Niezwykła moc perfum

Historia perfum sięga starożytności, szczególnie Rzymianie lubowali się w pachnidłach.

perfumy-opisowe-2
Niezwykła moc perfum. Foto Djalma Patricio

Podczas biesiad na gości tryskały niezauważalnie wody perfumowane, a prawie, że z „nieba” leciały girlandy kwiatowe. Sama Kleopatra była znana ze szczególnej dbałości o urodę. Aby woń perfum unosiła się wraz z nią, nasączała rąbki ubrań i mebli wonnymi olejkami.

Sama nazwa pochodzi od słowa „per fumum” czyli przez dym – odnosi się do spalania darów na ołtarzach polewanych żywicami i obsypywanych aromatycznymi ziołami. Cały rytuał miał przysłużyć się w zdobyciu przychylności i łaski bogów. Istotną rolę wśród zapachów spełniała woda różana używana już w nowożytnej Europie.

niezwykla moc perfum
Niezwykła moc perfum

Historia Wersalu

Znamy historię Wersalu, który był spryskiwany codziennie hektolitrami wonności. Na Bliskim Wschodzie ambra była tyle warta co złoto czy niewolnik. Pachnidła w darze ofiarowywano królom np. mirrę czy kadzidło. W 800 r. p. n. e. królowa Saba podarowała wonności królowi Salomonowi. Mieszkańcy Egiptu po kąpielach namaszczali swoje ciało olejkami. Istotną rolę i nie zawsze istotne działanie w zamierzeniach miało szerokie stosowanie perfum w Chinach. Mieszkańcy Chin wkładali saszetki z pachnidłami do pościeli do brudnej bielizny korę drzew, a w pokojach zapalano kadzidła. Wypychano materace i drukowano na perfumowanym jedwabiu banknoty. Ciekawym przykładem było wręczanie gościom udającym się do domów po hucznych imprezach listków papierowych nasączonych perfumami jaśminowymi w celu zniwelowania zapachu wina.

Woda królowej Węgier

Pierwsze perfumy z zapisów historycznych, których nazwa jest nam znana to Woda królowej Węgier z czasów 1367. Legenda głosi, że królowa otrzymała magiczną recepturę od tajemniczego pustelnika.
Dwie postaci odegrały tu znaczącą rolę: Pierre Francois Pascal Guerlain, oraz Coco Chanel. Guerlain otworzył firmę w 1825 roku i pierwszy zapach który wprowadził to Shalimar (damski orientalny – bergamotka, jaśmin, irys, wanilia, opoponaks)
Do dziś kontynuacją tradycji zajmują się potomkowie G. Coco Chanel przypisuje się stworzenie perfum, które nie wietrzeją. Dzięki chemikowi Ernestowowi Beaux, który jako pierwszy zastosował aldehydy w 1921 r. powstała Chanel No 5 przy 5 próbie
Kiedyś sam proces kreacji bardzo czasochłonny i żmudny był przypisywany ludziom światłym i wykształconym, lekarzom i kapłanom. Choć dziś stał się przemysłem to mimo wszystko owiany jest tajemniczością i wyjątkowością.

SONY DSC
Niezwykła moc perfum. Foto Cierpki

Co to znaczy, że perfumy mają nuty 3 zapachowe?

  • Nuty zapachowe najczęściej wiążą się z trwałością składników i szybkością odparowania. Początkową nutą kompozycji jest nuta głowy określana również jako nuta wysoka.
    Składa się ona ze związków, które są najbardziej lotne i posiadają jednocześnie bardzo intensywny zapach. Nuta ta jest odczuwana świadomie zaraz po otwarciu flakonika z perfumami, ale po wtarciu perfum w skórę nuta ta szybko zanika. Ta właśnie nuta odpowiada za pierwsze wrażenia i utrzymuje się na skórze od kilkunastu minut do pół godziny.
  • Nuta serca określana jako średnia nadaje cały charakter kompozycji, często świadomie nie jest odczuwalna, jednak bez niej kompozycja nie byłaby pełna. Zapach utrzymuje się na skórze godzinę, dwie.
  • Nuta bazowa – jest nutą podstawową w skład której wchodzą utrwalacze, czyli substancje które odgrywają zasadniczą rolę przy właściwym utrzymaniu się zapachu na skórze. Jest to nuta zapachowa od której twórcy rozpoczynają tworzenie zapachu. Najbardziej trwała, utrzymuje się od kilku do kilkunastu godzin.

