Nietrzymanie moczu – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Inkontynencja może przybierać ono różne formy i mieć różne stopnie nasilenia. Zacznijmy jednak od bardzo ważnego pytania, czyli kto może mieć problemy z nietrzymaniem moczu?

Nietrzymanie moczu – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Inkontynencja, znana również jako nietrzymanie moczu, to schorzenie polegające na niezdolności kontrolowania wypływu moczu. Główna przyczyna tego schorzenia polega na tym, że osłabione mięśnie dna miedniczy nie zaciskają prawidłowo cewki moczowej.

Kilka faktów o nietrzymaniu moczu

Inkontynencja może przybierać ono różne formy i mieć różne stopnie nasilenia. Zacznijmy jednak od bardzo ważnego pytania, czyli kto może mieć problemy z nietrzymaniem moczu? Przypadłość ta dotyczy wielu osób, w tym mających problem z osłabieniem mięśni dna miednicy (np. po kilku porodach), uszkodzeniem nerwów odpowiedzialnych za kontrolę pęcherza moczowego, a także doświadczających zmian hormonalnych, szczególnie u kobiet w okresie menopauzy.

Pozostałe częste przyczyny nietrzymania moczu to:

  • infekcje dróg moczowych,
  • zażywanie niektórych leków,
  • otyłość,
  • choroby, takie jak zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie gruczołu krokowego,
  • wiek.

Jakie są rodzaje nietrzymania moczu?

Wyróżniamy kilka podstawowych form nietrzymania moczu, które szczegółowo opisaliśmy poniżej.

1. Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Jest to najczęstsza forma nietrzymania moczu u kobiet. Objawia się niekontrolowanym wyciekaniem uryny podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak kaszel, kichanie, podnoszenie ciężkich przedmiotów czy nawet śmiech.

2. Naglące nietrzymanie moczu

W tej formie nietrzymania moczu, nagła i silna potrzeba wysikania się powoduje wyciek moczu przed dotarciem do toalety. Osoby z tym rodzajem inkontynencji często mają trudności z utrzymaniem moczu, gdy odczują nagłą potrzebę oddania moczu, np. po wypiciu dużej ilości płynów.

3. Mieszane nietrzymanie moczu

Jest to kombinacja nietrzymania moczu wysiłkowego i naglącego. W tym przypadku można doświadczyć wycieku moczu podczas wykonywania czynności fizycznych, jak i nagłej potrzeby załatwienia potrzeby fizjologicznej.

4. Przepełnienie pęcherza moczowego

Kiedy pęcherz nie opróżnia się w sposób prawidłowy, prowadzi to do niekontrolowanego wycieku moczu. Może to wynikać z niezdolności pęcherza do opróżnienia się w odpowiednim czasie lub z przeszkód utrudniających przepływ moczu, np. stanów zapalnych lub kamieni moczowych.

Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu?

Wiele osób doświadczających tego problemu, niechętnie mówi o nietrzymaniu moczu, traktując to jako powód do wstydu. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jak bardzo to schorzenie ingeruje w komfort życia oraz poczucie własnej wartości i pewności siebie. Na szczęście jest wiele metod pozwalających leczyć objawy nietrzymania moczu, a także ułatwiających codzienne funkcjonowanie z tą chorobą. Leczenie nietrzymania moczu najłatwiej jest rozpocząć, ćwicząc mięśnie dna miednicy, a także stosując specjalne wkładki i pieluchomajtki, dające poczucie bezpieczeństwa poza domem.

6 metod leczenia nietrzymania moczu

  • Ćwiczenia mięśni Kegla — pomagają wzmocnić mięśnie dna miednicy, niezwykle ważne dla kontroli oddawania moczu. Wykonywanie tych ćwiczeń poprawia kontrolę nad pęcherzem moczowym, także w sytuacjach stresogennych.
  • Stosowanie wkładek lub pieluch — są to produkty higieniczne, np. marki TENA, przeznaczone dla kobiet i mężczyzn. Występując w różnych rozmiarach i modelach, pozwalają na idealne dopasowanie do ciała, będąc niewidocznymi pod ubraniem. Ich działanie polega na wchłanianiu moczu i zapewnieniu uczucia suchości.
  • Unikanie wyzwalaczy — niektóre bodźce mogą nasilać objawy nietrzymania moczu. Należy zatem unikać spożywania potraw i napojów moczopędnych oraz podrażniających pęcherz. Do tej grupy zalicza się alkohol, kofeinę pikantne potrawy, a także sztuczne słodziki. Ważne jest również utrzymanie prawidłowej wagi, ponieważ nadwaga może zwiększać ryzyko nietrzymania moczu.
  • Regularne oddawanie moczu — ważnym faktem o nietrzymaniu moczu jest ten, aby regularnie opróżniać pęcherz. Dopuszczając do jego nadmiernego napełnienia, prowadzimy do niepotrzebnego obciążenia cewki moczowej. Najlepiej regularnie chodzić do toalety, również wtedy, kiedy nie czujemy, że jest nam to potrzebne.
  • Terapia behawioralna — może pomóc w treningu pęcherza moczowego i poprawie kontroli nad oddawaniem moczu. Może ona obejmować takie techniki jak nowe menu, pozbawione wyzwalaczy spożywczych, rozkładanie wizyt w toalecie w czasie, a także techniki relaksacyjne czy trening pęcherza i ćwiczenia mięśni dna miednicy.
  • Leczenie farmakologiczne — w niektórych przypadkach w kontroli nietrzymania moczu mogą pomóc leki. Zazwyczaj są to leki antycholinergiczne, zmniejszające nadreaktywność pęcherza, oraz leki estrogenowe, które mogą być stosowane u kobiet w okresie menopauzy. O zastosowaniu tej metody leczeniu nietrzymania moczu decyduje zawsze lekarz.

Ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu dotyczy obu płci, ale częściej to kobiety zmagają się z inkontynencją. Wpływają na to zmiany hormonalne w okresie menopauzy, wcześniejsze porody, a także sama anatomia, czyli krótsza cewka moczowa u kobiet. Doświadczając tego problemu po raz pierwszy u siebie, nie należy wpadać w panikę. Opisane powyżej metody leczenia i przeciwdziałania, pozwalają kobietom i mężczyznom zachować dotychczasowy komfort życia.

Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z marką TENA