiedy wybieramy się np. do lasu. Wiedza o chorobach wywołanych kontaktem z pasożytem w połączeniu z dobrym przygotowaniem powinny zagwarantować skuteczną ochronę. Oczywiście nie zwalnia to z obowiązku pozostania czujnym.