Jaka jest różnica między wodą perfumowaną a toaletową?

Różnica tkwi w zawartości koncentratu zapachowego, im większe jest stężenie wonnych olejków i alkoholu i zawiera ok. 30-40% rozpuszczonych w 90-96% alkoholu to mamy do czynienia z perfumami.
Woda perfumowana zawiera zaś mieszankę esencji zapachowej i alkoholu i zawiera ok. 10-15% w 80-90% alkoholu. Woda toaletowa to mieszanka 5-10% olejków rozcieńczonych w 60-85 % alkoholu. Najmniej trwały zapach.
Wśród zapachów perfum jakie poznajemy i jakie rozróżniamy możemy określić pewne charakterystyczne grupy bądź rodziny:

  •  owocowe: podstawą tej grupy są olejki eteryczne powstałe z tłoczenia owoców bergamotki, cytryny, pomarańczy, mandarynki czy grejpfruta. W tej grupie możemy wyróżnić zapachy orzeźwiające, energetyzujące często określane jako sportowe lub Unisex.
  •  kwiatowe to często woń jaśminu, konwalii, róży, fiołka, tuberozy, narcyza czy geranium. Możemy w nich wyróżnić nutę jednego kwiatu lub cały bukiet. Mogą łączyć się z aldehydami jak również z zapachami morskimi, drzewnymi czy zielonymi.
  •  zielone kojarzą nam się z soczystością i świeżością traw i zielonych liści.
  •  orientalne to przede wszystkim zapachy ambrowe, nazwę zawdzięczają perfumom Francois Coty z 1905 roku To nuty słodkie, korzenno – cynamonowe, ciepłe i nasycone. Zapachy należące do tej rodziny określane są jako bardzo trwałe, czarujące i uwodzicielskie.
  •  drzewne: to nuty drzewa sandałowego, gwajakowego i paczuli, czasem też wytrawne cedru i wetiweru. Przypisywane najczęściej kompozycjom męskim choć coraz częściej pojawiają się w liniach damskich. Dają poczucie spokoju i skromności, choć też bywają żywiołowe i dynamiczne.

Czy są sposoby na odpowiedni dobór perfum?

Poza praktycznym wyborem indywidualnym nie ma. Kierujemy się własnymi zmysłami. Jedyna rada jest taka, że nie należy wybierać perfum zbyt pochopnie. Wskazane jest, aby spryskując blotter (czyli pasek papierowy) perfumami, powąchać po upływie kilku godzin.

Dlaczego jedne perfumy wydają się nam być atrakcyjne, a inne wywołują przykry zapach?

Nasz organizm kieruje się swoimi zasadami i właściwie to czy zapach pachnie na nas tak, a nie inaczej zależy od naszej chemii. Po nałożeniu perfum wiążą się one z substancjami wydzielanymi przez skórę. Wydzielanie odbywa się poprzez pory zaś same substancje nieznacznie się różnią) i w efekcie ten sam zapach inaczej pachnie na 2 różnych osobach.
Czasem zapach może różnić się u jednej osoby z dnia na dzień i zależy to od diety oraz przyjmowanych leków.

Jak długo można przechowywać perfumy?

Aby zapach nie utracił swych walorów zapachowych otwarty flakonik perfum należy zużyć w ciągu mniej więcej pół roku, zaś zapakowany przechowywać przez rok.

Jakie miejsca na skórze należy perfumować?

Perfumy należy nanosić na te miejsca ciała, które nie są narażone na promienie słoneczne, gdyż taki kontakt sprawia, że:

  •   pozostawi trudne do usunięcia przebarwienie na tkaninie
  •   zapach szybko się ulotni

Często w filmach gwiazdy zmysłowo nakładają perfumy na skórę za uszami. NIE jest to dobry pomysł do naśladowania. W tym miejscu skóra jest tłusta i nie utrzymuje się  dobrze zapach. Najczęściej perfumuje się miejsca gdzie krew pulsuję tuż pod skórą czyli, przeguby dłoni, zgięcia w łokciach i kolanach, dekolt. Ciepło wydzielające się podczas krążenia krwi sprzyja rozchodzeniu się aromatu. To jak długo utrzymuje się zapach zależy od rodzaju skóry. Skóra sucha znacznie krócej utrzymuje zapach niż tłusta.
Zapach perfum doskonale utrzymuje się na włosach, dlatego niektóre z firm wprowadziły w tym celu, jako uzupełnienie specjalne wody do włosów.