Nie żyje królowa Elżbieta II

Monarchini zmarła w wieku 96 lat, po 70 latach panowania. Była najdłużej siedzącym na tronie brytyjskim władcą w historii.

Nie żyje królowa Elżbieta II
Nie żyje królowa Elżbieta II. Foto @RoyalFamily/Twitter

Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii, zmarła 8 września 2022 roku. Tym samym zakończyła się pewna epoka w historii Zjednoczonego Królestwa, którego Elżbieta była władcą przez 70 lat i 214 dni. Pod jej panowaniem wychowały się całe pokolenia, a większość mieszkających na wyspach ludzi nie pamięta innego monarchy na brytyjskim tronie. Królowa Elżbieta II jest bowiem najdłużej panującym brytyjskim władcą w historii, bijąc rekord swojej praprababki, królowej Wiktorii (panującej 63 lata). Jest też drugim najdłużej panującym monarchą na świecie, ustępując miejsca jedynie Ludwikowi XIV. Król Francji został koronowany w maju 1643 roku w wieku niecałych 5 lat i zasiadał na tronie aż do swojej śmierci 72 lata później.

Zobacz także: Książę Filip nie żyje. Mąż Elżbiety II miał 99 lat

Królowa Elżbieta II nie żyje

Informację o śmierci Elżbiety II przekazał pałac Buckingham. Według doniesień władczyni odeszła w spokoju w swojej szkockiej posiadłości Balmoral. W ostatnich chwilach monarchini towarzyszyła czwórka jej dzieci, a także wnuk – książę William. Do rezydencji w Balmoral na czas nie udało się natomiast dotrzeć księciu Harry’emu, który przybył tam ponad godzinę po ogłoszeniu tragicznej wiadomości.

Niech żyje król

Po śmierci matki królem został Karol III. 73-latek jest najstarszym wstępującym na tron brytyjskim monarchą.

Śmierć mojej ukochanej matki, Jej Wysokości Królowej, to moment wielkiego smutku dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny – napisał w wydanym oświadczeniu nowy król.

Obecnie pierwszy w kolejce do brytyjskiego tronu jest syn króla Karola III, książę William.