Nie żyje brytyjska ikona mody, Vivienne Westwood

Światowej sławy projektantka zmarła w swoim domu w Clapham. Miała 81 lat.

vivienne westwood
Nie żyje brytyjska ikona mody, Vivienne Westwood. Foto Instagram @viviennewestwood

2022 to szczególnie tragiczny rok dla Brytyjczyków. We wrześniu odeszła Elżbieta II, a 29 grudnia zmarła Vivienne Westwood, którą BBC określiło „niekwestionowaną królową brytyjskiej mody”. Słynna projektantka zmieniła oblicze stylu w latach 70., zyskując dla siebie przydomek matki chrzestnej punka. Jej zasługi nie pozostały niezauważone przez brytyjską monarchię. W 2006 roku Westwood z rąk Elżbiety II otrzymała Order Imperium Brytyjskiego i tytuł szlachecki.

Zobacz także: Nie żyje królowa Elżbieta II

Zmarła Viviene Westwood

O śmierci projektantki poinformowało jej oficjalne konto na Twitterze.

Vivienne zmarła dzisiaj, w spokoju i w towarzystwie rodziny, w Clapham w południowym Londynie – napisano. – Świat potrzebuje ludzi takich jak Vivienne, aby móc stać się lepszym.

Matka chrzestna punka

Westwood i jej partner Malcolm McLaren w latach 70. odmienili oblicze subkultury. W swoim butiku „Let It Rock” (od 1974 roku przemianowanym na „Sex”) oferowali londyńczykom wybór buntowniczych, często szokujących strojów, które po dziś dzień stanowią rdzeń punkowego stylu. Zresztą Vestwood stała się inspiracją nie tylko w modzie. Również jej charakterystyczne, nastroszone krótkie włosy zrobiły furorę i weszły do kanonu tej subkultury.

Projekty Westwood nosiły także liczne gwiazdy. W 1993 roku Madonna wystąpiła w stroju od Brytyjki w teledysku do utworu „Rain”. W jej kreacjach można było także zobaczyć Rihannę, Zendayę, Duę Lipę, Helenę Bonham Carter, Gwen Stefani czy Kim Kardashian.